تاریخ انتشار : دوشنبه 2 بهمن 1396 - 11:39
کد خبر : 25446

بود ونبود شورای اسلامی شهرمرند /اعمال نظرات شخصی آفت تصمیمات شورا

بود ونبود شورای اسلامی شهرمرند /اعمال نظرات شخصی آفت تصمیمات شورا

داراخبر: با گذشت ۱۹ سال از تشکیل شوراها، شهرمرندهنوز توسعه نیافته و قابل مقایسه با شهرهای هم سطح خود در کشور نیست؛ کارشناسان علت این توسعه نیافتگی را نبود تعامل و اتفاق نظر اعضای شورای شهرمی دانند

به گزارش داراخبر، نهم اردیبهشت ماه به دستور بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) در سال ۵۸ روز شوراها نامگذاری شده است، این اتفاق نشان از اهمیت موضوع شورومشورت رادارد؛ اهمیت شورا تا آنجاست که در قرآن کریم از شورا و مشورت افراد با یکدیگر با آیاتی مانند «و امرهم شوری بینه» و «شاورهم فی الامر» یاد شده است.

در سال ۷۷ مقدمات انتخابات شوراهای اسلامی با هدف مشارکت مردم درمدیریت شهری فراهم شد تا نمایندگانی از دل مردم یک شهر و مشکلات آن برخواسته و برای رشد و آبادانی شهر تمام تلاش خود را به کارگیرند.

فلسفه وجود شوراها استفاده از خرد جمعی است و با استفاده از خرد جمعی ضریب خطا کاهش می‌یابد و در همین راستا ضریب تصمیم‌گیری مناسب افزایش می‌یابد.آنچه در قانون اساسی تبلور یافته، برگرفته از آموزه‌های دینی بود و شوراهای اسلامی نیز نمود عینی آن است.، امری که در چند ماه از شروع دوره پنجم شورای اسلامی شهر مرند کمتر به چشم می خورد.

کارشناسان معتقدند نبود اتفاق نظر، تعامل و همکاری اعضای شورا درچندماه گذشته نه تنها دردی از مشکلات مردم را دوا نکرده و مسائل سیاسی ووجود حاشیه های بسیار در اطراف اعضای شورای شهردربرخی مواقع به مشکلات شهروندان نیزدامن زده است.

تغییرات پیاپی شهردار، توسعه نیافتن شهرمرندو مشکلات شهری فراوان، حاشیه هایی که در برخی موارد پررنگتر از متن شورا شده است و اختلاف نظراتی که گاها به دلیل جناح بندی ها مطرح شده است بخشی از مشکلات مدیریت شورایی در مرنداست.

شورایی که با هدف توسعه مرند فعالیت خود را آغاز کرد و اولویت خود را علی رغم اختلاف نظرات درباره انتخاب شهردار، بر روی پروژه های قائم وجواهرگذاشته وتاکنون موفق به هیچ کاری نشده وهمیشه این جمله را رئیس شورای شهرمرند اکبریحیوی به کار می برند که ما وارث مشکلات گذشته هستیم در حالیکه ایشان بیشتر از دیگران مشکلات شهرداری مرند را می دانست .

اعضای شورا، سر موضوعات مهم شهری اتفاق نظر ندارند

یک دانشجوی دکترای برنامه ریزی و توسعه شهری از نبود همدلی بین اعضای شورای اسلامی مرند اظهار نارضایتی کرد و به خبرنگار ما گفت: آنچه دراین دوره شوراها بیشتر به چشم می خورد نبود نظر واحد و یکپارچه است؛ به نظر می رسد بر سر موضوعات مهم شهری، آن اتفاق نظر لازم، وجود ندارد واعمال سلیقه شخصی از طرف بعضی ها بسیار است.

اکبر محمدی افزود: در شورای شهرهای بزرگ علی رغم تمام اختلاف سلیقه ها یک اتفاق نظر بر سر موضوعاتی مانند توسعه و عمران شهری وجود دارد و اینگونه نیست بر موضوعات مهم شهر نظرات شخصی بنا به تشخیص افراد اتخاذ شود.

وی اعمال نظرات شخصی در مباحث شهری را مانعی برای رشد شهر دانست و گفت: داشتن نگاه سلیقه ای و بی توجهی به نظرات جمعی و کارشناسی شده باعث پایین آمدن سطح کیفی خدمات خواهد شد.

وی با بیان این نکته که فعالیت های عمرانی و فرهنگی قابل توجهی طی چند سال اخیر در شهرهای همجوارانجام شده، افزود: در واقع یک مسیر رو به پیشرفت و گام های رو به جلو در مسیر مدیریت شهری مشاهده می کنیم اما اگر شهری مانند مرند را با شهرهای هم سطح خودش در کشور مقایسه کنیم، می بینیم که کمبودها وضعفهای بسیاری وجود دارد.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: حتی اگر بخواهیم خودمان را با شهرهای کوچک مقایسه کنیم می بینیم که هنوز راه زیادی در پیش داریم تا بتوانیم به پای آن شهرها برسیم.

وی داشتن یک نگاه ترکیبی جامع به موضوعات شهری را نیاز توسعه شهرمرند دانست و تصریح کرد: بهتر است ما محو پروژه های عمرانی مانند جواهر وقائم نشویم و انرژی و توان مالی را تنها بر روی این حوزه متمرکز نکنیم؛ وقتی صحبت از توسعه شهری به میان می آید موضوعات زیادی را در بر می گیرد که پروژه های عمرانی هم بخشی از آن به شمار می رود.

به گفته این کارشناسی ارشد برنامه ریزی و توسعه شهری، آماده سازی زیر ساخت های حمل و نقل عمومی، فضای سبز، ساخت و ساز و نظارت بر آن، سیما منظر شهری، بحث خدمات شهری، مسائل اجتماعی وفرهنگی ،پرداختن به مباحثی از قبیل حاشیه نشینی ،بافتهای فرسوده شهری و امثال آن از جمله مباحثی است که مدیریت شهری و شورا باید مد نظر داشته باشند.

پیگیری شهروندان، راهی برای تمرکز زدایی مباحث شهری

محمدی ، پیگیری و نظارت شهروندان در خصوص مطالبات شهری را راهی برای تمرکز زدایی بر روی مباحث خاص شهری دانست و گفت: حضور شهروندان در جلسات علنی شورای شهر و پیگیری مشکلات شهری از جمله راه های توسعه شهر به شمار می رود، کاری که امروز برخی از مردم وگروههای مذهبی واجتماعی در سطح شهر شروع کرده اند.

این دانشجوی دکترای برنامه ریزی و توسعه شهری خاطر نشان کرد: وقتی مسئولین شهری بدانند که افکار عمومی مباحث شهری را دنبال می کنند حساب شده تر عمل خواهند کرد.

وی اطلاع رسانی و تبلیغات برای حضور شهروندان در صحن علنی را حائز اهمیت دانست و تصریح کرد: میران مشارکت مردم همیشه شاخصی است در بحث های اجرایی به خصوص مدیریت شهری که نمی توان به راحتی از آن چشم پوشید.

این کارشناسی ارشد برنامه ریزی و توسعه شهری ادامه داد: حضور مردم در صحن علنی شاید یکی از مصادیق مشارکت باشد؛مدیریت شهری بیش از هر نهاد دیگری باید پاسخگوی مردم باشد به این دلیل که اساسا تمام منابع مالی امکانات مجموعه مدیریت شهری و شورا از طریق مردم به دست آمده است.

پائین بودن میزان علاقمندی و مشارکت مردمی در امور شوراها شاید یکی از دلایلی باشد که باعث شده تا اعضای شورا به صورت جدی به مباحث شهری نپردازند؛ حضور مردم در صحن علنی و دنبال کردن مباحث مختلف شهری و طرح مطالبات خود در صحن علنی از جمله مواردی است که می تواند بازده کاری شورا و شهرداری را افزایش دهد به عبارتی باید بین مطالبات مردم و شرح وظایف مسئولین گره ای خورده شود تا این دو، در نهایت جداشدن هربار به یکدیگر برسند.

البته علی رغم اهمیت این موضوع تلاشی برای مشارکت بیشتر مردم در شورای مرند نشده است و متاسفانه گاها مشاهده شده دربین جلسه علنی بدلیل نگاه تنگ نظرانه ،جلسات غیرعلنی شده اند که این یک آفت وفسادزا می باشد.

البته در برخی مسائل خود مردم به صورت خود جوش در صحن علنی شورا حضور یافته اند تا معضل و نیاز خود را به صورت جدی پیگیری کنند، بررسی ها نشان می دهد این حضور خود جوش مردم نیز به دلیل تصمیمات گاها سیاسی و برخوردهای قهری بوده و به عبارتی دیگر ناشی از عدم اعتماد مردم به نظرات شورا حاصل شده است. نمونه آن را می توان در برگزاری جلسات متعدد برای حل معضل جواهر (میدان مرکزی شهر) که تاکنون نتیجه ای برنداشته است که در صحن علنی شورا حاضر شده و خواستار اجرای خواسته خود شدند.

متاسفانه در مسائل کلان شهری حتی خبرنگاران نیز بنابه دلایلی راه داده نشده اند وهمواره جای مردم در شورای شهر خالی بوده است.

البته موضوعات مطرح شده مورد تایید خود اعضای شورا هم هست زیرا مهدی علیپور عضو شورای شهر مرند در گفتگو با خبرنگار ما با بیان این که شورا محلی برای مشورت وکار کارشناسی است و در انحصار گروهی خاص نیست، خواستار انتقاد پذیری اعضای شورای شهر شد و گفت: ابتدا باید این نکته را بدانیم که ذات نقد توسعه و تحمل است و به نظر من هر نقدی دو حسن دارد و اثر برنتابیدن نقدها مانند میخی بر روی دیوار می ماند.

عضو شورای اسلامی شهر مرند تصریح کرد: گاهی ممکن است در حوزه مدیریت، مدیر نیروهای خود را به خوبی نشناسد و در این مواقع اعضای شورا باید دلسوزانه ورود یابند نه اینکه دخالت کنند بلکه  موضوع را نقد و بررسی کنند.

علیپور با تاکید بر اینکه نگاه ما در شورای پنجم بر اساس منطق است بیان کرد: ما باید در این موارد به هرچه منطق  وعقل حکم می کند عمل کنیم و در غیر این صورت منابع انسانی ضایع شده و کیفیت کار کاهش می یابد.

وی در ادامه گفت: باید در فضای مذاکره با یکدیگر سخن بگوییم و برای این ضعف مدیریتی در هیات رئیسه، اعضای شورا باید تدبیر کنند و این جزو درخواست های ما است.

وی، سلب اعتماد مردم از شورا را بدترین اتفاق سال گذشته خواند و گفت: سلب اعتماد مردم در تقابل با توسعه شهری را چه کسی باید پاسخ دهد؟

پرسشگری وحضور اصحاب رسانه در جلسات شورای شهرعامل توسعه است

دیگرعضو شورای اسلامی شهر مرند پرسشگری شهروندان و اصحاب رسانه در این خصوص رفع مشکلات و نیازهای شهر را یک عامل مهم در توسعه شهری دانست و گفت: در هنگام انتخابات شورا، مردم رای می دهند و به تکلیف خود عمل می کنند اما پیگیر مطالبات خود در مباحث شهری نمی شوند و کارها را دنبال نمی کنند.

یدالله هاشم زاده در گفتگو با خبرنگار ما، با تاکید بر این نکته که نظارت بر عملکرد شورا و شهرداری و پیگیری مطالبات و نیاز های شهر شاهراه عمرانی و آبادانی شهر خواهد بود، افزود: با این نوع نگاه شهروندان شوراها خود را مکلف به ارائه گزارش به شهروندان می بینند از این رو تلاش بیشتری برای جلب رضایت مردم خواهند کرد.

وی در توضیح تشکیل جلسات علنی و حضور شهروندان در آن، گفت: مردم می تواند در جلسات علنی حاضر شوند؛ حضور شهروندان باعث افزایش راندمان کاری شوراها می شود.

وی اضافه کرد: شوراها باید از مردم دعوت کنند، حضور اقشار مختلف اعم از فرهیختگان و صاحب نظران و کارشناسان زبده در جلسات شورا یک ضرورت است.

هاشم زاده با اعلام این مطلب که شوراها مکلف هستند به مردم پاسخگو باشند، اظهار کرد: حضور اقشار مختلف در جلسات علنی شورا موجب ارتقا سطح کیفیت مصوبات، موضوعات و رادمان کاری شوراها خواهد بود.

آن چه از شورای شهر مرند انتظار می رود مطلوب نیست

محمد بخشی عضو شورای شهر مرند با بیان این نکته که آن چه از شورای شهر مرند انتظار می رفته، انجام نشده، به خبرنگار ما گفت: بدلیل مشکلات بسیار واتفاقات افتاده در دوره گذشته مردم به ما اعتماد کرده ورای داده بودند وانتظاراتی از ما داشته اند که تاکنون فکر کنم نتوانسته ایم کاری انجام بدهیم.

وی در توضیح ملاک عملکرد خوب شورا، اذعان کرد: نظارت دقیق بر عملکرد شهردار، تشکیل کمیسیون و کمیته های تخصصی، برنامه ریزی برای تفکیک زباله از مبدا، توجه به تشکل های زیست محیطی و ngo ها، از جمله شاخص های است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

بخشی ارتباط شوراها با مردم، حضور در مساجد، حضور و ارتباط با اقشار مختلف مردم، ارتباط با ائمه جمعه را از ضروری خواند وگفت: باید این اتفاق در شورای شهر مرند بیفتد تا اعتماد ازدست رفته به شورای شهر وشهرداری به دست بیاید.

رئیس کمیسیون فرهنگی واجتماعی شورای اسلامی شهر مرندتصریح کرد:انتظار ما این است که مطابق سوگندنامه ای که تمام اعضای شورا در زمان آغاز به کار در شهریور ۹۲ قرائت کردیم وبه آنچه سوگند یادکریم، پایبند بوده و به صرف و صلاح شهرداری همت خود را به کار بگیریم .

با توجه به اهمیت شوراها و تاثیرگذاری تصمیمات آنها در توسعه شهرو مباحث شهری انتظار می رود با ایجاد تعامل، هماهنگی ، اعضای شورابرای توسعه و آبادانی شهر که رفاه شهروندان را در پی دارد، از هیچ تلاشی فرو گذار نکنند چراکه خدمت به خلق یکی از مواردی است که در آموزه های دینی به آن تاکید شده است.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

تبلhttp://www.daranews.ir/wp-content/uploads/2021/10/1دارا-خبر.jpgیغات تبلhttp://www.daranews.ir/wp-content/uploads/2021/10/1دارا-خبر.jpgیغات تبلhttp://www.daranews.ir/wp-content/uploads/2021/10/1دارا-خبر.jpgیغات کد اعلام وصول پایگاه خبری