• امروز : پنج شنبه - ۳ فروردین - ۱۴۰۲
0

پایانه ای که به پایان نمی رسد/ امتداد رویای مرندی ها برای احداث ترمینال

  • کد خبر : 24906
  • 03 دی 1396 - 11:45
پایانه ای که به پایان نمی رسد/ امتداد رویای مرندی ها برای احداث ترمینال

داراخبر، در حالی که سال ها از آغاز عملیات اجرایی و کلنگ زنی پروژه احداث پایانه مسافربری شهر مرند می گذرد، این موضوع به رویایی فراموش شده برای مردم این شهر تبدیل شده است.

به گزارش داراخبر،یوسف باقری: وجود پایانه های مسافربری یکی از مولفه های اساسی توسعه در هر جامعه ای است و به همین دلیل در بسیاری از شهرهای مهم دنیا در بهترین مناطق شهر و به بهترین شکل ممکن پایانه مسافربری را احداث می کنند.

با این تفاسیر سالهاست که مردم مرند وعده هایی مبنی بر ایجاد پایانه مسافربری جدید و در خور شان این شهر را از مسئولان می شنوند اما در حالی که پاسخ آنها در خصوص آخرین وضعیت این پروژه جمله ای است با این مضمون که «دریغ از عمل به وعده های داده شده»، همچنان چشم انتظار احداث ترمینالی هستند که در شان شهری تاریخی با هفت هزارسال قدمت باشد.

در این میان رویداد تبریز ۲۰۱۸ نیز تا چند صباح دیگر در حالی از راه می رسد که مسئولان شهرستان مرند همیشه از این فرصت پیش آمده برای جذب بیشتر گردشگر سخن ها می رانند اما دریغ از حرکت درست و دقیق به سوی این مهم و بهره برداری از این فرصت مغتنم برای شهری که تاریخ و تمدنی هفت هزارساله را با خود یدک می کشد اما فاقد یک پایانه مسافربری استاندارد و متناسب با نیازهای خود است.

برای بررسی آخرین وضعیت این پروژه به سمت ترمینال مسافربری مرند راهی می شویم، ترمینالی که نحوه اداره آن چندان برای توصیف مناسب به نظر نمی رسد چرا که سال ها قبل  در یکی از بهترین مکان های شهر مرند اما به صورتی بسیار نامناسب و غیر اصولی احداث شده و این روزها نیز حال چندان خوبی نداشته و توجه چندانی به آن نمی شود.

ساماندهی پایانه مسافربری شهر مرند از اولویت های چهار سال آینده شهرداری است

در همین خصوص با شهردار مرند هم صحبت می شویم تا در رابطه با وضعیت ترمینال مرند و احداث پایانه مسافربری جدید گپ و گفتی داشته باشیم و وی به خبرنگار مهر می گوید: ما نیز قبول داریم که وضعیت پایانه مسافربری مرند در خور شان مردم این شهر نیست و به همین علت ساماندهی وضعیت پایانه مسافربری شهر مرند یکی از اولویت های برنامه های چهار سال آینده مجموعه شهرداری است.

حسین کاوه ادامه می دهد: متاسفانه اداره مسکن و شهرسازی املاکی را با هدف احداث پایانه مسافربری در سال های گذشته به شهرداری معرفی کرده بود اما سازمان پایانه های مسافربری آذربایجان شرقی به دلایل فنی و کارشناسی، ساخت پایانه را در این زمین ها رد کرد.

شهردار مرند با اشاره به برنامه های این مجموعه در خصوص به نتیجه رساندن پروژه پایانه مسافربری شهر خاطر نشان می کند: در طرح جامع شهری به مشاور گفته شده زمینی را با کاربری پایانه مسافربری برای احداث در نظر بگیرند تا در چهار سال آینده بتوانیم این کار را به نتیجه برسانیم.

مسئولان شهری مرند هیچ توجهی به وضعیت ترمینال ندارند

یکی از شهروندان مرندی احداث ترمینال مسافربری جدید و با امکانات خوب در شهر را یک رویا عنوان کرده و به خبرنگار مهر می گوید: کار به جایی رسیده است که مردم شهر با وجود تمام وعده های داده شده برای احداث یک پایانه مسافربری جدید و مدرن، به یک ترمینال مسافربری معمولی و استاندارد نیز قانع هستند اما به این شرط که حداقل رسیدگی ها به آن صورت گیرد.

وی به وضعیت بسیار بد سرویس های بهداشتی اشاره می کند و می افزاید: این وضعیت در خور مسافران نیست و با این حال هر چقدرهم بگوئیم، مسئولان شهرداری به چنین موضوعاتی توجه ای نخواهند داشت در حالی که اکنون در رسانه های استان حرف از رویداد بسیار مهم تبریز ۲۰۱۸ است اما در مرند حتی چاره ای برای بوی بسیار بد و کثیفی بیش از حد سرویس های بهداشتی این ترمینال صورت نگرفته است، موضوعی که بسیار مشمئز کننده و تهدیدی برای سلامت استفاده کنندگان است، که انتظار می رود برای رفاه حال استفاده کنندگان اصلاح شود، بکنیم .

رئیس کمیسیون عمران و معماری شورای اسلامی شهر مرند نیز در گفت و گو با خبرنگار مهر و در پاسخ به گلایه ها و انتقادات موجود در مورد این پروژه می گوید: احداث یک ترمینال مسافربری در شان مردم مرند یکی از شعارهای پر استفاده در انتخابات شورای شهر بوده که این موضوع به عنوان یکی از اولویت های کمیسیون عمران و معماری شورا برای سالهای بعد وجود دارد.

فرامرز آخوندی خاطر نشان می کند: در روز حمل و نقل با حضور دیگر اعضای شورای شهر و مسئولان ارشد شهرستان از این پایانه بازدیدی داشتیم که واقعا وضعیت بسیار نگران کننده ای داشت و قطعا باید به این وضعیت رسیدگی کرد تا انشالله پایانه مسافربری جدید احداث شود.

دومین شهر بزرگ آذربایجان شرقی در رویای یک پایانه مسافربری مدرن و مجهز

شهروند دیگری که خودش را حسین محمدی معرفی می کند به خبرنگار مهر می گوید: متاسفانه وقتی ایام انتخابات می شود، مسئولان خوب وعده می هند و انتقاد می کنند اما وقتی این دوره سپری می شود، یادشان می رود چه گفته اند و در حالی که احداث ترمینال مسافربری مرند جزو برنامه های اصلی بسیاری از اعضای شورای شهر بوده، به مرور زمان از یادها می رود.

یکی از رانندگان مینی بوس در ترمینال مرند با خبرنگار مهر به گفت و گو می نشیند و در حالی که تمایلی به عنوان شدن نامش ندارد، از وضعیت پایانه مسافربری شهر اظهار نارضایتی کرده و می گوید: شهرستان مرند اگرچه دومین شهر بزرگ آذربایجان شرقی محسوب می شود اما هنوز ترمینالی در شان خود ندارد و همیشه وعده داده شده که بزودی پایانه مسافربری جدیدی برای این شهر احداث خواهد شد اما ما در حالی همچنان منتظر عملی شدن این وعده هستیم که باید از ترمینال قدیمی مرند نیز به عنوان گاراژ یاد کرد چرا که وضعیت بسیار بدی دارد.

خانم حسینی که خود را دانشجوی رشته علوم اجتماعی معرفی می کند و از مسافران ترمینال است، به خبرنگار مهر می گوید: این تنها پایانه مسافربری شهرستان مرند بوده و سالها بدون کوچکترین تغییری و در بدترین شرایط در حال خدمات رسانی به اغلب مسافران ورودی و خروجی به شهرستان است و همیشه این سوال بزرگ وجود دارد که چرا کسی به فکر احداث و یا رسیدگی به این پایانه نیست.

وی تصریح می کند: این پایانه متاسفانه در مقایسه با سایر ترمینال های کشور تنها نامی از یک پایانه را یدک می کشد و کوچکترین امکانات لازم را برای ارائه به مردم ندارد.

فرسودگی ناوگان ترمینال مرند عامل نگرانی مردم در سفرهای بین شهری است

جواد اکبری یکی از مسافران ترمینال به مقصد تهران است که در گفت و گو با خبرنگار مهر می گوید: متاسفانه وضعیت ترمینال مرند اصلا خوب نیست و ازشکل ظاهری هم اگر بگذریم، امکانات آن نیز قابل ذکر نبوده و مردم همیشه با مشکلات بسیار زیادی همچون عدم وجود اتوبوس های جدید در رنج بوده و نمی دانم چرا هیچ مسئولی به داد مردم نمی رسند .

این مسافر با بیان اینکه اتوبوس ها و مینی بوس های خط مرند به تبریز و خوی و حتی تهران فرسوده هستند، گفت: مینی بوس های موجود در خط مرند به تبریز و خوی بسیار فرسوده بوده و از ایمنی بسیار پایینی برخوردار هستند و هر لحظه امکان پیش آمدن مشکلات بسیاری برای خانواده ها وجود دارد و مردم نگران این موضوع هستند که چگونه با این مینی بوس ها به مسافرت بروند .

در پایان باید این سووال را طرح کرد که در حالی که عملیات اجرایی احداث پایانه مسافربری مرند سال ها پیش با حضور مسئولان ارشد شهرستانی کلنگ زنی شده است، امروز چه اتفاقی افتاده که به نتیجه رسیدن این مطالبه عمومی مردم مرند بی پاسخ مانده و حالا مسئولان هم از وضعیت پایانه مسافربری فعلی شهر مرند گله مند هستند و سوال دیگر نیز این است که آیا این رویا به حقیقت خواهد پیوست و شهر مرند صاحب ترمینال مسافربری در شان و در خور شهروندانش خواهد شد، شهری که در یکی از استراتژیک ترین و حساس ترین مناطق کشور یعنی در مسیر کشورهای اروپایی و آسیایی واقع شده است

لینک کوتاه : http://www.daranews.ir/?p=24906

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.