0
راهنمای سفر /

عجیب ترین روستاهای ایران را بشناسید! +عکس

  • کد خبر : 30344
عجیب ترین روستاهای ایران را بشناسید! +عکس
داراخبر،روستاهایی که مشاهده می کنید هر کدام با دلایلی مختلف جزو عجیب ترین ها انتخاب شده اند و می توانید با سفر به هر کدام از این روستاها خودتان شاهد شگفتی آن ها باشید.

به گزارش داراخبر،روستاهای ایرانی از عجیب غریب ترین گرفته تا معروف ترین و مدرن ترین همگی جنبه گردشگری دارند و سفر به روستا یکی از بهترین تجربه ها و خاطرات مسافرت را می تواند برای شما به ارمغان بیاورد.

در این گزارش قصد داریم به شما عجیب ترین روستا های ایران را معرفی کنیم.

زنوزق ؛ سرزمین زیبائیها وماسوله آذربایجان

جایی خوش آب و هوا که در روزهای نخست بهار می‌تواند پیشنهادی وسوسه انگیز باشد. اینجا بسته تفریحی کاملی است که دیدنی‌های آن منتهی به یک ویژگی خاص نمی‌شود. اگر دوست دارید در یک سفر کوتاه از همه چیز بهره ببرید، زنوز پیشنهادی کامل است.

در اینجا از باغات و طبیعت بکر گرفته تا آبشارها و سد دیدنی زنوز و روستای پلکانی زنوزق همه و همه کنار هم جمع شده‌اند تا تبدیل به قابی کامل برای سفری بیاد ماندنی شوند.

زنوز فقط یک اسم کوتاه است که فقط کافی است قدم در آن بگذاری بعد جاده تو را می‌کشد و می‌برد تا بزرگترین روستای پلکانی ایران زنوزق، تا روستای «کوه کمر» با آن آبشارهای پر خروش، تا کوه‌ها و صخره‌های در هم تنیده‌ی «دارانداش».

زنوز پای سفر می‌خواهد برای کشف تمام این زیبایی‌ها، مجالی برای گم شدن در دل طبیعتی که هر گوشه‌اش در رقابت با دیگری می‌خواهد زیبایی و خاص بودن خود را به رخ بکشد.

زنوز جایی بین شهرستان‌های مرند و جلفا قرار دارد. هر چند پاییز فصل رسیدن و چیدن سیب‌های خوشمزه‌ی زنوز است ولی مگر می‌شود نوروز و باهار و تابستان و قشنگی‌هایش را از دست داد؟ زنوز را با روستای پلکانی زنوزق می‌شناسند ولی اگر با بومی‌های منطقه همراه شوید پیشنهادهای بیشتری برای گشت و گذار در اینجا دارند.

پس دور سفر یک روزه را خط بکشید و از تک تک این قشنگی‌ها استفاده کنید. در زنوزق اگر انبوهی و تراکم درختان سیب و زردآلو مجال بدهد، می‌توانید از لابلای آنها منظره جالب خانه‌هایی را ببینید که تنشان را با کاه و گل اندود کرده اند، پشت به پشت هم، مثل قطاری از الوار از دامنه کوه بالا رفته‌اند و تمام فضای موجود بین آنها را درختان بلند و کهنی پر کرده است که آویزهای زرد و سبز و سرخی از جنس زردآلو و گردو و سیب دارد. در روستای کوه کمر خروش طبیعت را با آن آبشارهای منحصر بفرد می‌توان تماشا کرد. منطقه‌ای که در پشت خود پناهگاه حیات وحش کیامکی است.

این روزها انجام هرکاری سخت باشد، سفر رفتن و بودن در مناطقی که از هوای مطبوعی برخوردارند لذت بخش است. برای فرار از گرما، و برای دیدن یک تابلوی منحصر به فرد نقاشی از آثار مشترک طبیعت و انسانهای سختکوش کوهستان نشین، می‌توانید کوله‌ای بردارید و راه بیافتید به سمت آذربایجان؛ سفری خاطره انگیز تا روستای زنوز.

برای رسیدن به اینجا کافی است تا جاده ۷۰ کیلومتری تبریز تا مرند را بیایید. بعد مسیری که به جلفا می‌رسد را ادامه دهید. تنها ۱۵ کیلومتر آن طرف تر از مرند، سمت راست جاده به زنوز می‌رسید. جاده‌ای خوش مسیر و آسفالته که به راحتی شما را به مقصد می‌رساند.

روستای پلکانی زنوزق تقریبا چسبیده به زنوز است با یک المان بزرگ از سیبی قرمز در ورودی روستا، در همان ابتدای کار تکلیف ما را با محصول مهم روستا مشخص می‌کند، هر چند جلوتر که برویم خوشمزه‌ترهای بیشتری هم می‌بینیم.

قبل از اینکه وارد این روستا شوید تمام تصورات قبلی‌تان از بافت روستایی را کنار بگذارید.

فراموش نکنید که زنوزق روستایی توریستی است با سنگفرش‌های زیبا، خانه‌های کاهگلی مرتب، درهای رنگ شده و تمیز و زنان. زنانی که انگار از سرزمین قصه‌ها آمده‌اند.

فرشته‌های چابکی که با لباس‌های گلدار و موهای بافته شده روی سکوهای جلوی خانه‌ها نشسته‌اند، چارقدهای رنگی را دور سر بسته‌اند و موهای حنا بسته‌شان زیر تابش تیزی آفتاب بیشتر برق می‌زند.

وقتی وارد زنوزق شدید برای دیدن بافت قدیمی پلکانی روستا، باید ماشین را جایی پارک کنید و پیاده به مسیر خود ادامه دهید داخل روستا امکان تردد با ماشین را نخواهید داشت. با آغاز پیاده‌روی وارد روستا می‌شوید می توانید از مسیر سنگفرش شده روستا به سمت “قلعه” بالا بروید.

بعد از چند دقیقه خود را روی یک دیواره عمودی می‌بینید که دورتادورتان را خانه‌هایی با دیوارهای کاهگلی و در و پنجره‌های رنگی فراگرفته اند. این مسیر سربالایی است و در نقاط مرتفع آن تمام روستا قابل دیدن است.

در این فصل و این ماه روی پیشت بام‌ خانه‌ها پر است از طبق‌های بزرگ زردآلو که یا در انتظار قیصی شدن هستند یا لواشک‌های خوشمزه. زنوزق، روستای پلکانی زیبایی است. مثل تمام روستاهای پلکانی، پشت بام خانه پایین دست، حیاط خانه بالا دست است و اینگونه زندگی آرام و مسالمت آمیزی میان مردم جریان دارد.

از پشت پنجره‌های یک شکل و اندازه و رنگی روستا می‌توانید صورت کودکانی با چشمانی رنگی و موهای طلایی را ببینید که انگار طبیعت از شهد خوش رنگ‌اش روی چهره‌های این کودکان هم پاشیده است.

زنوزق چشم اندازهای زیبایی هم دارد؛ باغ‌هایی که در هر کران چشم شما را می‌نوازد، درختان سیب و گردو و بادام و زردآلو و امثال آن زیادند. به همین دلیل این روستا در هر فصلی، دیدنی خ دیدنی خاصی دارد، از زمان شکوفه دادن این درختان که همه جا رنگین می‌شود گرفته، تا رسیدن میوه‌ها و پاییز باشکوه این درختان و حتی زمستان سپید و بسیار سرد روستا، هرکدام زیبایی خاص خود را دارند. این همه دشت و دمن، باعث شده علاوه بر خشکبار، فرصت چشیدن عسل نابی را هم داشته باشید که محصول بی نظیر زنبورهای روستاست؛ باغداران روستا اغلب زنبورداری هم می‌کنند و این مساله باعث شده عسل به یکی از تولیدات اصلی روستا تبدیل شود.

با اینکه بسیاری از کارشناسان معتقدند؛ ثبت این روستا در فهرست یونسکو سال‌هاست به تأخیر افتاده است اما شاید این تأخیر به سود «زنوزق» تمام شده باشد. چرا که در حال حاضر کمتر روستایی در ایران وجود دارد که تمام بافت‌ها، سنت‌ها و پوشش‌های قدیمی خود را حفظ کرده باشد.

بعد از زنوزق، یعنی دقیقا پشت این روستا جاده را که ادامه دهیم به دو راهی می رسیم که یک طرف به دارانداش می‌رود و از طرفی به کوه کمر می‌رسد. هر چند تا همین چند سال پیش جاده منتهی به کوه کمر خاکی و آزار دهنده بود ولی حالا چند سالی است با احداث جاده آسفالته گردشگران بیشتری ترغیب به گشت و گذار در این حوالی می‌شوند.

در مسیر فاصله ۲۵ کیلومتری بین زنوزق و کوه کمر منطقه ییلاقی «ماهار» نام دارد. دشت وسیع و سرسبزی که اهالی منطقه از سبزی‌های آن بهره می‌برند ماهار ییلاق عشایر است.

البته اهالی کوه کمر هم عشایراند  و کوه کمر ییلاقشان است و زمستان ها هم در حوالی سیه روداند (جایی در نزدیکی جلفا) اصلا شاید به سبب همین ییلاق و قشلاق اهالی روستا باشد که کوه کمر از لحاظ بافت، روستایی پر سر و سامان نیست. در کوه کمر از بابت محل اسکان هیچ نگران نباشید. درست در ابتدای روستا بقعه امامزاده بابا کوه کمر قرار دارد که در کنار آن اتاق‌های متعددی به عنوان زائر سرا وجود دارد. شب را در همین زائرسرا می‌توانید به سر کنید.

البته اهالی میهمان نواز روستا هم بعضی مواقع خانه‌های خود را به مسافران و گردشگران کرایه می‌دهند.

روستای کوه‌کمر بین قلعه‌های مرتفع محصور است و از هر طرف آن آبشارها به طرف روستا سرازیر می‌شوند. وجود پنج آبشار قابل توجه سبب شده اینجا خاک حاصلخیزی داشته باشد. کار اصلی مردمان روستای دامداری است و همین لبنیات منطقه را منحصر به فرد کرده است.

ماست، سرشیر، پنیر و عسل طبیعی محصولات خوشمزه و طبیعی این روستا هستند که طی این سفر می‌توانند وعده های غذایی سالم در دل طبیعت باشند. پس فراموش نکنید در کنار خرید لواشک از روستاییان زنوزق، در کوه کمر هم می‌توانید لبنیات خوبی خریداری کنید. انبوه گلهای خوش بو در طبیعت روستا سبب شده تا زنبوردارها بساط خود را راه بیاندازند و عسل اصل و ناب فراهم کنند.

اولین آبشار کوه کمر درست در ابتدای روستا قرار دارد که البته در این فصل آبی ندارد و در بهار آبی زلال از آن جاری است. برای دیدن و رسیدن به اصلی‌ترین آبشار روستا باید دور وسیله نقلیه خود را خط بکشید یک کوله پشتی بردارید و خودتان را برای یک و نیم ساعت پیاده روی آماده کنید.

ارتفاع این آبشار حدود ۱۵ متر است که به پنج حوضچه ختم می‌شود. وقتی با آب خنک و زلال آبشار دست و صورتتان را بشورید خستگی آن همه پیاده‌روی ناخودآگاه فراموش می‌شود. پناهگاه حیوانات کیامکی درست در پشت این روستا قرار دارد و همین سبب شده گونه‌های مختلفی مثل قوچ و میش، شغال، گرگ، عقاب و… در ارتفاعات روستا دیده شود. همه اینها کوه کمر را تبدیل به روستایی شگفت انگیز کرده است که شاید بتوان گفت هنوز در اثر دست اندازی‌های انسان به طبیعت تا حدودی بکر باقی مانده است.

در مسیر برگشت خود از روستا و در نزدیکی زنوز، می‌توانید سری هم به سد پر آب زنوز بزنید آب این سد را چشمه‌های خروشان جاری شده از کوه سلطان سنجر تامین می‌کند که در همه فصل‌های سال دارای آب است. البته اگر به ماهیگیری هم علاقه‌ای داشته باشید می‌توانید خود را برای یک تجربه هیجان انگیز در کنار این سر آماده کنید.

سفر به زنوز سرشار از تجربه‌های عجیب است که شاید برای اولین بار تجربه خواهید کرد دیدن شگفتی‌های مختلف در جایی کنار یکدیگر، نفس‌های مشتاق را در سینه حبس می‌کند.

دیدن پرشمار مردمان روستایی با سواد و تحصیلکرده در زنوزق، با زندگی‌هایی که هنوز اصالت خود را حفظ کرده و این روستا را تبدیل به یک موزه مردم شناسی زنده کرده‌اند، دیدن آبشارهای عجیب در ارتفاعات کوه کمر.

مزه‌ خوب برگه‌های زردآلوی خشک و لذت طعم لبنیات طبیعی همه و همه پیشنهادهای شگفت انگیزی هستند که در گرمای مرداد نمی‌توان به سادگی از کنارشان رد شد.

میمند، روستایی در دل کوه

میمند یکی از عجیب ترین روستاهای ایران است که حتی در سازمان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. این روستای صخره ای حاصل کندکاری هایی است که در دل کوه انجام شده است و قدمت ان به ۱۲ هزار سال می رسد.

اگر به این روستا سفر کنید از زیبایی ها و کنده کاری هایی که در دل کوه انجام شده است شگفت زده خواهید شد. این روستا درواقع به گفته برخی از اهالی برای ان دوره ای از انسان هاست که کوه را مقدس می دانستند.

اگر قصد سفر به میمند را دارید ، این روستا در فاصله ۳۸ کیلومتری شهربابک در استان کرمان واقع شده است.

 

روستای چهار برج، روستایی با تغییرات ژنتیکی عجیب

از میان روستای های عجیب ایران ، چهار برج می تواند برای همه حتی کل دنیا عجیب باشد. این روستا حدود هزار نفر جمعیت دارد و در ۳۵ کیلومتری شهر اسفراین در استان خراسان شمالی قرار گرفته است. از میان کودکانی که در این روستا به دنیا می آمدند حدود ۹۰ درصد ان ها مشکل نابینایی داشته که علت ان را ازدواج های فامیلی خطاب کردند.

به دلیل اینکه در ازدواج فامیلی فرزندان دچار تغییرات ژنتیکی می شوند این فرضیه به وجود امد.

اما انچه که باعث شد این روستا جزو عجیب ترین ها باشد ، این بود که حتی کودکانی که حاصل ازدواج فامیلی نبودند نابینا متولد می شدند و از طرفی برخی از حیوانات گله حتی برخی از گاو ها نیز دچار نابینایی می شدند.

بسیاری از مردم علت این عارضه را آب الوده این منطقه اعلام کردند هرچند که از سال ۱۳۹۱ خوشبختانه این مشکل حل شد.

 

زرگر، روستایی که مردمانش اروپایی هستند

زرگر یکی دیگر از روستاهای عجیب ایران است که در فهرست ما قرار گرفته، درواقع این روستا به دلیل اینکه مردمانی با گویش رومانو دارد به روستای اروپایی ایران شهرت دارد. درواقع زبان رومانو یک زبان اروپایی است که خود مردمان این روستا به ان زبان زرگری می گویند.

مردمان این روستا به نقل از برخی محققان تاریخ از کشو رومانی در جنگ بین ایران و روم به اسارت گرفته شده اند و به دلیل اینکه ان ها دارای هیکل درشتی بوده اند مورد بخشش شاه عباس درآمده  و در این روستا ساکن شده اند.  البته صحت این نقل مشخص نیست و فقط در حل یک نقل از گذشته برجا مانده است.

این روستا در شرق قزوین واقع شده است و جزو عجیب ترین روستا های ایران به شمار می آید.

 

روستای شهراباد

شهراباد روستای واقع شده در بهمن شهر ابرکوه است که به سرزمین دوقلو ها شهرت دارد. جالب است بدانید این روستای کوچک فقط ۲۴۰ نفر جمعیت دارد که از میان آن ها ۴۰ نفر دوقلو هستند.

اگر به این روستا سفر کنید ، بچه های دوقولوی همسان را خواهید دید که واقعا حیرت آور است. با اینکه این حالت می تواند جالب و شگفت انگیز باشد اما کار را برای معلمین دشوار کرده است.

 

 

سرزمین لی لی پوت های ایران روستای ماخونیک، مردمانی با قد ۱۴۰

ماخونیک یکی از عجیب ترین روستاهای ایران است که مردمانی با قد کوتاه دارد.

ماخونیک روستایی واقع شده در شهرستان سربیشه استان خراسان جنوبی است. همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید خانه های این روستا ظاهری عجیب به روستا داده اند اما انچه که باعث شهرت این روستا شده است ، قد کوتاه اهالی ان است.

اگر نگاهی به اهالی قدیمی این روستا بیندازید متوجه می شود قد بلند ترین آن ها ۱۴۰ سانتی متر هستند. البته چند سالی است که مشکل کوتاهی قد در این روستا دیگر به چشم نمی آید.

علاوه بر کوتاهی قد افراد جالب است بدانید این اهالی در قدیم گوشت ، سیگار و چای را به طور کامل از برنامه غذایی خود حذف کرده بودند و هیچکدام از ان ها را مصرف نمی کردند.

حتی جالب است بدانید اهالی این روستا حتی به شکار هم نمی رفتند زیرا گوشت نمی خوردند و نه تنها شکار بلکه تلویزیون هم جایی در زندگی ان ها نداشت.

 

روستای هجیج، خانه های سنگی در دل کوه

هجیج روستایی عجیب است که در آن خانه ها تماما از سنگ ساخته شده اند.

 

 

یکی دیگر از روستاهایی که سفر به ان جا می توانید برای شما شگفت انگیز و جالب توجه باشد ، روستای هجیج است. همانطور که در تصویر این روستا نیز می بینید، خانه ها در دل کوه به صورت پلکانی ساخته شده است و جالب تر این که در ساختار این خانه ها حتی یک اجر هم پیدا نخواهید کرد.

درواقع خانه های این روستا تماما از سنگ ساخته شده است. خانه های سنگی که بام ان ها حیاط خانه ی بالاتر به شمار می رود.

این روستا به روستای گیوه هم معروف است. اگر به این روستا سفر کردید به دنبال گیوه های مرغوب ان باشید.

 

سیرچ، روستای شگفت انگیز در دل کویر که پیست اسکی دارد

سیرچ با اینکه در کنار گرم ترین منطقه ایران قرار دارد اما پوششی گیاهی و سرسبز دارد.

 

سیرچ روستایی است که دل کویر کرمان و در فاصله ۴۰ کیلو متری از گرم ترین نقطه ایران یعنی گندم بریان قرار دارد و با این وجود در این منطقه شاهده گونه های گیاهی سرسبزی هستیم که به ییلاق کرمان تبدیل شده اند.

وجود چنین منطقه سر سبز و بکر در دل کویر ان ها در ۴۰ کیلو متری گرم ترین نقطه ایران ، روستای سیرچ را شگفت انگیز کرده است.

حتی جالب است بدانید رشته کوه هایی در این منطقه وجود دارد که برف و یخبندان ان باعث به وجود امدن پیست اسکی شده است!

سیرچ در ۶۰ کیلومتری استان کرمان قرار گرفته است.

 

روستای ابیانه اصفهان

 

ابیانه ، روستای عجیب ایران یکی از مکان های دیدنی استان اصفهان به شمار می آید.

ابیانه نیز یکی دیگر از روستاها با ساختار پلکانی است که در ان بام یک خانه ، حیاط خانه بالاتر ان است. این ساختار زیبا و شگفت انگیز را در تصویر زیر از روستای ابیانه مشاهده می کنید.

همانطور که مشاهده می کنید این روستا ظاهری بسیار زیبا و شگفت انگیز دارد و سفر به آن را قطعا به شما پیشنهاد خواهیم کرد.

معماری پلکانی منظم و زیبای این روستا باعث شده است تا ابیانه در آثار ملی ایران ثبت شود.

این روستا در دامنه کوه کرکس و در فاصله ۴۰ کیلو متری نطنز واقع شده است.

 

درکش روستای داروخانه طبیعی

 

درکش یکی از عجیب ترین روستاهای ایران است که در ان ۳۸۰ نوع گونه گیاهی وجود دارد.

درکش را به دلیل اینکه جامعه ای عظیم از گونه های گیاهی گیاهی (حدود ۳۸۰ نوع) را تشکیل داده و از میان این گونه ها ۸۰ نوع آن ها نایاب هستند ، باعث شده تا جزو عجیب ترین روستاهای ایران تلقی شود.

 

این روستا در استان خراسان شمالی و در فاصله ۳۰ کیلو متری شهر آشخانه واقع شده است. همانطور که در تصویر نیز مشاهده می کنید این روستا بافت جنگلی دارد و در ان گیاهان زیادی در قالب جنگل کوهستانی به وجود آمده اند.

علاوه بر پوشش گیاهی به دلیل اینکه روستای درکش زیستگاه گوزن قرمز نیز می باشد باعث شهرت آن شده است.

 

باب زنگی، بلندترین روستای ایران

روستای باب زنگی در بخش راین شهرستان کرمان واقع شده است. این روستا با ۱۰ خانوار در ارتفاع ۳۳۰۰ متر از سطح دریا قرار گرفته است.

مرتفع ترین روستای ایران لقب روستای باب زنگی می باشد که همیشه مورد توجه بسیاری از گردشگان قرار می گیرد. آب و هوای این روستا در تابستان مطبوع و خنک می باشد اما در زمستان ها به دلیل بارش برف راه ارتباطی آن برای مدتی قطع می شود.

این روستا در دامنه کوه هزار واقع شده است. این کوه به دلیل وجود هزاران گونه گیاهان به این نام معروف شده است. آبشاری که از دل این کوه جاری می شود منظره زیبایی را بوجود می آورد و گردشگران بسیاری را جذب این منطقه می کند.

 

آب اسک، روستایی که در آن به جای مردسالاری زن سالاریست

روستای آب اسک در ۸۰  کیلومتری شهرستان آمل واقع شده است. این روستا مجموعه ای از جاذبه هایی همچون چشمه های آبگرم معدنی با خاصیت درمانی، غار و جاذبه های تاریخی می باشد.

اما نکته جالب و البته عجیب درباره این روستا برگزاری رسمی به نام زن شاهی می باشد.

در یک روز جمعه در اردی بهشت ماه زنان اسفند دودکنان مردان را از روستا بیرون می کنند و خود را برای اداره امور روستا آماده می کنند. یکی زنان روستا شاه می شود و تعدادی از دختران را به عنوان نگهبان در نقاط مختلف روستا قرار می دهند.

زن شاه برای خود وزیر تعیین می کند و در ادامه به کمک هم به مشکلات زنان و دختران روستا رسیدگی می کنند. در ادامه مردان نیز رسم “ورف چال” را انجام می دهند.

در این رسم مردان به کوه ها می روند و تکه ای از یخ های کوه را می شکنند و در چاله ای که خودشان کنده اند دفن می کنند تا هنگام بردن دام های خود به چرا، این یخ را آب کنند و دام ها از این آب بنوشند.

 

حیله ور، روستایی که مردمانش زیرِ زمین زندگی می کنند

روستای حیله ور در شهر اسکو و در ۲ کیلومتری روستای تاریخی کندوان واقع شده است.

این روستا در دامنه کوه های سهند قرار گرفته و در حدود ۲۰۰ خانه خالی از سکنه در آن وجود دارد. احتمال می رود ساکنان این روستا در زمان حمله مغول خانه های خود را تخلیه کرده و به روستای کندوان رفته اند.

علت نام گذاری این روستا به حیله ور نوع معاری خانه ها می باشد که حالت استتار دارند و از فاصله دور وجود حفره هایی در دل کوهپایه مشخص نیست. بنابراین از خطر دشمنان در امان بوده اند.

مردم این روستا خانه هایشان را به روش دستکند در دل زمین کنده اند. معماری این خانه ها به گونه ای است که در تابستان ها خنک بوده و در زمستان ها گرم می باشد.

همچنین دارای قسمت هایی همچون آشپزخانه و انباری بوده و نیز در برخی گودال ها تنور هم وجود دارد. به دلیل اینکه مردم این روستا خانه های خود را در دامنه کوه ها حفر کرده اند با بارش برف و باران گودال ها از گل و لای پر شده و خانه ها مدفون شده اند. وجود آغل یا آخور در کنار خانه ها نشان از دامدار و کشاورز بودن مردم این روستا در گذشته دارد.

ایستا، روستایی که هیچ زنی در آن دیده نشده

شگفت زده خواهید شد اگر بگوییم این روستا در فاصله ۹۵ کیلومتری کرج واقع شده است اما به قدری اهالی این روستا شیوه زندگی قدیمی دارند که نه تنها در خانه ها تلویزیون یافت نمی شود ، هیچ خودرویی در این روستا مشاهده نخواهید کرد و علاوه بر این انچه بسیار تعجب آور است این است که در این روستا اجازه ورود را به خانم ها نمی دهند!

از طرفی جالب است بدانید در این روستا حتی برق و گاز ها نمی توانید پیدا کنید و شیوه زندگی مردمان این روستا چند ده سالی از دنیا عقب است.

مردم روستای ایستا حتی مراسمات عزاداری و عروسی را برگذار نمی کنند و معتقدند این شیوه زندگی مدرن ، شبیه زندگی کفار است! این روستا یکی از عجیب ترین روستاهای ایران می باشد.

سرآقاسید، ماسوله غرب ایران

روستای سرآقا سید در دامنه های سر سبز کوه های زاگرس واقع شده است. این روستای پلکانی از توابع کوهرنگ در استان چهار محال و بختیاری و در ۹۱ کیلومتری شهرکرد می باشد.

به دلیل شباهت بافت معماری روستا به ماسوله گیلان به ماسوله زاگرس مشهور شده است. خانه های این روستا با معماری سنتی و از خشت و گل ساخته شده و حیاط خانه های زیرین پشت بام خانه های طبقات بالایی است.

زندگی مردمان این روستا هنوز هم به روش سنتی بوده و از هیزم برای گرم کردن خانه و پخت و پز استفاده می کنند. زنان روستا همیشه لباس زیبای محلی بر تن دارند که یکی از زیبایی های این روستا می باشد.

از ویژگی های جالب روستای سر آقا سید این است که در زمستان ها و با بارش برف راه ارتباطی این روستا با بیرون قطع می شود . تا ۶ ماه در حالت بی خبری از دنیای بیرون قرار می گیرند.

 

روستای صراخیه، ونیز ایران

این روستا در جنوب جاده شادگان-دارخوین در دهستان ناصری واقع شده است. به دلیل اینکه این روستا در میان آب های تالاب شادگان قرار گرفته و زندگی مردم در میان آب ها می باشد به ونیز ایران مشهور شده است.

مردم این روستا با استفاده از بلم یا همان قایق های چوبی در این روستا جا به جا می شوند. تالاب شادگان از خود از تالاب های آب شیرین و شور تشکیل شده و ارزش زیست محیطی بسیاری دارد و از سرمایه های طبیعی ایران و جان است که در فهرست جهانی یونسکو ثبت شده است.

از جذابیت های ونیز ایران وجود آلاچیق هایی درمیان آب ها می باشد که برای استراحت و صرف خوراکی در نظر گرفته شده است. زیبایی های تالاب که همراه با گشت و گذار می توانید ببینید پرنده های مهاجر همچون لک لک، حواصیل، فلامینگو و غاز وحشی می باشد. همچنین اگر علاقه دارید ماهی گیری را امتحان کنید این تالاب دارای انواع ماهی ها می باشد.

لینک کوتاه : http://www.daranews.ir/?p=30344

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.