0

تردید انگلیسی ها در آغاز جدی روابط بازرگانی با ایران پس از برجام

  • کد خبر : 13530
تردید انگلیسی ها در آغاز جدی روابط بازرگانی با ایران پس از برجام

به گزارش داراخبر: در این نشست که با عنوان پیچیدگی های ژئوپولیتیک و بازرگانی برجام برگزار شد، محمد حسن حبیب الله زاده، کاردار ایران در لندن، به تشریح ابعاد گوناگون برجام و چگونگی اثر آن بر روابط منطقه ای و جهانی، پرداخت . در نشست انجمن جهانی دیپلماتیک همچنین سخنرانان درباره پیچیدگی های بازرگانی با […]

به گزارش داراخبر: در این نشست که با عنوان پیچیدگی های ژئوپولیتیک و بازرگانی برجام برگزار شد، محمد حسن حبیب الله زاده، کاردار ایران در لندن، به تشریح ابعاد گوناگون برجام و چگونگی اثر آن بر روابط منطقه ای و جهانی، پرداخت .

در نشست انجمن جهانی دیپلماتیک همچنین سخنرانان درباره پیچیدگی های بازرگانی با ایران، روابط ایران و غرب، روابط ایران و کشورهای عربی، درگیری های سوریه و جنگ با داعش و روابط ایران و اسرائیل، سخن گفتند.

در نشست نخست که با مدیریت مریم نمازی، خبرنگار شبکه الجزیره انگلیسی برگزار شد، آقایان محمدحسن حبیب.. زاده، کاردار ایران در لندن سایمون مور، مدیر بین الملل کنفدراسیون صنعت انگلیس (CONFEDERATION OF BRITISH INDUSTRY) و کمبل کایر ( CAMPBELL KEIR)، مدیر انرژی و زیر بناها در سازمان دولتی بازرگانی و سرمایه گذاری بریتانیا ((UK TRADE ampersand INVESTMENT (UKTI) سخن و به پرسش ها پاسخ گفتند.

به گفته کمبل کایر، بسیاری از منابع ایران، مورد بهره برداری قرار نگرفته و فرصت مناسبی برای سرمایه گذاری پدید آورده است.

وی افزود : صنایع نفت و گاز ایران نیز نیازمند سرمایه گذاری به منظور کشف، استخراج و بهره برداری است.

کمبل کایر گفت: ما منتظر جزئیات شرایط مورد نظر ایرانیم و امیدواریم در نشست ماه آینده در لندن، از نظر طرف ایرانی بیش تر آگاه شویم.

وی اظهارداشت : ما هم علاقه مندیم در طرحهای جدید ایران و هم در مدیریت طرحها ی جاری سرمایه گذاری کنیم.

آقای حبیب الله زاده نیز در سخنانی با تشریح زمینه های آماده سرمایه گذاری در ایران افزود: ایران در نظر دارد به سرعت جایگاهش را در اوپک به دست آورد و به همین منظور، افزایش یک میلیون بشکه ای صادرت نفت را پی می گیرد.

کاردار ایران در لندن در پاسخ به پرسشی مبنی بر احتمال مخالفت بخش هایی از مراکز قدرت در ایران با گسترش روابط گفت: برنامه توسعه پنج ساله ایران به تصویب مقام رهبری و مراکز مربوط رسیده و برای همگان در ایران، لازم الاجراست. وی افزود: هماهنگی های لازم با مقامات دیگر کشورها، از جمله انگلیس، به منظور گسترش سریع روابط صورت می گیرد تا پس از برجام، مانعی برای تسهیل و تسریع روابط، پدید نیاید. کاردار ایران در لندن گفت: برجام همچون الگویی برای رفع بحران های جهانی، شناخته می شود و می توان از آن به منظور رفع تنش های منطقه ای، سود برد.

آقای حبیب الله زاده در پاسخ به پرسشی دیگر درباره آینده روابط ایران و عربستان تاکید کرد که سیاست ایران درباره عربستان سعودی، کاهش تنش هاست اما ظاهرا مقامات آن رژیم، این پیام را دریافت نمی کنند.

سایمون مور نیز در سخنانی گفت: در منطقه پر تنش خاورمیانه، حضور ایرانی با ثبات، برای سرمایه گذاران جذاب است اما برای عملی شدن روابط بازرگانی و اقتصادی، به موارد دیگری همچون فعال شدن بانک ها نیز نیاز است.

به گفته مدیر بین الملل کنفدراسیون صنعت انگلیس، بانک های اروپایی، همچون بانک های انگلیسی، علاوه بر کسب مجوز در اروپا، برای فعالیت از آمریکا نیز مجوز دریافت کرده اند و به همین علت، هنوز از برقراری روباط بانکی با ایران، نگرانند و از ترس مجازات های وزارت خزانه داری آمریکا، با احتیاط عمل می کنند.

وی افزود : به همین علت، برخلاف چینی ها که به سرعت خود را به بازار ایران رساندند، بانک های انگلیسی فعلا منتظرند تا وزارت خزانه داری آمریکا، آشکارا همکاری با ایران را مجاز اعلام کنند.

به گفته سایمون مور، بانک های انگلیسی در حال مذاکره با بانک های ایرانند زیرا در زمان تحریم ها در برخی بازارهای جهانی، مقررات و فرهنگ حاکم بر بانکداری، دچار تحولاتی شده است و بانک های انگلیسی در تلاشند تا به همکاران بانکی شان در ایران، این آموزه ها را منتقل سازند.

در نشست دوم نیز که با شرکت لرد هنی (HANNAY)، عضو مجلس اعیان انگلیس و سفیر اسبق انگلیس در سازمان ملل و جان ارورکه (JOHN O apostrophe ROURKE)، رئیس خدمات خارجی اقدام اروپایی در خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA DIVISION, EUROPEAN EXTERNAL ACTION SERVICE) برگزار گردید ، پیچیدگی های ژئوپولیتیک برجام بررسی شد.

لرد هنی با یاداوری پیشینه ۱۵ سال تنش های اخیر آمریکا و متحدانش با ایران گفت : در دسترسی به برجام، اوباما، جان کری، روحانی و ظریف، نقش اساسی داشتند.

وی افزود: بعید است که پس از برجام، آمریکا به بهبود روابش با ایران بپردازد و این هراس که ممکن است واشنگتن، تهران را جایگزین اسرائیل و عربستان سعودی کند، واهی است زیرا نه واشنگتن و نه تهران، نشانه ای از این علاقه را بروز نمی دهند.

این لرد انگلیسی گفت حتی در دولت بعدی آمریکا نیز چنین گرایشی وجود نخواهد داشت بنابراین، نگرانی اسرائیل و عربستان سعودی، متحدان سنتی آمریکا در خاورمیانه، بی اساس است.

به گفته لرد هنی، اما احتمال دارد در صورتی که ایران بخواهد در مواردی همچون سوریه، عراق و یمن وظیفه سازنده ای داشته باشد، نقشش در منطقه، قدرتمندتر شود.

به گفته این عضو مجلس اعیان انگلیس، جهان باید منتظر انتخابات مجلس ایران در دو ماه آینده باشد و رفتار ایران را زیر نظر بگیرد تا مسیر ایران پس از برجام، مشخص شود.

لرد هنی با ابراز نگرانی از تنش میان ایران و عربستان سعودی گفت هر گونه اختلاف میان کشورهایی که اکثریت جمعیتشان شیعه یا سنی است، به نفع داعش تمام می شود و بنابراین، شیعه و سنی در خاورمیانه باید با هم همکاری کنند.

سپس جان ارورکه گفت برجام، نگرانی ها را از امکان دستیابی ایران به بمب اتمی، کاهش داد و به قدرت ایران در منطقه، مشروعیت بخشید.

رئیس خدمات خارجی اقدام اروپایی در خاورمیانه و شمال آفریقا گفت : حمایت ایران از حماس که سنی است یا علوی ها در سوریه و حوثی ها در یمن که شیعه ۱۲ امامی نیستند نشان می دهد که ایران، برخلاف شماری از کشورهای منطقه، عمل گراست و در پی تنش مذهبی نیست.

وی بدون نام بردن از عربستان سعودی و وتحدانش در حمله به یمن گفت: تشکیل ائتلاف به منظور بازگردان رئیس جمهوری یمن به قدرت، یکی از نشانگان جنگ مذهبی است که راه اندازی شده است.

به گفته جان ارورکه، اگرچه ایران از موقعیت ایجاد شده در یمن استفاده می کند، رغبیت چندانی به مداخله در آن کشور ندارد و همچنین، برای مبارزه با داعش، به عراق کمک می کند.

این سخنران، با رد ادعاها درباره تلاش عربستان سعودی برای ایجاد ثبات در منطقه تصریح کرد : عربستان سعودی همیشه با گروه های افراطی، روابط خوبی داشته است.

رئیس خدمات خارجی اقدام اروپایی در خاورمیانه و شمال آفریقا در پاسخ به پرسشی گفت : برجام، موجب شد قدرت منطقه ای ایران، مشروع شناخته شود و همین موضوع، بر اهمیت ایران در گفتگوهای سوریه افزوده است .

جان ارورکه با بیان اینکه خاورمیانه نیازمند معماری امنیتی جدیدی است افزود : اروپا، دارای دو طرح امنیتی است که ناتو برای مبارزه با دشمن خارجی، شوروی سابق و روسیه کنونی است اما شاید سی او اس ئی ((COMMUNITIES OF SUSTAINABLE EUROPE (COSE) که به منظور رفع تنش های درونی طراحی شده است، بتواند الگویی برای کشورهای خاورمیانه باشد تا مشکلات خود را حل کنند.

در این نشست، همچنین درباره اغراق ایران و آمریکا در پیروزی بزرگ خواندن برجام، تفاوت اقدامات روسیه و ایران در سوریه که اولی در پی تثبیت حکومت اسد و دومی در پی ایجاد و تقویت شبه نظامیان سوری است، عراق دومین محل مناسب همکاری های ایران و غرب پس از سوریه، سخنان اعجاب انگیز جو بایدن در سفر به ترکیه و حمایت افراطی از اردوغان که در حال جنگ با کردهاست، نقش کردهای عراق و سوریه در مبارزه با داعش، سفر رئیس جمهور چین به ایران و قرارداد غافلگیر کننده همکاری ۶۰۰ میلیارد دلاری برای ده سال آینده و مقایسه آن با سفر وی به آفریقا و قرارداد ۶۰ میلیارد دلاری با همه کشورهای جنوب آفریقا، تمایل تاریخی اسرائیل به منطور داشتن روابط خوب با متحدان آمریکا در خاورمیانه همچون عربستان سعودی، صحبت شد.(منبع:شفاف)

لینک کوتاه : http://www.daranews.ir/?p=13530

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.