• امروز : شنبه - ۱۲ فروردین - ۱۴۰۲
0

اصلاحات و اعتدال، برای انتخابات فرد کارآمد معرفی کنند

  • کد خبر : 21433
  • 23 فروردین 1396 - 8:38
اصلاحات و اعتدال، برای انتخابات فرد کارآمد معرفی کنند

داراخبر،حسین خان بابازاده: کمتر از دو روز به آغاز فرآیند ثبت نام کاندیدهای ریاست جمهوری دوازدهم زمان باقی است و این در حالی است که می توان گفت گزینه های نهایی جریانات مختلف تقریبا مشخص شده است.

به گزارش داراخبر،حسین خان بابازاده: کمتر از دو روز به آغاز فرآیند ثبت نام کاندیدهای ریاست جمهوری دوازدهم زمان باقی است و این در حالی است که می توان گفت گزینه های نهایی جریانات مختلف تقریبا مشخص شده است.از جمنا که پنج گزینه نهایی خود را شناخت تا جریان اعتدال و اصلاحات که با حسن روحانی یعنی رئیس جمهور مستقر وارد این کارزار خواهند شد و یا دیگر جریانات همانند جریانی که سعید جلیلی آنها را نمایندگی می کند و یا حتی جریان محمود احمدی نژاد با نامزدی حمید بقایی که دغدغه جدی تائید صلاحیت را در ذهن خود مرور می کنند.

بدون شک هرکدام از جریانات برای فرد اصلح مورد نظر خود دلایلی را مطرح و برای حامیان خود تبیین می کنند. اما جریانی که در این نوشتار قصد بررسی اختصاری آن را داریم، جریانی است که رئیس جمهور مستقر، آن را برای انتخابات پیش رو نمایندگی می کند؛ جریانی که در چهارسال گذشته توانست در اعتراض به وضع موجود، دادن آدرس های اشتباه و با حجم عظیم وعده های امید برانگیز، رای شکننده ای برای پیروزی در دور اول کسب نماید.

اما رویکرد اتخاذ شده دولت منتخب پس از استقرار که با بر زمین ماندن وعده ها همراه شد نتوانست به طور عمده گره گشایی خاصی از زندگی مردم انجام دهد و در عمل شعار امید تبدیل به یک موج ناامیدی شد.

از نگاه صرف به مذاکرات، بی توجهی جدی به توان داخلی، بکارگیری مدیران کهنسال فکری و جسمی با ثروت های نجومی تا اعطای حقوق های نجومی، حاکمیت روحیه اشرافی گری، حاشیه سازی های مداوم و توهین های مستمر به منتقدان نتیجه ای را به جز اثبات ناکارآمدی دولت مستقر در اذهان مردم اعم از حامی و منتقد باقی نگذاشت.

اما با نزدیک شدن به زمان انتخابات حامیان ابتدایی دولت که به منتقدان روزهای آخر کاری تبدیل شده بودند و درعمل دیگر توانایی توجیه ناکارآمدی دولت را نداشتند، بار دیگر و در آستانه زمان ثبت نام مجددا و این بار از سر ناچاری به حامیان جدی دولت تبدیل شده و رئیس جمهور مستقر را کاندیدای اصلی جریان خود معرفی می نمایند. با اندکی جستجو در میان مواضع این افراد، تنها دلیل حمایت از حسن روحانی برای رقابت در انتخابات سال جاری را متاسفانه تنها و تنها حفظ جایگاه ریاست جمهوری، حفظ قدرت و مقابله برای پیروزی رقیب بیان می کنند.

در حقیقت این دست افراد به این جایگاه عظیم خدمتی با اختیارات گسترده در قانون اساسی همانند یک صندلی قدرت جهت نیل به اهداف خاص نگاه کرده که باید به هر طریقی حفظ شود. باید گفت در دل این مواضع و این گونه حمایت ها تنها چیزی که یافت نشود دغدغه مردم؛ خدمت به ایشان و حل مشکلاتشان است.

این نکته را باید یادآوری نمود که بدون شک نظام جمهوری اسلامی برای همه جریان هایی که داخل نظام اسلامی تعریف می شوند این حق را قائل است که افراد صالح جریان خود را برای رقابت وارد عرصه انتخابات کنند، اما اتخاذ این موضع حداقل وظیفه این جریانات است که این اصل اخلاقی را رعایت کرده و فرد کارآمدی را برای ورود به عرصه رقابت معرفی کنند و صرف هدفگذاری کسب قدرت و یا حفظ قدرت از گزینه ناکارآمدی که خود بارها و بارها به آن اعتراف کرده دفاع نکنند که این کار جدای از اینکه صداقت این جریان را بار دیگر زیر سوال برده بلکه ظلم در حق حامیان مردمی آنها به جهت اعتماد و در قدم دیگر ظلم به ملت ایران، نظام اسلامی وخون شهیدان است.

این نکته را باید در آخر افزود که حسن روحانی نه حجم خدمات دولت اول مرحوم هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی نژاد را در کارنامه خود دارد و نه محبوبیت نسبی رئیس دولت های هفتم و نهم در پایان دولت اولشان را دارد. توصیه نگارنده به رئیس جمهور و جریانات حامی ایشان این است که رئیس دولت یازدهم با توجه به عملکرد چهارساله خود در جهت احترام به مردم شریف ایران از ثبت نام مجدد پرهیز کند و یا درصورت ثبت نام، جریان همسوی ایشان برای حفظ اعتبار اجتماعی خودشان هم که شده فرد صالح و کارآمدی را به عنوان جایگزین ایشان معرفی نمایند در غیر این صورت ثبت نام ایشان و حمایت از وی و احتمالا بکارگیری تئوری هایی نظیر ضربه گیر و کاندیدای پوششی تائید مطالب فوق مبنی بر هدفگذاری حفظ قدرت می باشد

لینک کوتاه : http://www.daranews.ir/?p=21433

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.