تاریخ انتشار : شنبه 22 فروردین 1394 - 10:59
کد خبر : 6019

زیر ساخت های فرهنگی با همدلی و همزبانی دولت و ملت میسر میشود

زیر ساخت های فرهنگی با همدلی و همزبانی دولت و ملت میسر میشود

عدم استفاده از وسایط نقلیه ی عمومی در کلانشهر ها علاوه بر اینکه شلوغی وآلودگی هوا را در پی دارد تاثیر منفی در فرهنگ  شهر ی نیز دارد چرا که وقتی محیط شهری پر تردد و آشفته دیده می شود چهره ی شهرمان نیز از دید مهمان شهر آشفته وشلوغ به نظر می رسد .

شهر و فضاهای آن  محل استفاده گروههای مختلف مردم است که هر یک بنا بر ویژگیهای خاص فردی، فرهنگی و اجتماعی خود توقعات مختلفی از این فضاها دارند.

امروزه تاثیر پذیری شهر وشهروندان بر یکدیگر موضوعی  است که ذهن مسئولان شهرسازی  رو مشغول ساخته است  بر همین اساس رسیدگی به مسائل فرهنگی در جوامع د ر حال توسعه و کلانشهر ها بسیار حائز اهمیت است .

از جمله مواردی که در مسائل فرهنگی شهرها  و پر رنگ نمودن نقش فرهنگ  در شهرسازی تاثیر دارد می توان به ارتباط فرهنگ با حمل و نقل شهری، کالبد، جغرافیا، منظر شهری و مدیریت شهری و… اشاره کرد.

افزایش شهر نشینی بخصوص در جوامع  در حال توسعه نقش حمل ونقل عمومی را درارتقاء قانون مداری و ایجاد آرامش محیطی مطلوب برای زندگی شهری به خوبی مشهود ساخته است .

در تبریز نیز وقتی پا از خانه بیرون می گذاری و به مرکز شهر وخیابان ها  مراجعه میکنی این امر به وضوح  در شهر دیده می شود لذا گسترش فرهنگ استفاده از حمل ونقل همگانی در جامعه و کلانشهرها می تواند نقش مهمی در چگونگی استفاده از سیستم کلی حمل نقل شهر و برطرف کردن مشکلاتی که  در اثر استفاده نامناسب از حمل نقل عمومی به وجود می آید را داشته باشد .

از مشکلاتی که در این اثر به وجود می آید افزایش بار ترافیکی خیابان ها , تداخل حرکتی سواره وپیاده آشفتگی بصری وراوانی اشاره کرد .

بهره برداری از نظرات مردم در این زمینه به تبع نقش بسیار مهمی در راستای حل مشکل وارتقای فرهنگی در این زمینه دارد.

وقتی نظرات و پیشنهاد های افراد مختلف جامعه را در این مورد جویا و پای صحبتهایشان می نشینیم حاصل نتیجه گیری که میتوان از این پرسش ها به دست آورد این است که حمل و نقل عمومی در کشورهای توسعه یافته از شاخص هایی نظیر ایمنی سفر، آسایش مسافر و سهولت دسترسی برخوردار است که متاسفانه این شاخص ها در جوامع در حال توسعه رعایت نشده واین امرموجب  کاهش انگیزه د راستفاده از وسایط نقلیه عمومی شده است  با ارتقاء سطح کیفیت زیر ساخت ها ی حمل و نقل عمومی وهمچنین با در نظر گرفتن مزایایی برای استفاده کنندگان و تلاش برای از بین بردن تصورات  غلط در میان شهروندان از طریق اطلاع رسانی جمعی  می توان موجب ایجاد انگیزه در تمامی اقشار جامعه به منظور استفاده هرچه بیشتر از وسایط نقلیه عمومی شد.

به نظر می رسد در صورت تحقق چنین  مواردی  می توان انتظار جامعه ای آگاه و آشنا با فرهنگ صحیح استفاده از وسایل نقلیه عمومی را داشت.

با توجه به شعار امسال که ملت دولت،همدلی وهم زبانی عنوان شده است امید است ملت و دولت با همدلی همزبانی هر چه بیشتر گام موثری در توسعه ی فرهنگ استفاده از وسایط نقلیه عمومی بردارند تا با کاهش ترافیک و آلودگی هوا شاهد شادابی مردم عزیز و پاکی و آرامی شهر خوبمان باشیم .

 فهیمه لطف الهی 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.