تاریخ انتشار : سه شنبه 23 شهریور 1395 - 20:51
کد خبر : 17581

امروز اختلاس‌های ۷ هزار میلیاردی و ۱۲ هزار میلیاردی داریم که صدایش را در نمی‌آورند

امروز اختلاس‌های ۷ هزار میلیاردی و ۱۲ هزار میلیاردی داریم که صدایش را در نمی‌آورند

به گزارش داراخبر،مسعود پزشکیان عصر امروز در نشست خبری با خبرنگاران آذربایجان شرقی که در تالار خاقانی خانه فرهنگ تبریز برگزار شد، با اشاره به اینکه آمار غلط دادن گناه کبیره است اظهار داشت: اگر اطلاعات درست در دست ما باشد، زمینه ایجاد فساد در کشور وجود نخواهد داشت. وی با بیان اینکه با سازمان‌های

به گزارش داراخبر،مسعود پزشکیان عصر امروز در نشست خبری با خبرنگاران آذربایجان شرقی که در تالار خاقانی خانه فرهنگ تبریز برگزار شد، با اشاره به اینکه آمار غلط دادن گناه کبیره است اظهار داشت: اگر اطلاعات درست در دست ما باشد، زمینه ایجاد فساد در کشور وجود نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه با سازمان‌های مبارزه با فساد و زمین خواری و… نمی‌توان در برابر فساد و گسترش آن ایستاد، افزود: تنها راه مبارزه با فساد، داشتن آمار، داده و اطلاعات درست و استفاده از آن در جلوگیری از فساد است نه ایجاد سازمان‌های عریض و طویل مختلف و شعار و داد و بیداد.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه هیچ مشکلی در دنیا وجود ندارد که برای آن راه حلی اندیشیده نشده باشد، گفت: ما باید بهترین راه را از میان راه‌ها انتخاب کنیم و با علم و اطلاعات و داده‌ها مدیریت کنیم و عده‌ای نمی‌توانند مفت بخورند و عده‌ی زیر پاها له شوند.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی، در پاسخ به سوالی مبنی بر مصاحبه خود در موضوع FATF تصریح کرد: در بانک‌های خارجی باید مبدأ و مقصد پول مشخص باشد، برای جلوگیری از پولشویی بررسی این موضوع ضرورت دارد و باید به صورت تخصصی و با حقوق بین‌الملل بررسی و مورد ارزیابی قرار گیرد.

وی ادامه داد: محل تصمیم‌گیری در مورد FATF مشخص و در شورای عالی امنیت ملی است و اینکه مجلس نیست.

پزشکیان با تاکید بر اینکه من به عنوان نماینده اطلاعات اولیه از این تفاهم‌نامه اطلاعات دارم ولی باید کارشناس نتیجه نهایی را برای آن ارائه دهد، خاطر نشان کرد: من به عنوان نماینده و غیرکارشناس متخصص در موضوع FATF نمی‌توانم دخالت کنم، هر کاری را باید به متخصص آن ارجاع دهیم. تصمیمات ما باید کارشناسی شده حل کنیم، با ارائه طرح‌های دو فوریتی غیر کارشناسی حدود ۴ دهه است که نمی‌توانیم مشکلات کشور را حل کنیم.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی، علت اینکه صنعت و کشاورزی و بیکاری و… با مشکل مواجه شده‌اند، نبود کار علمی و برنامه‌ریزی‌ شده است، خاطرنشان کرد: برخی حاضرند کشور را به خارجی‌ها عرضه کنند ولی حاضر نیستند به کارشناسان اعتماد کنند تا مسائل کشور را به‌صورت علمی حل کنیم.

وی در پاسخ به خبرنگاری مبنی بر مصاحبه اخیر در موضوع تحریم سپاه، گفت: من ضد سپاه نیستم، چراکه هم در گذشته و هم امروز اگر سپاه و بسیج نباشد مملکت هم وجود ندارد، لذا این موضوع را که سپاه اگر به مشکل می‌افتد شورای عالی امنیت ملی آن را رد کند.

نماینده مردم تبریز با اشاره به اینکه علت بیکاری فزاینده، بی عرضگی امثال ما است که کارشناسانه برنامه ریزی نکردیم و امروز شاهد بیکاری در بین جوانان فارغ‌التحصیل هستیم، اظهار داشت: باید مدیران از خود بازخواست کنند که چرا صنعت و اقتصاد و… را به این روز انداخته‌ایم و بیکاری و جوانان به این روز افتاده است؟ چون کارشناسی و عالمانه تصمیم نمی‌گیریم مشکلات کشور حل نمی‌شود.

پزشکیان، در پاسخ به سؤالی در زمینه انتقادات برخی به برجام، با تأکید بر اینکه در مورد برجام نمی‌دانم چرا به دولت این‌همه گیر می‌دهند تصریح کرد: برجام اگر نبود چه باید می‌شد؟ آمریکا قبل از برجام دنیا را علیه ایران متحد کرده بود ولی امروز آمریکا تنها مانده و حتی در داخل خود هم دچار تشتت شده‌اند، قبلاً هیچ کشتی ما نمی‌توانست در بندری پهلو بگیرد و نمی‌توانستیم واردات و صادرات کنیم ولی امروز آزادانه اقدام می‌کنیم.

وی با بیان اینکه اگر برجام نبود، دارو برای مردم پیدا نمی‌کردیم که ارائه دهیم، ادامه داد: اگر این مسیر را قبول نمی‌کردیم نمی‌دانم الان به چه روزی افتاده بودیم.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه حدود ۱۲۰۰ تن اورانیوم ذخیره داریم که هر نیروگاه ما سالانه ۷۰ تن نیاز دارد، ابراز داشت: مجلس برای مقابله به مثل با آمریکا تصویب کرد که باید دولت ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای تولید کند که بیش از ۷۰۰ تن اورانیوم نیاز دارد و دو ساله کل اورانیوم ما تمام می‌شود، باید علمی و کارشناسانه تصمیم‌گیری و اجرا کنیم.

عضو هیئت رئیسه مجلس، با بیان اینکه علت اینکه عربستان اکنون دست و پا می‌زند، این است که قبلاً دنیا ایران را همه جا تحریم کرده بود ولی الان با همه دنیا ارتباط داریم، خاطر نشان کرد: رهبری زیر برجام را امضا نمی‌کرد هیچ قدرتی توان به سرانجام رساندن آن را نداشت.

نماینده تبریز در مجلس دهم با بیان اینکه برخی نمی‌خواهند این دولت سرپا بماند و مدام برای آن عیب تراشی می‌کنند، افزود: معایب زیادی را برای دولت که در ۳۸ سال است دچار این معایب می‌تراشند، دولت بدون عیبی نداریم، ثبات اقتصادی در کشور و برهم زدن اتحاد دنیا علیه ایران محاسن و موفقیت‌های این دولت است.

وی افزود: در معامله باید یک چیزی بدهی تا چیزی بگیری و در برجام هم‌بستگی به زرنگی ما دارد که از این فرصت چه استفاده‌ای بکنیم.

پزشکیان در ادامه در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا باید FATF در مجلس تصویب شود یا خیر؟ با بیان اینکه مجلس یکبار در موضوع FATF اجازه ورود داده است، ابراز داشت: مشکل ما این است که در کمیسیون‌ها کارشناسانه و عالمانه به موضوعات نگاه نمی‌شود و علت اینکه بعد از مدتی این‌گونه برجسته می‌شود، این است که علمی نبوده وگرنه باید قانونی که تصویب می‌شود تا سال‌ها باید ادامه یابد.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مجلس باید در کمیسیون‌ها کارهای کارشناسی را بر روی آن انجام داده و نتیجه را به صحن علنی ارائه دهد، اظهار داشت: در برخی اظهارنظرها به خود اجازه اظهارنظر نمی‌دهم و این را اعلام می‌کنم، این را من می‌دانم که متوجه و متخصص نیستم و اظهارنظر نمی‌کنم ولی بسیاری نمی‌دانند که نمی‌دانند ولی اظهارنظر می‌کنند!

وی در ادامه از راه‌اندازی فراکسیون آذری‌های مجلس خبر داد و گفت: گرفتاری که در داخل خود داریم این است که باهم نشستن و با منطق برای منطقه برنامه‌ریزی کردن را بلد نیستیم و به همدیگر سیاسی نگاه می‌کنیم ولی تابه‌حال در این مجلس وضعیت بهتر است و می‌توانیم هم‌افزایی خوبی داشته باشیم و حق منطقه را بگیریم.

این عضو هیئت رئیسه مجلس دهم موضوع وظیفه قانونی نمایندگان مبنی بر نظارت را یادآور شد و اظهار داشت: برای نظارت ابزار کافی و مدیریتی نداریم، فقط میز و صندلی مدیریت نمی‌کند، باید ابزار و روش کافی را در اختیار داشته باشیم لذا باید ابزار نظارت را حل کنیم که مشکل نظارت را حل کنیم.

پزشکیان، با بیان اینکه در موضوع انتخاب اعضای کمیسیون‌ها به برخی ظلم کردیم، تصریح کرد: باید با جدول‌بندی و امتیازدهی افراد را انتخاب کنیم ولی رویه غلطی که در مجلس وجود داشت، رأی‌گیری برای انتخاب اعضای کمیسیون بود.

وی افزود: با این روش برخی که سال‌ها تجربه مدیریت در صنایع مختلف را داشتتند، به کمیسیون صنایع راه نیافتند ولی عده‌ای که تجربه خاصی نداشتند، با ارتباطات مختلف رأی لازم برای ورود به کمیسیون را کسب کردند.

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی، با تأکید بر اینکه اگر سیستم درست و داده اطلاعاتی درست داشتیم، آیا امروز اختلاس ۳ هزار میلیاردی داشتیم؟ ادامه داد: امروز اختلاس‌های ۷ هزار میلیاردی و ۱۲ هزار میلیاردی داریم که صدایش را در نمی‌آورند.

وی با اشاره به اینکه برخی دستگاه‌های نظارتی عده‌ای از مشکلات را عمداً می‌بینند و برخی را نمی‌بینند، تصریح کرد: باید شفافیت و نظارت کافی وجود داشته باشد و مجلس نیز ابزارهای کافی را در این موضوع در اختیار داشته باشد که بتواند ورود داشته باشد.

خبرنگار: داود باقری

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.