تاریخ انتشار : شنبه 19 دی 1394 - 19:51
کد خبر : 13028

مهم ترین چالش گاوداری های شیری استان، بحث اقتصادی گاوداری ها است

مهم ترین چالش گاوداری های شیری استان، بحث اقتصادی گاوداری ها است

به گزارش داراخبر: مهندس حبیب شریفیان با بیان این مطلب افزود: در حال حاضر اگر برای مشکلات اقتصادی که سایه سنگین بر صنعت تولید شیر در استان انداخته است چاره اندیشی نکنیم بزودی در این مقوله دچار بحران خواهیم شد. وی افزود: مشکل عمده گاوداریهای صنعتی پایین بودن قیمت فروش نسبت به قیمت تمام شده

به گزارش داراخبر: مهندس حبیب شریفیان با بیان این مطلب افزود: در حال حاضر اگر برای مشکلات اقتصادی که سایه سنگین بر صنعت تولید شیر در استان انداخته است چاره اندیشی نکنیم بزودی در این مقوله دچار بحران خواهیم شد. وی افزود: مشکل عمده گاوداریهای صنعتی پایین بودن قیمت فروش نسبت به قیمت تمام شده محصول تولیدی است .

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان ادامه داد: در سند تدبیر توسعه کشاورزی در بحث اقتصاد مقاومتی مباحث تولید پایدار مطرح و مد نظر می باشد، در حالیکه در سنوات گذشته بحث کمیت تولید، کیفیت آنرا تحت الشعاع خود قرار داده است.

شریفیان گفت: سیاست های حمایتی با رویکرد تامین نیاز و صرف و پرداخت یارانه ، باعث گردیده واحدهای تولیدی از لحاظ اقتصادی متکی به حمایتهای دولتی باشند و ما امروزه شاهد هستیم توان تولید اقتصادی و رقابتی واحدهای دامداری در حد پایینی است و این امر خطرات بالقوه ای برای بخش ایجاد نموده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان افزود: واحد های اقتصادی باید با توجه به شرایط و اولویت های زمانی تعریف و بازنگری شوند.

وی با اشاره به تغییرات اقلیمی و موقعیت جغرافیایی استان، گفت: با عنایت بر اینکه بخش مهمی از استان آذربایجان شرقی در حوضه دریاچه ارومیه قرار گرفته و تغییرات اقلیمی موجب تاثیرپذیری تولیدات دامی وکشاورزی شده است و با توجه به این موضوع که کاهش تولید، افزایش قیمت محصولات دامی را در پی خواهد داشت و سیاست امور دام اعمال روشهای جایگزینی در تغذیه دامها با همکاری تشکل ها و دامداران می باشد.

شریفیان اضافه نمود: دومین مورد در بحث قیمت تمام شده شیر، عدم اجرای مصوبه دولت در صنایع لبنی و بحث سوم فرهنگ مصرف محصولات لبنی است. وی با اشاره به مصرف بی رویه نوشابه در سطح جامعه و مضرات آن، گفت: با توجه به این که نوشابه فاقد ارزش غذایی بوده و مصرف آن برای سلامتی انسان مضر می باشد اما در خانواده ها به وفور استفاده می شود، ولی شیر با همه فواید و خواصی که دارا می باشد و تامین کننده سلامتی بدن انسان می باشد در سایه غفلت و عدم ترویج مصرف آن، مورد بی مهری قرار گرفته و فرآیندی بنام مازاد مصرف را بوجود آورده است و این در حالی است که ما مازاد مصرف نداریم بلکه ما در قیاس با سایر کشورها کمبود مصرف محصولات دامی و عدم فرهنگ سازی مصرف باعث کم خریدن لبنیات و شیر توسط مردم است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان در پایان گفت: براساس کارشناسی های انجام شده اگر قیمت شیر خریداری شده از دامدار نزدیک به ۱۴ هزار و ۴۰۰ ریال باشد دامدار می تواند فعالیت داشته و روی پای خود بایستد و در غیر این صورت متضرر خواهد شد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.