0

مناظر شهری/ نادیده هایی که هر روز دیده می شوند

  • کد خبر : 13685
مناظر شهری/ نادیده هایی که هر روز دیده می شوند

داراخبر:آنچه در این مجال قصد پرداختن به آنرا داریم اهمیت بحث منظر شهری و نیز تاثیر آن بر ابعاد روحی، ادارکی و رفتاری شهروندان است. براین اساس باید گفت منظر شهری به عنوان نتیجه ای از تاثیر و تاثر متقابل عوامل شکل دهنده شهر و جامعه شهری در زمینه های گوناگون فرهنگی، اقتصادی و طبیعی، […]

داراخبر:آنچه در این مجال قصد پرداختن به آنرا داریم اهمیت بحث منظر شهری و نیز تاثیر آن بر ابعاد روحی، ادارکی و رفتاری شهروندان است. براین اساس باید گفت منظر شهری به عنوان نتیجه ای از تاثیر و تاثر متقابل عوامل شکل دهنده شهر و جامعه شهری در زمینه های گوناگون فرهنگی، اقتصادی و طبیعی، نخستین جلوه از شهر است که در ذهن و حافظه شهروندان باقی مانده و در روحیات و رفتارهای آنان در محیط شهری تاثیر قابل ملاحظه ای بر جای می گذارد.
منظر شهری مطلوب و انتظام یافته که خود در نتیجه تناسب عوامل موجد آن حاصل می شود، باعث ایجاد احساسی خوشایند از زندگی در محیط شهری شده و عامل موثری در ارتقاء رابطه شهروندان و شهر و از آن راه احساس مسئولیت در قبال آن است.
باید اعتراف کنیم منظر شهری آشفته و نابسامان موجب ایجاد ناهنجاری های اجتماهی، فرهنگی، اخلاقی، فعالیتی، روانی و بصری می شود. انبوه جمعیتی که از لابلای اتومبیل ها بدون توجه به قوانین و مقررات در حال عبور و مرور هستند، صدای بوق ممتد و آزار دهنده اتومبیل ها، بوی فاضلاب متصاعد از دریچه های فاضلاب، دست فروشانی که در مسیر عبور پیاده ها بساط خود را گشوده اند و هر کدام با بانگ و آوایی به تیلیغ اجناس خود می پردازند و … را در نظر آورید. تجسم حضور هر روزه و زندگی و فعالیت در این مکان مشخص می کند که در چنین فضایی تا چه میزان می تواند بر روحیات و رفتارهای افرادی که در مواجهه با آن قرار می گیرند تاثیر منفی داشته باشد.
در حالی که منظر سازمان یافته و واجد کیفیت های انسانی سبب ایجاد آرامش در افراد و به تبع آن بروز رفتارهای مناسب در محیط شهری می شود. ذکر چند مثال در این باب می تواند روشن گر موضوع باشد: به عنوان مثال ناهماهنگی و تنوع بیش از حد نمای ساختمان ها ی مجاور هم در بدنه یک خیابان به گونه ای که از نظر طرح نما، رنگ، ‌جنس و سایر خصوصیات مصالح تشکیل دهنده بدنه، خطوط موجود در نما، ارتفاع بدنه و تعداد طبقات واجد هیچ گونه تناسب و همخوانی نباشند، باعث می شود که ذهن و چشم ناظر امکان یافتن نظمی قابل فهم برای درک نظم قرارگیری این مجموعه نیافته و این حد از تنوع غیر قابل درک و گیج کننده موجب خستگی و آشفتگی ذهن ناظر می شود. عکس این موضوع نیز صادق است. یکنواختی بیش از حد منظر خیابان ها به واسطه یکسان بودن نمای ساختمان های بدنه خیابان و ویژگی های فضایی خیابان، سبب خستگی و رکود ذهن، فعال نشدن حواس در درک محیط شهری و بی توجهی به محیط اطراف می شود.
نکته حائز اهمیت آن است که مجموع عوامل کیفی با ظهور و بروز در فضاهای شهری و ایجاد محیط های مطلوب به طور عمومی سبب تلقی مطلوبی از شهر در ذهن شهروندان شده و تصاویر خوشایندی در ذهنیت آنان باقی می گذارد، بالطبع چنین وضعیتی سبب شکل گیری احساساتی نظیر تعلق خاطر به مکان و دوست داشتن محیط زندگی و فعالیت شده و در نتیجه احساس مسئولیت و دلسوزی نسبت به سرنوشت آن، روندی از ارتقاء روز افزون و پایدار کیفیت محیط حاصل می شود. در حالی که عکس این روند نیز صادق است. بسیاری از شهروندان به خصوص در شهرهای بزرگ، از شهر خود، فضاهای آن و محیط زندگی، بواسطه عدم وجود منظر شهری مناسب در تمام ابعاد آن، ناراضی اند. این امر منجر به ایجاد دوری از عدم علاقه به شهر و عدم دلسوزی نسبت به آن شده و سبب تشدید روند نزول کیفیات محیط شهری می شود.
حال باید ببینیم آیا در شهرهای ما اصلا علمی نسبت به این قضیه وجود دارد یا نه؟!

وحید فتاحی

لینک کوتاه : http://www.daranews.ir/?p=13685

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.