تاریخ انتشار : دوشنبه 19 مهر 1395 - 23:28
کد خبر : 18234

اصلاحات نگران مجلس عزاداری یا تریبونی که ندارد؟

اصلاحات نگران مجلس عزاداری یا تریبونی که ندارد؟

به گزارش داراخبر،هر ساله و با نزدیکی به ایام محرم، با توجه به گرم شدن فضای هیئات و اوج گرفتن شور حسینی در بین جامعه فضایی بر علیه مداحان و ذاکران اهل بیت (ع) ایجاد می شود. امسال هم از این قاعده مستثنی نبود و در همین روزهای گذشته شاهد هجمه ای عجیب و بی

به گزارش داراخبر،هر ساله و با نزدیکی به ایام محرم، با توجه به گرم شدن فضای هیئات و اوج گرفتن شور حسینی در بین جامعه فضایی بر علیه مداحان و ذاکران اهل بیت (ع) ایجاد می شود. امسال هم از این قاعده مستثنی نبود و در همین روزهای گذشته شاهد هجمه ای عجیب و بی سابقه با موضوع چک های بیست میلیونی شهردار تهران به ۴ مداح بزرگ بودیم که آن قدر این شایعه بچگانه برنامه ریزی شده بود که در همان ابتدا کذب بودن آن مشخص شدن.

اما این هجمه پس از این ماجرا پایان نیافت. برخی رسانه های منتسب به جریان اصلاحات که پیش از این معتقد بودند منبر و مداحی نباید سیاسی شود،امسال نحوه طرح این موضوع را به سبک دیگری ادامه داده و در موضوع سیاسی نبودن مجالس عزاداری با این عناوین که جلسات عزاداری نباید جناحی شود خط فکری خود را پی گرفته اند و در مطالب مانند ۷ دلیلی که مداحان نباید جناحی شوند ، اتاق فکر مداحان! ، منبر عزاداری امام حسین(ع) جناحی نشود و … نگاه خود را دنبال می کنند.

اما به راستی چه می شود که این گروه دغدغه مند درباره جلسات عزاداری می شود. به نظر می رسد که این موضوع بیش از این که متاثر از دغدغه حراست از هیئات مجالس عزاداری شود در خدمت اهداف دیگری می باشد. به نظر می رسد جریان اصلاحات به این خاطر روی جلسات عزاداری و مداحان متمرکز شده است که احساس می کند یک منشأ اثر در جامعه را از دست داده و در میان جامعه مداحان حامیان کمی دارد. در جامعه مداحان و سخنرانان تأثیرگذار تعداد افرادی که نسبت به سیاست های جبهه اصلاحات و دولت کنونی موضع دارند بیشتر هستند و جریان اصلاحات به کل تریبون مجالس مذهبی را از دست داده است.

به راستی آیا جریان اصلاحات مخالف سیاسی شدن مجالس عزاداری است و معتقد است که هیئات فقط باید به عزاداری برای امام حسین(ع) بپردازد؟ آیا اگر جامعه مداحان هم مانند هنرمندان و بازیگران حامی این جریان بودند این رسانه ها این چنین به آن ها می تاختند یا در مناسبت های مختلف از صحبت های آن ها برای رسیدن به اغراض سیاسی استفاده می کردند؟ مطمئنا اتفاق دوم می افتاد. در حالی که جریان اصلاحات در زمان حمایت چند تن از هنرمندان از رییس جمهور سابق در انتخابات ۸۸ با هجمه ای بی سابقه به آن ها چنان تاخت و از همه حدود اخلاقی عدول کرد، در زمانی که تعدادی از هنرمندان در انتخابات ریاست جمهوری ۹۲، انتخابات مجلس ۹۴ و همچنین انعقاد برجام از دولت و جریان مورد نظر این رسانه ها حمایت کردند چنان مورد الطاف رئوفانه این رسانه ها قرار گرفتند و از آن ها استفاده سیاسی شد که انسان را نسبت به برخی مواضع رادیکال این رسانه ها به غلط می انداخت.

این مطلب نافی برخی مشکلات موجود در عرصه مداحی و هیئات مذهبی نیست، اما مسئله اینجاست کسانی که از امام حسین درس مذاکره می گیرند و آن را در روزنامه هایشان مرتباً تکرار می کنند، مسلماً نگران جناحی شدن مجلس عزای امام حسین نیستند و مشکل اساسی شان جای دیگری است.

البته عدم شناسایی دقیق نهضت امام حسین(ع) هم بدون شک دخیل در این نگاه به مجالس عزاداری است. مطمئنا سیاسی ترین نهضت تاریخ قیام امام حسین(ع) بوده است. قیامی که تا کنون ذره ای از تازه بودن آن کاسته نشده است و هر روز عبرتی برای بشر از آن استخراج می شود. قیامی که الگوی انقلاب اسلامی بود و بنیانگذار این انقلاب با تدسی از آن انقلاب اسلامی را به ثمر رساند.

رهبر انقلاب همیشه نسبت به سیاسی بودن هیئت ها تأکید داشته اند اما برخی افراد وقتی اغراض سیاسی شان را این گونه مورد نقد می بینند حتی چنین صحبت هایی را نشنیده می گیرند و در پایان به همین خاطر به ذکر سخنان رهبر انقلاب پیرامون هیئت های مذهبی می پردازیم: “هیئت‌ها نمی‌توانند سکولار باشند؛ هیئتِ امام حسینِ سکولار ما نداریم! هرکس علاقه‌‌مند به امام حسین است، یعنی علاقه‌‌مند به اسلام سیاسی است، اسلام مجاهد است، اسلام مقاتله است، اسلام خون دادن است، اسلام جان دادن است؛ معنای اعتقاد به امام حسین این است. این‌که آدم در یک مجلس روضه یا هیئت عزاداری مراقب باشد که نبادا وارد مباحث اسلام سیاسی بشود، این غلط است. ۲۰ آبان ۹۲ در دیدار اعضای ستاد مرکزی هیئت رزمندگان اسلام‌

یکی از خصوصیات ائمه‌ی طاهرین این بوده که همه‌ی آن‌ها مبارزین و مجاهیدن فی‌سبیل الله بودند. یکی از ائمه‌ی طاهرین را سراغ ندارید که این‌ها در موضع مجاهدت و مبارزه قرار نداشته باشد. ۲ آبان ۸۲

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.