• امروز : شنبه - ۵ فروردین - ۱۴۰۲
0

تخصیص ۷.۲۵۵.۷۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال برای احیای دریاچه ارومیه

  • کد خبر : 3312
  • 26 آبان 1393 - 12:59
تخصیص ۷.۲۵۵.۷۰۰.۰۰۰.۰۰۰ ریال برای احیای دریاچه ارومیه

به گزارش دارانیوز:تصویب‌نامه در خصوص تعیین طرح‌های مصوب کارگروه نجات دریاچه ارومیه توسط معاون اول رییس جمهور به وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، کشور، صنعت، اقتصاد و سازمان محیط زیست ابلاغ شد. متن این ابلاغیه را در زیر می‌خوانید: وزارت نیروـ وزارت جهاد کشاورزی ـ وزارت کشور ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت وزارت امور اقتصادی و […]

به گزارش دارانیوز:تصویب‌نامه دimages7401ر خصوص تعیین طرح‌های مصوب کارگروه نجات دریاچه ارومیه توسط معاون اول رییس جمهور به وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، کشور، صنعت، اقتصاد و سازمان محیط زیست ابلاغ شد.

متن این ابلاغیه را در زیر می‌خوانید:

وزارت نیروـ وزارت جهاد کشاورزی ـ وزارت کشور ـ وزارت صنعت، معدن و تجارت

وزارت امور اقتصادی و دارایی ـ سازمان حفاظت محیط زیست

معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور

هیأت وزیران در جلسه ۱۱ آبان امسال به پیشنهاد مشترک معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد:

۱ـ طرح‌های مصوب کارگروه نجات دریاچه ارومیه که در این تصویب‌نامه به اختصار «کارگروه» نامیده می‌شود، به شرح فهرست پیوست که تأییدشده به مهر دفتر هیأت دولت است، تعیین می‌‌شود.

۲ـ وزارت جهاد کشاورزی موظف است مطالعه و اجرای سیستم‌های آبیاری نوین در حوضه آبریز دریاچه ارومیه را در اولویت اجرایی و تخصیص اعتبار خود قرار دهد. وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و نیرو از توسعه اراضی کشاورزی حتی در صورت استفاده از آب صرفه‌جویی شده جلوگیری نمایند و وزارت نیرو موظف است با رعایت قانون تعیین تکلیف چاه‌های آب فاقد پروانه بهره‌برداری ـمصوب۱۳۸۹ـ و آیین‌نامه اجرایی آن ضمن نصب کنتورهای هوشمند حجمی موردنیاز چاه‌های کشاورزی و نصب ابزار مناسب اندازه‌گیری حجمی آب در شبکه‌های آبیاری، نسبت به اصلاح پروانه بهره‌برداری اقدام نماید.

۳ـ اعتبار موردنیاز طرح‌های موضوع بند (۱) این تصویب‌نامه (غیر از طرح‌هایی که در برنامه مهار و استفاده از آب‌های مرزی و مشترک قرار دارند) پس از کسر اعتبار مصوب سال ۱۳۹۳ آنها برای عملیات اجرایی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه به میزان هفت هزار و دویست و پنجاه و پنج میلیارد و هفتصد میلیون (۷٫۲۵۵٫۷۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال از محل اعتبارات ماده (۱۰) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده (۱۲) قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور (به نسبت مساوی) تأمین می‌گردد.

۴ـ اعتبار لازم برای پروژه‌های اجرایی مصوب کارگروه که فاقد ردیف اعتباری در پیوست قانون بودجه می‌باشد، در لایحه بودجه سال ۱۳۹۴ کل کشور پیش‌بینی می‌شود.

۵ ـ به منظور پیشبرد اهداف طرح‌های نجات دریاچه ارومیه، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و استانداری‌های آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی و کردستان، برنامه عملیاتی مرتبط با پروژه‌های مصوب کارگروه را در موافقتنامه‌های مربوط درج نمایند.

۶ ـ دستگاه‌های اجرایی طرح‌های جدول پیوست مکلفند گزارش عملکرد خود را در مقاطع سه ماهه به معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور و دبیرخانه کارگروه ارایه نمایند.

۷ـ مبلغ دویست میلیارد (۲۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال از محل ماده (۱۰) قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت و ماده (۱۲) قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور (به نسبت مساوی) برای تدوین و پیاده‌سازی برنامه جامع آموزش، اطلاع‌رسانی، آگاه‌سازی و جلب مشارکت عمومی و جوامع محلی در راستای تبیین پیامدهای وضعیت موجود و اهمیت احیای دریاچه ارومیه، در اختیار استانداری‌های آذربایجان‌شرقی، آذربایجان‌غربی و کردستان قرار می‌گیرد تا طبق برنامه استانداری‌های مذکور و تأیید کارگروه و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور، نسبت به پرداخت سهم هر یک از دستگاه‌های یادشده اقدام شود.

۸ ـ سازمان‌های حفاظت محیط زیست و جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور موظفند درخصوص مصوبه شناسایی کانون‌های تولید ریزگرد و تثبیت آنها برنامه عملیاتی و اولویت‌های اجرایی خود را به کارگروه ارایه نمایند تا پس از تأیید کارگروه و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور نسبت به اختصاص اعتبار از محل اعتبارات مصوب مربوط اقدام گردد.

۹ـ سازمان حفاظت محیط زیست موظف است برنامه عملیاتی اولویت‌های اجرایی خود را در خصوص برنامه حفاظت اکولوژیک پارک ملی دریاچه ارومیه با اولویت منطقه جنوبی آن به دبیرخانه کارگروه ارایه نماید تا پس از تأیید کارگروه و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور نسبت به اختصاص اعتبار از محل اعتبارات مصوب مربوط اقدام گردد.

۱۰ ـ پیوست موضوع بند (۱)، به پیشنهاد دبیرخانه کارگروه و تأیید معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور قابل اصلاح است.

۱۱ـ وزیر امور اقتصادی و دارایی جهت تسهیل در روند تأمین و تخصیص اعتبارات موردنیاز پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه، به ترکیب کارگروه اضافه می‌شود.

۱۲ ـ به منظور تسریع در اجرای طرح‌های مربوط به نجات دریاچه ارومیه، دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط موظفند نسبت به اجرای موارد ذیل اقدام نمایند:

الف ـ تبدیل کشت چغندرقند اراضی زیر حوضه آبریز زرینه رود به کشت گندم و جو آبی در سال زراعی جاری (۱۳۹۴ـ۱۳۹۳) و جلوگیری از افزایش سطح زیر کشت بهاره نسبت به سال گذشته و پرداخت خسارت ناشی از مابه‌التفاوت کاهش درآمد کشاورزان و کارخانجات قند ذی‌ربط.

ب ـ ممنوعیت تبدیل الگوی زراعی به باغی در کل حوضه آبریز دریاچه ارومیه به ویژه در زیر حوضه آبریز زرینه‌رود.

ج ـ اجرای برنامه رهاسازی حقابه زیست محیطی دریاچه ارومیه از سدهای حوضه آبریز در بهمن و اسفند ماه سال جاری و فروردین ماه سال ۱۳۹۴٫

د ـ اجرای کاهش حداقل هشت درصدی مصرف آب توسط کلیه بخش‌های مصرف‌کننده در سطح حوضه آبریز.

۱۳ـ تصویب‌نامه شماره ۷۲۵۲۹/ت۵۱۰۴۴هـ مورخ ۲۹/۶/۱۳۹۳ لغو می‌شود.

معاون اول رئیس‎جمهور ـ اسحاق جهانگیری

(جمهوری اسلامی ایران)

لینک کوتاه : https://www.daranews.ir/?p=3312

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.