0

مرگ خاموش سرمایه‌های اجتماعی/جمعیت آذربایجان شرقی در مسیر سالمندی

  • کد خبر : 13561
مرگ خاموش سرمایه‌های اجتماعی/جمعیت آذربایجان شرقی در مسیر سالمندی

به گزارش داراخبر،جوانان پرشور دیروز همان افرادی هستند که امروز به‌عنوان فرد سالمند از آن‌ها یاد می‌شود و این امر ذهن را ناخودآگاه به‌سوی پریشانی سوق می‌دهد، نیروهایی که تجربه سال‌های سال در ذهن آن‌ها خاک می‌خورد و چنانچه از این سرمایه فکری استفاده نشود، درنهایت موجب افسردگی و فراموشی و طرد این افراد در […]

به گزارش داراخبر،جوانان پرشور دیروز همان افرادی هستند که امروز به‌عنوان فرد سالمند از آن‌ها یاد می‌شود و این امر ذهن را ناخودآگاه به‌سوی پریشانی سوق می‌دهد، نیروهایی که تجربه سال‌های سال در ذهن آن‌ها خاک می‌خورد و چنانچه از این سرمایه فکری استفاده نشود، درنهایت موجب افسردگی و فراموشی و طرد این افراد در جامعه خواهد شد.

سالمندان مهربانی که ساعاتی از روز خود را در گوشه‌ای از پارک‌های سطح شهر سپری می‌کنند و در خلوت بی‌توجهی مردم و بیشتر از آن مسئولان ساعت‌های خود را بیهوده و گاه با ناراحتی و افسوس می‌گذرانند، همان جوانانی هستند که بعد از سال‌ها تجربه اکنون کمترین توان را در وجود خود احساس می‌کنند و گاهی بی‌توجهی‌ها موجب احساس پوچی و کاهش امید به زندگی در آن‌ها می‌شود.

نزدیک ۱۰ درصد جمعیت آذربایجان شرقی سالمند هستند

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی بابیان اینکه آذربایجان شرقی چهارمین استان پیر کشور است، گفت: در این استان ۹.۸ درصد جمعیت را سالمندان تشکیل می‌دهند و بر اساس سرشماری سال ۹۰ در آذربایجان شرقی بیش از ۳۶۴ هزار نفر جمعیت استان را بالای ۶۰ سال تشکیل داده‌اند.

محسن ارشد زاده از درصد تحقق کم وعده‌های نهادهای عضو شورای سالمندان استان خبر داد و افزود: تاکنون درصد کمی از وعده‌ها در خصوص سالمندی توسط نهادها محقق شده است.

وی خواستار تائید طرحی پیشنهادی با عنوان «شهر دوستدار سالمند» توسط شهرداری و شورا شد و افزود: با تائید این پیشنهاد شرایط مناسب برای رفاه سالمندان در سطح شهر فراهم می‌شود و انتظار داریم که شورا پس از تائید این پیشنهاد آن را به شهرداری و دستگاه‌های دیگر مربوطه ارجاع و ابلاغ کند.

مدیرکل بهزیستی آذربایجان شرقی از راه‌اندازی ۴۲ کانون‌ محلی برای سالمندان تبریزی نیز خبر داد و خاطرنشان شد: این امر همانند تهران می‌تواند باهمت شهرداری تبریز انجام شود.

موانع فرهنگی سالمندان را محکوم به‌تنهایی می‌کند

یک روانشناس بالینی نیز در گفتگو یی ضمن اشاره به عوامل مؤثر در افسردگی سالمندان، اظهار داشت: در سالمندان مشکل افسردگی بعد از گذشت سنی از آن‌ها نمود پیدا می‌کند که این امر علت‌های زیادی دارد که مشکلات و موانع فرهنگی ازجمله این مشکلات به شمار می‌رود و این در حالی است که در فرهنگ ما سالمندانی که همسرشان از دنیا رفته و یا از آن‌ها جداشده‌اند را محکوم به‌تنهایی می‌کند و در این نوع افراد افسردگی به علت احساس تنهایی و بی‌پناهی به وجود می‌آید.

هانیه خمسه با اشاره به برخی هنجارهای فرهنگی کشور خاطرنشان شد: در فرهنگ مابعد از فوت و جدایی همسر سالمند او تا آخر عمر محکوم به‌تنهایی می‌شود و متأسفانه این امر در فرهنگ ما تبدیل به ارزش شده است که سالمند تا آخر باید تنها به زندگی خود ادامه دهد.

وی در ادامه تنهایی را عامل اصلی افسردگی سالمندان دانست و افزود: سالمندانی که در سنین بالا به مشکل افسردگی دچار می‌شوند، بیشتر به علت تنهایی است و ضرورت دارد که این نوع سالمندان از سوی فرزندان خود تشویق به ازدواج شوند و این امر باید ازلحاظ فرهنگی نیز بررسی شود.

وی کمبود برنامه‌های تفریحی و سرگرمی سالمند را یکی دیگر از عوامل افسردگی دانست و گفت: در فرهنگ‌عامه ما فردی که پا به سن سالمندی نهاده، باید رفتار معقولی داشته باشد و هرگونه تفریح و تحرک به‌منزله سبکی آن فرد محسوب می‌شود که این امر نیز موجب ایجاد افسردگی در سالمندان می‌شوند.

پیری سن نیست بلکه حس است

این روانشناس تبریزی بابیان اینکه پیری سن نیست بلکه حس است، اظهار داشت: در جامعه ما در زمان طراحی و ایجاد محیط‌های تفریحی همواره به فکر جوانان هستیم، درحالی‌که در اروپا باشگاه ورزشی برای سالمندان وجود دارد که سالمندان طبق علایق خود می‌توانند در رشته‌های ورزشی اقدام به انجام فعالیت‌های ورزشی کرده و حتی در رشته ورزشی موردعلاقه خود به‌صورت حرفه‌ای تمرین کنند، اما انجام این اقدام در کشور ماسال‌های متمادی طول می‌کشد که به فرهنگ تبدیل شود

وی بابیان اینکه در دین و فرهنگ ما احترام به سالمند از واجبات به‌حساب می‌آید، تصریح کرد: احترام فرزندان ما به والدین خود تنها در حد تهیه دارو و درمان او نباید باشد، بلکه فرزندان باید بیشتر از هر چیزی به نیازهای روحی و جسمی آن‌ها توجه کنند و در تصمیم‌گیری‌ها از رهنمودهای بزرگ‌ترهای خود استفاده کنند.

خمسه افزود: متأسفانه فرزندان در برخی مواقع سالمندان را همانند کودکی فرض می‌کنند که قدرت تصمیم‌گیری ندارند درحالی‌که مشارکت دادن پدر و مادر در بحث‌های خانوادگی و تصمیمات مهم در خانه ضروری است هرچند که فرزندان به گفته‌های آن‌ها توجه نکنند اما راه درست این است که از بزرگ‌ترهای خود برای انجام امور نظرخواهی کنند، زمانی که ما به بزرگ‌ترهای خود در تصمیم‌گیری‌ها توجه نکنیم آن‌ها احساس بی‌مصرف بودن یا پوچی می‌کنند و این امر حس خیلی بدی را در سالمندان ایجاد می‌کند

ایران ازنظر طیف جمعیتی سن جوانی را پشت سر گذاشته است

عضو انجمن روانشناسان ایران نیز در گفت‌وگو یی با اشاره به اینکه ایران جزو کشورهایی است که ازنظر طیف جمعیتی سن جوانی را پشت سر گذاشته و اکنون به دوره میان‌سالی رسیده است، اظهار داشت: در ۲۰ سال آینده بالای ۵۰ درصد جامعه ایران در سن سالمندی قرار خواهند گرفت و کشور با بحران کمبود جمعیت کاری و فعال مواجه خواهد شد.

روح‌الله ساعی بابیان اینکه کاهش میزان زادوولد جزو آسیب‌های اجتماعی است، افزود: در چنین شرایطی آمار نیروی انسانی جوان کاهش می‌یابد و در آینده مجبور به واردات نیروی انسانی  از کشورهای دیگر خواهیم بود و در حال حاضر نیز بحران جمعیت سالمندی در کشورهای توسعه‌یافته مشاهده می‌شود که آن کشورها به علت کمبود نیروی جوان و فعال مجبور به واردکردن نیروی کار از سایر کشورهای دنیا هستند.

وی اشاعه فرهنگ‌های بیگانه را عامل مهم گسستگی ترکیب فرهنگی و اجتماعی در کشورمان دانست و گفت: در صورت واردات نیروی انسانی، ترکیب جمعیتی کشور به هم می‌خورد و اختلافات فرهنگی به وجود می‌آید که این امر مشکلاتی را در آینده برای کشورمان ایجاد خواهد کرد و از ترکیب جمعیتی واحد دور خواهیم شد.

عضو انجمن روانشناسان ایران بابیان اینکه در ایران ۱۱ قوم وجود دارد، اظهار داشت: با کاهش آمار نیروی کار در کشور باید از نیروهای فعال کشورهایی مانند افغانستان که نیروی انسانی زیادی دارند، برای به حرکت درآوردن چرخه اقتصادی کشورمان استفاده کنیم.

ساعی با تأکید بر اینکه باید برنامه ریزان اجتماعی کشور در سطح کلان به آسیب جدی و بحران سالمندی در کشورمان توجه کنند، تصریح کرد: اخیراً توجه به فرزند آوری و افزایش فرزند مورد تأکید مقام معظم رهبری قرارگرفته است و مسئولان نیز باید زمینه‌ها و بسترهای لازم را برای تحقق این امر آماده کنند.

وی بابیان اینکه حدود هشت درصد جامعه آذربایجان شرقی را افراد سالمند تشکیل می‌دهند، افزود: در این برهه زمانی باید از خود سؤال کنیم که در وهله نخست رفاه اجتماعی کل اقشار کشور و در مرتبه بعدی تأمین رفاهی سالمندان تا چه اندازه فراهم‌شده است و مسئولان و متولیان امر باید به این سؤال‌ها پاسخ دهند.

عضو انجمن روانشناسان ایران بابیان اینکه در کتب دینی اسلامی به احترام برای والدین و حفظ حرمت آن‌ها تأکید شده است، اظهار داشت: خوشبختانه ایران یک کشور سنتی است و هر فردی که پدربزرگ و مادربزرگ دارد هرگز حاضر به طرد آن‌ها نمی‌شود.

ساعی همچنین در ادامه از افزایش مراکز نگهداری سالمندان در جامعه خبر داد و با تأکید بر اینکه شکاف نسلی در کشور باید از بین برود، گفت: متولیان امور فرهنگی، رسانه ملی، وزارت آموزش‌وپرورش، ارباب جراید و روزنامه‌ها، سازمان بهزیستی و وزارت رفاه، کار و امور اجتماعی که متولی اصلی این موضوع هستند باید با تولید برنامه‌های جدی شکاف نسلی را از بین ببرند و فاصله بین فرزندان و والدین را پر کنند و فرهنگ‌سازی‌های لازم را انجام دهند و به اهمیت حفظ و نگهداری از سالمندان که بلکه تکلیف شرعی است، تأکید داشته باشند.

سالمندان با کوله باری از تجربه و دانش بهترین مشاوران برای عدم تکرار اشتباهات گذشته در زندگی امروز در دسترس جوانان و سایر اقشار هستند که با توجه جدی به این موضوع می‌توان از راهنمایی‌های آن‌ها برای اصلاح جامعه بهره برد و با این اقدام به آن‌ها هویت اجتماعی بخشید.

خبرنگار: زهرا ناصران

لینک کوتاه : http://www.daranews.ir/?p=13561

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.