• تاریخ انتشار خبر : شنبه 3 تیر 1396 | کد خبر : 22133 | ساعت : ۲۲:۵۳:۳۵
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  آموزش خلاقیت یا آموزش کارآفرینی مساله این است
  داراخبر،کارآفرینی را در ایران با آموزش خلاقیت مترادف می دانند. هر زمان و هر کجا که نامی از کارآفرینی ذکر می شود افکار بسمت خلاقیت و آموزش های آن می رود بطوری که کارآفرینی از رسالت و هدف اولیه خود دور می گردد.

  به گزارش داراخبر،کارآفرینی را در ایران با آموزش خلاقیت مترادف می دانند.  هر زمان و هر کجا که نامی از کارآفرینی ذکر می شود افکار بسمت خلاقیت و آموزش های آن می رود بطوری که کارآفرینی از رسالت و هدف اولیه خود دور می گردد.

  هدف از آموزش های کارآفرینی تربیت افرادی است که عاملان تغییر در جامعه باشند و به بیانی ساده کارآفرین شوند؛ این افراد با داشتن روحیه خلاقیت به بهره برداری از فرصت های اطراف خود پرداخته کسب و کار جدیدی را راه اندازی می کنند و از این طریق رشد و توسعه کمی و کیفی را سبب می شوند.
  حال پرسش این است که اگر هدف پرورش عاملان تغییر در جامعه به بیان دیگر کارآفرین می باشد؛ کدامیک از آموزش ها ضروری است: آموزش خلاقیت یا آموزش کارآفرینی ؟

  در پاسخ به سوال باید این نکته را متذکر شد که کارآفرینی مجموعه ای از مهارت ها است و تنها با پرورش خلاقیت نمی توان ادعا نمود که در آینده نسلی کارآفرین خواهیم داشت. می توان به فردی خلاقیت را آموزش داد و آن فرد تبدیل به یک معلم خلاق شود که در آینده با روش های تدریس خلاقانه آموزش را شیرین می کند و یا فردی که در آینده  نقاشی شود با خلق آثاری متفاوت و …

  بنابراین اگر بدنبال پرورش افراد با قابلیت راه اندازی کسب و کار و به بیان دیگر کارآفرین هستیم باید آموزش های کارآفرینی و کسب و کار را اولویت برنامه ها قرار داد و آنچه که در پرورش کارآفرین از طریق آموزش های کارآفرینی و کسب و کارحائز اهمیت است پیوند ویژگی های شخصیتی همانند (پشتکار، خلاقیت، استقلال طلبی و…) در پیوند با ویژگی های خاص آن همانند مباحث اقتصادی  و راه اندازی کسب و کار (پول، ارزش آن، کسب درآمد، راه اندازی کسب و کار و …) می باشد. امید است با عنایت به این نوع آموزش ها در برنامه های درسی مدارس و فعالیت های خارج از مدرسه شاهد نسلی کارآفرین باشیم.

  ندا بهمنی
  کارشناس ارشد کارآفرینی و مدرس دانشگاه

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  رایتل عقیق سافت تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب