• تاریخ انتشار خبر : سه شنبه 10 مرد 1396 | کد خبر : 22585 | ساعت : ۰۲:۰۲:۰۸
 • داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  تبریز گوهر ناشناخته
  نماها ونواها
  داراخبر: همچنانکه در شماره های قبل اشاره شد قدمت تاریخی تبریز بر اساس یافته های باستان شناسی و به استناد آثار مکشوفه به هزاره های دوم قبل از میلاد می رسد. فراز و نشیب ها، بود و نبودها، سرما و گرما، پیروزی ها و شکست ها و… که در گذر تاریخ و حیات این شهر […]

  داراخبر: همچنانکه در شماره های قبل اشاره شد قدمت تاریخی تبریز بر اساس یافته های باستان شناسی و به استناد آثار مکشوفه به هزاره های دوم قبل از میلاد می رسد. فراز و نشیب ها، بود و نبودها، سرما و گرما، پیروزی ها و شکست ها و… که در گذر تاریخ و حیات این شهر وجود داشته و اتفاق افتاده است این شهر را مثل فولاد آبدیده نموده و به همین سبب است که تبریز علی رغم وجود زخم های عمیق و خانمان سوزش از درون و بیرون، قامت خود را مثل کوه استوار نگه داشته است.

  هرچند توسط خیابان کشی های نابجا و مطالعه نشده، ارزش ها و آثار گرانبهای معماری و بناهای تاریخی که دریای پیام و پیشنهاد و آموزش برای آیندگان بوده، تخریب و از بین رفته اند، اما همین قدر آثار بجا مانده گویای واقعیت دیروز خود است که ضرب المثل “مشت نمونه خروار است” واقعا در تبریز نیز می تواند صادق باشد. بناها و ساختمان های قدیمی و ارزشمند پنهان از تیررس تیغ تیز گذربندی های کم مطالعه، خاطره های دوران پر افتخار بافت منسجم و یکپارچه با هویت شهر تبریز در گذشته را یادآور شده و با زبان بی زبانی توسط نمایه های ظریف و بدیل خود برای آنانکه حتی اندک توجه یا گوشه عنایتی به این نمایه ها داشته و دارند، بازگو می کند. برای اهل فن دردآور است که هر روز و هر از چند گاهی ناظر و شاهد تخریب این ارزش ها، به هر عنوان که انجام یابند، باشند.

  نماها، نت ها و نواهایی هستند که ناظرین فضاهای شهری و شهروندان با چشم خود می شنوند و سازگاری اندام های شهری را حس کرده و به آرامش گذران زندگی خود فزونی می بخشند. این نتها همانند ریزش آرام گونه آب یا جاری شدن آن در نهرها و جویبارهای کوچک درون باغ و به مشابه آواز پرندگان به نغمه سرایی پرداخته و روح و روان انسان را آرامش می دهند. این نتها ارزشمند هستند و حلقه آنها را نباید از هم گسست.

  پس هوشیار و بیدار باید بود و اگر لودر یا بولدوزری به فرمان ما حرکت می کند، تیغ تیز آن را متوجه ارزش های به یادگار مانده از گذشته نکنیم و به دست خویش اساس و پایه های تمدن گذشته خود را ویران نسازیم.

  اگر امروز شهروند تبریزی هستیم، اگر مالک چنین ساختمان با ارزشی هستیم و اگر در موقعیت طراحی آهنگ و نوائی جدید در بخشی از این بافت قرار داریم، بجا و شایسته خواهد بود با تعهد ضمن محافظت و ارج نهادن به داشته های با ارزش، به کمک و معاضدت یکدیگر و بینش خود، ضمن در جهت احیا و بازسازی این هویت های ملی که پایه های اقتصادی آینده نیز خواهد بود، تلاش کرده و بکوشیم. بر ما واجب است که این امانات را هرچند تا به امروز درست حفاظت نکرده ایم، صحیح و سالم به آیندگان و فرزندان خویش بسپاریم. منابع و ذخایر کشور تمام شدنی است اما حفظ و نگهداری و باز زنده سازی چنین آثاری بر بهره دهی آنها می افزاید و به همراه دیگر اقدامات، آینده مردم و ملت خویش را تضمین می نماید.

  پس بجا و شایسته خواهد بود اگر با خویشتن خویش قرارداد بندیم.

  – ساختمان خود را مقاوم، نیک، زیبا و بجا بسازیم.

  -نسبت به اجرای و تکمیل نماهای ساختمان خود، نت های زنگ زده و از یاد رفته و ریخته آن بازسازی نماییم.

  -نسبت به بناها و آثار تاریخی بی تفاوت نبوده و به ارزش آنها واقف باشیم و به دیگران بشناسانیم.

  -نسبت به اقدامات عمرانی توسط هر ارگانی بصورت متخصص یا شهرونداحساس مسئولیت نمایم.

  -در حفظ و افزایش فضای سبز محیط زندگی خود که مکمل عوامل زندگی انسان هاست کوشا باشیم.

  -از فضاها و محیط های شهری خود صحیح استفاده نمایم و اصول آن را به دیگران و فرزندان خود بیاموزیم.

   

  با استعانت از درگاه پروردگار و به امید یاری و معاضدت همه مردم خصوصا مسئولین و متخصصین.

   

  احد روحی

  کارشناس ارشد معماری و مدرس دانشگاه

  داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
  رایتل عقیق سافت تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب