تاریخ انتشار : شنبه 17 مهر 1400 - 10:57
کد خبر : 29205

«لطفعلی خانی» مدرس خوشنویسی و طراحی امضاء:

امضای هر شخص به معنای مهر تائید بر افکار، عقاید، ایده ها و در مواقعی سند تائید میزان اعتبار مالی است

امضای هر شخص به معنای مهر تائید بر افکار، عقاید، ایده ها و در مواقعی سند تائید میزان اعتبار مالی است
داراخبر،بسیاری از افراد بر این باورند که امضاء مجموعه ای از خطوط است که در پای برخی برگه ها برای خالی نبودن عریضه ترسیم می شود و از اهمیت ذاتی، حقوقی، هنری و شخصیتی امضاء بی خبرند. شاید به همین دلیل است که امضا هزاران نفر در کشور با یکدیگر شبیه است و هیچ تلاشی نیز برای طراحی یا انتخاب یک امضاء شناسنامه دار و با اتیکت نمی کنیم.

به گزارش داراخبر،بسیاری از افراد بر این باورند که امضاء مجموعه ای از خطوط است که در پای برخی برگه ها برای خالی نبودن عریضه ترسیم می شود و از اهمیت ذاتی، حقوقی، هنری و شخصیتی امضاء بی خبرند. شاید به همین دلیل است که امضا هزاران نفر در کشور با یکدیگر شبیه است و هیچ تلاشی نیز برای طراحی یا انتخاب یک امضاء شناسنامه دار و با اتیکت نمی کنیم. امضای هر شخص در حقیقت مهر تائیدی بر افکار، عقاید ، ایده ها و در مواقعی سند تائید میزان اعتبار مالی یک فرد است و چه بهتر این امضاء علاوه بر منحصر به فرد بودن و بهره مندی از زیبایی های هنری، ضد جعل نیز باشد.

به منظور آشنایی بیشتر  با میزان اثر بخشی امضاء در شخصیت افراد و اهمیت اضاء در اسناد رسمی و غیر رسمی گفتگوی کوتاهی با «لطفعلی خانی» از مدرسین با سابقه  خوشنویسی و از طراحان مطرح  امضاء انجام داده ایم که حاوی نکات قابل توجهی است.

خانی که دانش آموخته رشته مهندسی نرم افزار است سالهاست که به امر آموزش خوشنوسی و طراحی امضاء اشتغال دارد و در برنامه های تلویزیونی نیز به آموزش علاقه مندان به این هنر اصیل می پردازد. 

از چگونگی ورودتان به عرصه خوشنویسی و طراحی امضا برایمان بگویید؟

من از زمان تحصیل در مقطع راهنمایی علاقه بسیار زیادی به خوشنویسی داشتم. جالب است بدانید بخش عمده ای از دفاتر تمرین درسی من پر بود از خط و خطوطی که ساختار بسیار موزون و هارمونی دقیقی برای طراحی امضا داشت. اطرافیان و معلمان من بر این باور بودند که این چرخش هایی که در دست و نوشتار من دیده می شود، بسیار عجیب و متمایز است.

حتی در آن دوران برای بسیاری از همکلاسی ها و دوستان خودم امضا طراحی می کردم. پس از آن بود که تصمیم گرفتم در کلاس های خوشنویسی شرکت کنم و به صورت حرفه ای وارد این عرصه شوم. همچنین ورود به عرصه تکنولوژی و نرم افزار در سال ۱۳۸۰ علاقه من را به دنیای طراحی و خوشنویسی بیشتر کرد.

خدا را شاکرم که هم اکنون با ایجاد بستری بسیار مناسب برای علاقمندان به طراحی امضا با تولید محتواهای دقیق و درست در سایت و شبکه های اجتماعی، به عنوان اصلی ترین شاخص برای مشاوره افراد در این زمینه هستم. جالب است بدانید از زمان آغاز فعالیت در بستر وب یعنی سال ۱۳۸۷ تا به امروز که در مهرماه ۱۴۰۰ هستیم، برای بیش از ۱۸۵ هزار مخاطب طراحی امضا انجام داده ام. آماری که بسیار جالب و حیرت انگیز است و در نوع خود کم نظیر محسوب می شود.

آیا مدرک تحصیلی شما با هنری که انجام می دهید ارتباطی دارد؟

بنده در رشته مهندسی نرم افزار تحصیل کرده ام که شاید در ظاهر ارتباط چندانی با طراحی امضا نداشته باشد؛ ولی به سبب آشنایی که با تکنولوژی دارم، توانستم یک پل ارتباطی عمیقی برای یادگیری و تعامل با مخاطبان و مشتریان خط و قلم فراهم کنم که این موضوع در نسخه های آینده اپلیکیشین رونمایی خواهد شد.

در مسیر طراحی امضا در کنار عواملی مانند شناخت اصول طراحی، گرافیک و خوشنویسی، مهمترین اصل خلاقیت ذاتی است. من هم چون علاقه بسیار زیادی به موضوع گرافیک و خوشنویسی دارم، توانسته ام بین خلاقیت، تکنولوژی، گرافیک و خوشنویسی پیوندی موزون و عمیق برقرار کرده و به بهترین شکل از آن استفاده می کنم.

 

آیا با همکاران خود در خارج از کشور در ارتباط هستید؟

به دلیل فعالیت در شبکه اجتماعی یوتیوب با برخی از همکاران در خارج از کشور در همین زمینه آشنایی دارم. البته تماسی با یکدیگر نداریم و فقط از بستر یوتیوب با یکدیگر در ارتباط هستیم.

آیا دوره های یادگیری طراحی امضا را گذرانده اید؟

مشابه این سوال از من بسیار زیاد پرسیده شده که آیا کلاسی برای طراحی امضا وجود دارد یا خیر؟ موضوع مهم در این رابطه این است که واقعا می توان در قالب کلاس طراحی، امضا را آموزش داد یا خیر؟ در پاسخ به تمامی این سوالات باید گفت که بیشترین موضوعی که در طراحی امضا اهمیت دارد، خلاقیت فردی است و همانطور که قبلا هم اشاره کردم خوشنویسی، گرافیک و طراحی می تواند کمک شایانی در این زمینه به طراح کند.

ارتباط امضای افراد با شخصیت آن ها را چگونه ارزیابی می کنید؟

امضا به سبب نشات گرفتن از دست خط افراد، از منظر روانشناسی هم قابل بررسی است و می تواند رمز و رازهایی از شخصیت افراد را بازگو نماید.

آیا از مسئولین هم کسی برای طراحی امضا پیش شما آمده است؟

بله! در طول مدت زمانی که طراحی امضا در فضای مجازی شکل گرفته است، برای بسیاری از مسئولین در حوزه های مختلف طراحی امضا انجام داده ام. سایت ما دارای نماد اعتماد الکترونیک و مجوز نشر دیجیتال است و مشکلی برای هیچ فردی در این زمینه ایجاد نمی شود. البته مهم ترین اصل در کارم حفظ امنیت تمامی مشتریان است که در این سال ها با تمام وجود رعایت کرده ام.

قشنگترین امضایی که دیده اید برای چه کسی بوده است؟

به نظرم امضا در کنار زیبایی اگر محتوایی خاص هم در درون خودش داشته باشد، بسیار متفاوت و زیبا خواهد شد. در دوران خدمت سربازی، فرمانده محترم گردانی داشتم که امضایی بسیار زیبا و خیره کننده داشت که نوشته موجود در آن ذهن مرا به خود مشغول کرده بود. البته بعدها هم به خاطر خوش خط بودن، به عنوان رئیس دفتر ایشان انتخاب شدم و ماجرای امضا را از ایشان پرسیدم و از تفکرات و نگاهشان لذت بردم. چرا که تا به امروز شبیه آن امضا را هرگز ندیدم.

آیا امضای ضد جعل هم داریم؟

یکی از موضوعات مهمی که در طول این سال ها با آن مواجه شدم، دغدغه بسیاری از آدم ها برای ضد جعل بودن امضاهایشان است. البته در بحث جعل امضا دو مسئله حائز اهمیت بسیار است:

زمانی که نمی دانیم امضا جعل شده است

زمانی که می دانیم امضا جعل شده است.

زمانی که متوجه جعل شدن امضا نشویم باید با صرف هزینه های زیاد، نسبت به جعل شدن آن مطمئن شویم و هنگامی که می دانیم امضا جعل شده، باید با طی کردن مراحل قانونی نسبت به شکایت اقدام نماییم.

خداروشکر با انجام بررسی های دقیق، توانسته ام رمزی در امضای مشتریان تعبیه کنم که کار جعل امضا را بسیار دشوار می کند. به این ترتیب که اگر شخصی قصد جعل امضا طراحی شده را داشته باشد، به دلیل عدم اطلاع از رمز امضا، صاحب امضا به آسانی متوجه جعلی بودن آن می شود. به این ترتیب نیازی به هزینه کردن برای کارشناس جعل امضا نخواهد بود. این روش برای نخستین بار است که توسط من اجرا شده و برای مشتریان هم جالب و جذاب است.

سخن پایانی

بسیاری از افراد همان خطوط ساده ای را که سال ها قبل هنگام تحویل مدارک پایان دوره ابتدایی یا ثبت در دوره راهنمایی پای برگه تعهد انضباطی درج کردند، به عنوان امضای خود انتخاب کرده و آن را به عنوان امضای رسمی خود پذیرفته اند. در حالی که امضای رسمی دارای مختصات و شرایطی است که توصیه می شود افراد با انتخاب یک امضای زیبا و منطقی، علاوه بر افزایش اعتماد به نفس، راه های جعل امضای شان را مسدود کنند و یا به حداقل برسانند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.