تاریخ انتشار : چهارشنبه 21 خرداد 1393 - 19:00
کد خبر : 431

همایش علمی و تخصصی اقتصاد مقاومتی– مدیریت جهادی

همایش علمی و تخصصی اقتصاد مقاومتی– مدیریت جهادی

به گزارش دارانیوز، در این همایشکه با حضور اعضای شورای اداری واعضای شوراهای اسلامی شهر وروستا ، شهرداران ودهیاران شهرستان شبستر وبا حضور کار شناسان حوزه اقتصاد و مدیریت برگزار شد، بر ضرورت توجه هر چه بیشتر تمامی اقشار به موضوع اقتصاد مقاومتی و مدیریت جهادی تأکید شد. دکتر سعید مشکینی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی

daranews.ir21به گزارش دارانیوز، در این همایشکه با حضور اعضای شورای اداری واعضای شوراهای اسلامی شهر وروستا ، شهرداران ودهیاران شهرستان شبستر وبا حضور کار شناسان حوزه اقتصاد و مدیریت برگزار شد، بر ضرورت توجه هر چه بیشتر تمامی اقشار به موضوع اقتصاد مقاومتی و مدیریت جهادی تأکید شد.

دکتر سعید مشکینی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شبستر به اهمیت روان سازی هر چه بیشتر گفتمان اقتصاد مقاومتی اظهار داشت : وظیفه همه نهادها و ارگانها، به ویژه اهالی فکر و اندیشه، مراکز آموزشی وخصوصاً مراکز دانشگاهی است که دست به دست هم دهند تا فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص رویکردهای اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران که همه ساله در قالب شعار سال بیان می گردد، واقعاً بصورت علمی و عملی پیاده گردد، و فقط به شعار، اعلام موضع ، وکاربرد در کلام اکتفا نگردد، و واقعاً به شکل کاملاً  عینی به آن پرداخته شود ، و باید به گونه ای عمل شود که بحث اقتصاد مقاومتی – مدیریت جهادی بصورت عملگرایانه مورد مداقه و دقت نظر قرار گیرد. وی با اشاره به سیاستهای مدیریت دانشگاه آزاد اسلامی در دوره جدید در رابطه با اقتصاد مقاومتی و مدیریت جهادی گفت:

مدیریت جدید دانشگاه آزاد اسلامی با رویکرد اقتصادی دانش بنیان و تجاری سازی پژوهشهای دانشگاهی اساتید و متخصصان فعالیت خود را آغاز کرده و در این راه با ایجاد کارگروهها، کمیسیونها و نظایر آن گامهای مطلوبی در این زمینه برداشته است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی شبستر با اعلام آمادگی از طرف این دانشگاه برای توسعه گفتمان اقتصاد مقاومتی –  مدیریت جهادی در کلیه نقاط به ویژه در سطح شهرستان شبستر، خواستار توسعه و ترویج هر چه بیشتر شعار سال در عینیت بخشی و کابردی شدن آن با توجه به نیازهای کشور شد.

علی علیلو، نماینده مردم شبستر در مجلس شورای اسلامی با اظهار خرسندی و تشکر از اقدام دانشگاه آزاد اسلامی در برگزاری همایش اقتصاد مقاومتی – مدیریت جهادی گفت : برگزاری چنین جلساتی در خصوص اقتصاد مقاومتی برای اقشار جامعه به ویژه مدیران اجرایی و تصمیم گیر کشور مورد نیاز کشور بوده ، هر چند که شاید الآن هم برای پرداخت به مهمترین استراتژی روز کشور دیر باشد، زیرا بر اساس اطلاعات ما، بعضی از کشورهای اروپایی و برخی ممالک دیگر، ایده اقتصاد مقاومتی را که مبتکر آن شخص مقام معظم رهبری است ،در اتاقهای فکر و بعضی مراکز علمی خورد مورد نقد وبررسی و تحلیل قرار می دهند.

وی با اشاره به اهمیت موضوع اقتصاد مقاومتی با توجه به مشکلات اقتصادی که دنیا با آن روبرست اظهار داشت: امروزه بحرانهای اقتصادی، اکثر کشور های دنیا را فرا گرفته است، حتی کشورهای ثروتمند وغنی نیز با بحران هایی در این خصوص مواجه هستند وکشورما نیز علاوه بر تأثیرات بحران های جهانی بر اقتصاد کشور، با چیزهایی غیر از این نیز مواجه است وآن موضوع تحریم هاست. کشورهای ارروپایی و غربی برای مقابله با این گونه بحران هایی دست به دامان اقتصاد ریاضتی شده اند، اما نکته قابل توجه درباره آنها این است که اقتصاد ریاضتی نمی تواند مشکلات آن را حل نماید، بلکه نوعی مقابله با بحران ها است ، واقتصاد ریاضتی در مواردی توانسته جزئی از بحرانهای آنان را حل نماید ، اما نسخه آخرعلاج مشکلات آنان نشده است.  

وی افزود : در اثناء این بحران های اقتصادی جهانی ، از سوی مقام معظم رهبری ایده جدیدی به جهان اعلام شد که تاکنون طرح نشده بود، وآن ایده اقتصاد مقاومتی است . البته در ابتدای طرح این موضوع برخی آن را با ایده اقتصاد ریاضتی غرب مقایسه می کردند اما کم کم نگاه عمومی و نگاه تخصصی به آن مورد تحلیل قرار گرفت و نتایج خوبی از مقایسه اقتصاد ریاضتی و اقتصاد مقاومتی بدست می آید. اگر ما مختصات اقتصاد مقاومتی و مدیریت جهادی را مورد تأمل قرار دهیم و مدیریت جهادی را درکنار اقتصاد مقاومتی قرار دهیم، می بینیم که ثمرات خوشایندی حاصل می گردد. اقتصاد مقاومتی در وهله اول دارای نگاه مردمی است، و مبنا و اساس اقتصاد مقاومتی مردم است.

حجه الاسلام محمدزاده، امام جمعه شبستر با اظهار خشنودی از برگزاری چنین نشستهایی از سوی محافل علمی گفت: ایده های اقتصاد مقاومتی رایج در دنیا مطابقتی با ایده اقتصاد اسلامی ندارد و این امر باعث بروز بحرانهای زیادی برای جهان شده است. وی تبیین و راه اندازی ایده اقتصاد مقاومتی را بهترین نسخه درمان مشکلات اقتصادی کشور دانست.

دکتر جهانگیری، رئیس سازمان علمی و پژوهشی استان آذربایجان شرقی نیز که یکی دیگر از سخنرانان این همایش بود، که با تشریح ابعاد مختلف اقتصاد مقاومتی و مدیریت جهادی، بر ضرورت توسعه این فرهنگ در کشور تأکید کرد. 

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.