تاریخ انتشار : جمعه 19 آذر 1395 - 10:44
کد خبر : 19727

موزه های تخصصی در سطح استان ایجاد می شود

موزه های تخصصی در سطح استان ایجاد می شود

داراخبر،مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از ایجاد موزه های تخصصی در سطح استان خبر داد و همچنین مطالبی را در خصوص لزوم کنترل آب های سطحی منتهی به حمام تاریخی بیستون که سبب وقفه در مرمت بنا شده را از دستگاه های مربوطه خواستار شد.

به گزارش داراخبر ،جلیل جباری مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی گفت: پرداختن به موزه های تخصصی حوزه های مختلف میراث فرهنگی یکی از وظایف اصلی اداره کل است که با توجه به قابلیت ها، تنوع و داشته های غنی فرهنگی پتاسیل ایجاد موزه های تخصصی در سطح استان وجود دارد که با برنامه ریزی های مختلف درصدد انجام آن هستیم.

وی در ادامه افزود: در شرایط حاضر تعداد ۱۱ عنوان موزه در شهرهای مختلف استان فعالیت می کنند و در این راستا نیز ۱۰ عنوان موزه تخصصی را هدف گذاری کرده ایم.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی تصریح کرد: در حال تنظیم مطالعات اولیه و تهیه طرحهای محتوایی موزه ها هستیم که از جمله این موزه ها به بحث ایجاد موزه قاچار در شمال استان در ماکو، موزه سیر تحول فرهنگ آموزش و پرورش در ارومیه، موزه تخصصی بانک و از مهمترین آنها موزه مربوط به بمباران شیمیایی شهرستان سردشت را در دستور کار خود داریم.

تحویل زمین برای احداث موزه ۸ سال دفاع مقدس، مصدومین وشهدای شیمیایی سردشت

جباری گفت: خوشبختانه با حمایت های استاندار و کمیته برنامه ریزی شهرستان سردشت اعتبار اولیه ای که برای انجام مطالعات و تهیه طرح محتوا جهت احداث موزه هشت سال دفاع مقدس، مصدومین و شهدای بمباران شیمیایی مورد نیاز بود نهایی شد.

وی بیان کرد: اعتبارات اولیه ای که لازم بود برای اینکه بتوانیم کار مطالعات، طراحی و تهیه نقشه های اجرایی را انجام بدهیم در حد یک میلیارد ریال مصوب شده و با عنایت استاندار صد درصد هم تخصیص پیدا کرده است.

جباری افزود: امروز زمین و مکان یابی مناسبی که از طرف سپاه شهدای استان انجام شده بود را تحویل گرفتیم تا بتوانیم سریعا با همکاری مشاور، طراحی اولیه موزه را انجام داده و بتوانیم بعد از مساعد شدن شریط آب و هوایی و از اوایل سال ۹۶ عملیات اجرایی را آغاز کنیم.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربیخاطر نشان کرد: قطعا پرداختن به موضوع مجروحین، شهدا و ایثارگران بمباران شیمیایی سردشت جزو وظایف اصلی ماست که بتوانیم در این راستا چیزی که شایسته مردم سردشت است در اولین فرصت با تخصیص اعتبارات مناسب احداث خواهیم کرد.

۴۰ میلیارد ریال اعتبار برای اتمام موزه ۸سال دفاع مقدس، مصدومین و شهدای بمباران شیمیایی سردشت نیاز است

جباری بیان کرد: برای احداث کامل مجموعه بعد از اینکه مشاور طراحی های لازم را انجام داد و نقشه های اجرایی را تهیه کرد اعتبار واقعی مورد نیاز در این مرحله مشخص خواهد شد و پیش بینی اولیه ما حداقل بالغ بر ۴۰ میلیارد ریال خواهد بود و به شرط تخصیص اعتبار، پیش بینی می کنم که در ۳ سال این پروژه به اتمام برسد.

آب های سطحی تهدیدی برای حمام تاریخی بیستون هستند

وی در خصوص آخرین وضعیت حمام تاریخی یبستون گفت: مرمت بنای حمام تاریخی بیستون در حال انجام است و اعتبارات آن بین ۶۰ تا ۷۰ درصد انجام شده است.

جلیل جباری با اشاره به اعتبارات هزینه شده در حمام تاریخی بیستون اظهار کرد: در سال ۹۴ یک میلیارد ریال هزینه شده که بخشی از آن از مساعدتهای فرمانداری، اعتبارات ملی و استانی تامین شده و امسال هم ۵۰۰ میلیون ریال تخصیص پیدا کرده است.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی با بیان نگرانی از مشکل ساز بودن آب های سطحی موجود در اطراف حمام که پیشرفت کار را با وقفه مواجه کرده اند افزود: از مدیریت شهری درخواست داریم تکلیف آب های سطحی منتهی به حمام تاریخی که بنا را با مشکلاتی مواجه کرده، حل کنند و تا وضعیت دفع و هدایت آبهای سطحی مشخص نشود نمی توانیم کار را پیش ببریم.

صدور ۶ مجوز اقامتگاه های بوم گردی

جلیل جباری اظهار کرد: با توجه به پتاسیل ها، طبیعت زیبا، جاذبه های طبیعی و تاریخی که شهرستان سردشت و استان دارد بحث ایجاد اقامتگاههای بوم گردی روستایی در داخل طبیعت و در کنار جاذبه های گردشگری از دستورالعمل های این اداره کل است.

وی گفت: تا کنون ۵۰ مورد متقاضی در سطح استان برای مراحل اجرایی آن در نوبت هستند و برای حداقل ۶ مورد مجوز بهره برداری اقامتگاههای بوم گردی صادر شده است.

وجود ۵۷ منطقه نمونه گردشگری در سطح استان/تجدید نظر در خصوص برخی از این مناطق

جباری با اشاره به مناطق نمونه گردشگری استان تصریح کرد: در کل استان ۵۷ منطقه نمونه گردشگری وجود دارد که ۶ مورد آن مربوط به شهرستان سردشت است.

وی افزود: برخی از مناطق نمونه گردشگری استان به خاطر وجود معارضین و عدم مطالعات دقیق مکان یابی، واجد شرایط برای قرار گرفتن در لیست مناطق نمونه گردشگری نیستند که این سازمان در نظر دارد در خصوص تعدادی از این مناطق تجدید نظر کند و مناطقی که دارای پتانسیل، جاذبه و قابلیت سرمایه گذاری بخش خصوصی هستند را شناسایی کند.

مدیرکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی ابراز امیدواری کرد که دستگاه های اجرایی و سایر ارگان ها شرایط و زیرساخت های لازم را برای حضور سرمایه گذاران در مناطق نمونه گردشگری فراهم کنند.

ابزار سازمان برای تشویق سرمایه گذاران بخش خصوصی

وی با ابراز آمادگی برای توسعه سرمایه گذاری در بخش گردشگری استان گفت: این سازمان با توجه به کمک های فنی و اعتباری که در اختیار دارد برای ترغیب و تشویق سرمایه گذاران بخش خصوصی از تسهیلات بانکی صفر تا ۸ درصد بهره می برد و این فرصتی برای حضور سرمایه گذاران است.

به گفته جباری در مناطق محروم به میزان پیشرفت فیزیکی تا ۳۵ درصد متغیر است و در شرایطی که پیشرفت فیزیکی بیشتری حاصل شود بقیه سرمایه گذاری را از منابع بانکی و تسهیلاتی که در اختیار سازمان است تامین می کنیم .

ایجاد پایگاه میراث در شهر ربط

جلیل جباری افزود: پیشنهاد ایجاد پایگاه میراث ربط برای تحقیق و پژوهش تپه های پنجگانه ربط به معاونت امور فرهنگی و آموزشی سازمان برنامه وبودجه ارسال شده است و در حال پیگیری مجوز آن از این سازمان هستیم.

رویا گنجعلی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.