0

شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی استان، سوخت رسان شمالغرب کشور

  • کد خبر : 23440
شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی استان، سوخت رسان شمالغرب کشور

داراخبر،مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی آذربایجان شرقی فعالیت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی استان را جنب پالایشگاه نفت تبریز،هویتی خاص و استراتژیک برای استان آذربایجان شرقی عنوان کرد.

به گزارش داراخبر،ابوالفضل روح اللهی با اشاره به اینکه استان آذربایجان شرقی با ۲۱ شهرستان یک استان خوش اب و هوای خوش ییلاقی و سردسیر هست که۱۴۱ هزار هکتار اراضی زیر کشت و ۲ هزار و ۶۰۰ واحد صنعتی و صنفی بزرگ و متوسط دارد، گفت: سوخت مورد نیازاستان توسط شرکت ملی پخش فراورده های نفتی استان آذربایجان شرقی که متشکل ازستاد ،انبار نفت و ۱۲ ناحیه تامین می شود.

وی گستره فعالیت این شرکت را عموما در تأمین، نگهداشت، توزیع مطلوب و ارایه خدمات و خدمت به مشتریان با محوریت عدالت دانست و افزود: گستردگی استان، پراکندگی مشتریان، صعب العبوری جاده های مواصلاتی و کوهستانی بودن منطقه از دلایل تلاش های مضاعف این شرکت می باشد.

وی وسعت عملیاتی استان را ۴۵ هزار کیلومتر مربع خواند و بیان کرد: این وسعت، ۲/۸(۲و هشت دهم درصد) از مساحت کل کشور را شامل می شود و استان ما، یازدهمین استان از نظر وسعت است.

روح اللهی در ادامه با بیان اینکه تراکم نسبی جمعیت استان، ۸۰ نفر در هر کیلومتر است، تصریح کرد: محدوده فعالیت ما تنها شامل آذربایجان‌شرقی نیست و گستره فعالیت آن، آذربایجان غربی و منطقه ارومیه،میاندواب،زنجان اردبیل همدان قزوین کردستان وگیلان را شامل می شود و بالغ بر ۱۵۴ هزار کیلومتر مربع یعنی کل منطقه شمال غرب و سایر استان های کشور را شامل می شود.

وی اعلام کرد: تامین فراورده های نیروگاههای استان اعم ازنیروگاه سهند و تبریزوصوفیان نیز بر عهده شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه آذربایجان شرقی است.

وی با بیان اینکه سوخت رسانی با ۹ شرکت حمل و نقل و ۸۴ پیمانکارحمل و نقل با بهره گیری از توان ۲ هزار و ۴۸۲ دستگاه نفت کش انجام می گیرد، افزود: نفت کشهای تعرفه ای ما ۵۳۲ دستگاه شامل ۳۶۰ دستگاه۱۸ چرخ ،۶۲ دستگاه ۱۰ چرخ و۱۱۰ دستگاه شش چرخ را شامل می شود.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی استان افزود: یک هزار و ۹۵۰ دستگاه نفت کش اعم ازیک هزار و ۷۴۷ مورد برای نفت کوره و۲۰۳ دستگاه برای نفت و گاز به عنوان نفت کشهای غیرتعرفه ای یا فعال در صادرات مورد استفاده قرار می گیرد.

وی فعالیت شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی استان را جنب پالایشگاه نفت تبریز،هویتی خاص و استراتژیک برای استان عنوان کرد و گفت: این عامل سبب شده است تا این شرکت تبدیل به سوخت رسان شمالغرب کشور شود.

وی با تکیه بر آمار و ارقام تأمین، توزیع و مصرف فرآورده‌های نفتی این شرکت و تولید پالایشگاه تبریز، خوراک نفت خام تبریز را روزانه ۱۱۰ هزار بشکه عنوان کرد و گفت: پالایشگاه تبریز روزانه بالغ بر ۱۴۵۰۰ مترمکعب انواع فراورده را روزانه تولید می کند که به طور متوسط۳۱۰۰ مترمکعب آن بنزین معمولی،بیش از ۱۱۰۰ مترمکعب بنزین یورو ۴و به طور متوسط در فصل پیک مصرفاز ۸۰۰ تا ۱۸۰۰ مترمکعب نفت سفید و ۵۵۱۰ مترمکعب نفت و گاز ،۳ هزارمترمکعب نفت کوره سبک ، ۵۰۰ مترمکعب گاز مایع است.

روح اللهی بنزین توزیعی در کلانشهر تبریزرا در حدود ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰مترمکعب صرفا یورو۴ عنوان کرد و افزود: نفت و گازوئیل و یورو ۴ در تبریز در ۱۶ جایگاه و روزانه ۴۰۰ الی ۶۰۰ هزار لیتر توزیع می شود که این نفت و گاز از طریق انبارهای کرج، ااراک و ری وصول می شود.

وی تعداد مصرف کنندگان سوخت فسیلی و مایع یک هزار و ۳۵ مورد ،مصرف کنندگان جزء ۴۲ هزار و۳۶۶ مورد و خانوارهای نفت سفید بالغ بر ۴۰ هزار خانوار هست بیان و اعلام کرد: تعداد جایگاههای عرضه بنزین ۱۵۹ ،جایگاههای سی ان جی ۱۶۱ باب است که این نشان از علاقمندی مردم استان به استفاده از سی ان جی به عنوان سوخت پاک است.

وی تعداد جایگاههای عرضه گاز مایع را یک باب ، جایگاههای تک منظوره را که فقط سی ان جی عرضه می کنند ۸۷ باب ، جایگاههای خصوصی ۱۱ باب ،جایگاههای سی ان جی در دست احداث ۵ باب برشمرد و افزود:جایگاههای تک منظوره دارای ظرفیتی در حد۱۱۲ هزار و ۴۰ مترمکعب در ساعت است و جایگاههای دو منظوره که علاوه بر سوخت سی ان جی سوخت مایع هم توزیع می کنند دارای ظرفیت ۶۲ هزار و ۵۰۰ مترمکعب در ساعت می باشند.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی استان با اشاره به اینکه در شش ماهه نخست سال ۹۵، ۳۲۷ میلیون و ۱۵۸ هزار و ۷۸۹ متر مکعب سی ان جی و در شش ماهه اول سال جاری، ۳۲۹ میلیون و ۶۵۹ هزار و ۱۴۵ مترمکعب سی ان جی توزیع کرده ایم و در این راستا ۸ درصد رشد مثبت داشته ایم افزود: توزیع گاز مایع نیز در شش ماهه نخست سال ۹۵، ۵۱ هزار و ۷۵۲ تن، و در شش ماهه اول سال ۹۶، ۵۵ میلیون و ۶۸۸ هزار کیلو بوده است که در این زمینه ۶/۷(هفت و شش دهم درصد) رشد مثبت داریم و با رشد مثبت ۵/۷(هفت و نیم درصدی) در توزیع بنزین از نرم کشوری ۰/۹(۹دهم درصد) پایین هستیم و با توزیع و مصرف ۵۲۶میلیون و ۷۷۷هزار متر مکعب نفت گاز، رشد مثبت ۶/۹(شش و ۹ دهم) درصد رشد مثبت و در نفت کوره به دلیل تامین سوخت نیروگاههای خارج از استان از جمله نیروگاههای شهید رجایی قزوین و همدان رشد مثبت چشمگیری داریم.

وی قسمت عمده برای نفت گاز توزیعی را ۴/۷۶(۷۶و ۴دهم) درصد برای مصرف ترابری، ۹/۶(شش و ۹دهم) درصد برای صنعت، ۶/۱۲(۱۲و شش دهم) درصد برای بخش کشاورزی و ماشین آلات و بقیه این درصد را مختص سایر موارد مصرفی برشمرد و ادامه داد: در استان پتانسیل و ظرفیت خوبی برای ذخیره سازی فرآورده‌ داریم.

وی ظرفیت کل مخازن تبریز را ۵۴۵ میلیون لیتر با ۴۰ دستگاه مخزن عنوان کرد وافزود: ظرفیت ذخیره سازی بنزین ۲۰۵ میلیون لیتر،نفت سفید ۹۰ میلیون لیتر،نفت و گازوئیل۱۸۰ میلیون ،نفت کوره ۶۰ میلیون لیتر،اتیکت ۵ میلیون لیتر اعلام کرد.

مدیر شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی منطقه آذربایجان شرقی در ادامه یارانه توزیعی سوخت استان را ۵/۶(پنج و شش دهم) درصد با اسکوپ توزیعی بالغ بر ۱۲ تا ۱۳میلیارد تومان خواند و گفت: روزانه در کنار یک میلیون و ۸۰۰هزار متر مکعب توزیع بحث سی ان جی، ۵۸/۳(۵۸و سه دهم) درصد تولید بنزین در استان، سوخت گیری ۱۳۳هزار لیتر نفت جت هواپیماها که نشان دهنده رشد هفت درصدی تعداد پروازهای تبریز است، توان ذخیره هفت میلیون نفت جت یا اتیکه از ۱۴ مخزن و توزیع شش میلیون و ۲۳۰ هزار لیتر به عنوان استان معین، ۹ میلیون و ۴۰۷ هزار لیتر از طریق نفت کش ها یا خط لوله به سایر استان ها انجام می دهیم.

روح اللهی با تکیه بر بحث جایگاه های مرزی و پایش فرآورده های نفتی در مرزهای جلفا و نوردوز افزود: ما در مرز جلفا و مرز ارمنستان(نوردوز) پایش سوخت ۱۰۰الی ۱۱۰ دستگاه متعلق به خارج از کشور را داریم .

وی تاکید کرد:ما مصمم هستیم تا با کاهش نقش دولت در تصدی گری، ایجاد رقابت سالم، کوچک سازی بدنه، برطرف سازی محدودیت های بودجه و بسترسازی مناسب و برون سپاری بعضی از کارهای خود به بخش خصوصی و برون سپاری واردات و تولیدات فرآورده های نفتی به شرکت های زنجیره ای دولت به بخش خصوصی، مشارکت بالا با پالایشگاه ها و … اسباب رضایت و رفاه بیش تر مشتریان خود را فراهم نماییم.

لینک کوتاه : http://www.daranews.ir/?p=23440

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.