• امروز : جمعه - ۱۱ فروردین - ۱۴۰۲
0
گزارش

راز خیریه خاص زوج تبریزی/ خیر جوان، شاسی بلندش را برای درمان بیماران فروخت

  • کد خبر : 28193
  • 14 فروردین 1400 - 14:40
راز خیریه خاص زوج تبریزی/ خیر جوان، شاسی بلندش را برای درمان بیماران فروخت
داراخبر،خرید هنداونه شب یلدا بهانه ای می‌شود تا زوج خیر تبریزی دلشان را به دل‌های نیازمندان گره زده و آرامش زندگی خود را مدیون دعاهایی بدانند که به عرش الهی می‌رسد.

پنج سال قبل در شب یلدا در میوه فروشی مشغول خرید هندوانه بودم پسر کوچکی به پدرش اصرار می کرد، هندوانه بخرد ولی پدر قادر به خریدن هندوانه شب یلدا نبود، وقتی این صحنه را دیدم با صد زبان از آن پدر خواهش کردم هندوانه ای که خریدهبودم را از من قبول کند.
خاطره ای که ذکر شد، شرح دل آقای محرم بیرق دار، جوان خیر تبریزی است که آن روز دلش را به دل آن پدر گره زد و زمانی که گل لبخند را بر لبان آن کودک نشاند با خود و خدایش عهد کرد تا جایی که در توان دارد در شاد کردن دل های نیازمند بکوشد.
حالا حکایت نوع دوستی و مهربانی محرم بیرق دار و همسرش به گوش سایر جوانان رسیده و آنان نیز دست در دست همدیگر سفره مهربانی به راه انداخته اند تا دل های نیازمند را آرام و قرار باشند.
محرم بیرق دار و همسرش پنج سال در سکوت خبری و رسانه ای فعالیت های خیرخواهانه خود را ادامه داده اند ولی بعد از شیوع کرونا و بعد از فرمایشات مقام معظم رهبری در نیمه شعبان مبنی بر اجرای طرح رزمایش «کمک مومنانه» فعالیت های خود را وارد فاز جدیدی کرده اند. با این شهروند خیر تبریزی، هم صحبت شدیم تا از آن شب و تصمیمی که گرفت صحبت کند.
وی گفت: آن روزی بعد از اینکه با خواهش و تمنا هندوانه را به آن پدر بخشیدم وقتی به خانه رسیدم، موضوع را با همسرم مطرح کرده و باهمدیگر تصمیم گرفتیم ۲۰۰ بسته یلدایی دیگر شامل (پشمک، انار، پرتقال و باقالی) برای خانواده های نیازمند و کم برخوردار تهیه کنیم.
وقتی به آن محلات رفتم، متوجه شدم مشکلات زیادی مردمان آن مناطق را با خود درگیر کرده است. حاشیه نشینی، مریض داری، اعتیاد و … هر کدام به نوعی آزاردهنده است. آن روز که برای اولین بار به آن مناطق رفتیم، سعی کردیم به حرف ها و درد دل هایشان گوش کنیم در آن منطقه بیماران زیادی از جمله بیمار سرطانی، دیالیزی و ام اس بودند.
این خیر جوان تبریزی، زمانی که خودرو شاسی بلند لندکروز خرید اصلا فکرش را نمی کرد این خودرو را برای درمان بیماری و شاد کردن دل همنوعانش می فروشد و شاید خیلی از افراد چنین کاری نمی کنند. ولی محرم بیرق دار بر سر آن عهدی که بسته بود، ایستاد و زمانی که همسرش فروش خودرو شاسی بلند را پیشنهاد داد، بلافاصله قبول کرد.
وی در این زمینه یادآور شد:چندین نوبت به آن مناطق رفتیم، دیدن صحنه های نامناسب مناطق محروم برای ما خیلی ناراحت کننده بود، یک روز همسرم پیشنهاد کرد خودروی سواری خود را فروخته و یک خودرو مدل پایین تر بخریم و بقیه پولمان را برای کمک خرج و هزینه بیماری این خانواده ها اختصاص دهیم. من نیز قبول کرده و در سال ۹۸ خودروی شاسی بلند را فروخته و خودروی دنا خریده و بقیه پولمان را برای هزینه های درمان و کمک به افراد نیازمند اختصاص داده شد.
بیرق دار با بیان اینکه در طی این سال ها با همسرش پک های یلدایی مناطق محروم را آماده می کردند، افزود: به مدت پنج سال به تنهایی فعالیت کردیم ولی در شب یلدای ۹۹ به کمک دوستان دو هزار و ۶۰۰ پک یلدایی تهیه و در بین خانواده های نیازمند توزیع شد.
یلدای امسال برای اولین بار از دوستان خودمان برای جمع کردن کمک های مردمی درخواست کردیم که اگر می خواهند در این کار سهیم شوند، می توانند دست به کار شوند. برای شب یلدای ۹۹ مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان هزینه کرده ایم از این مبلغ ۱۸ میلیون تومان آن از هزینه شخصی بوده و بقیه آن از طریق مشارکت های مردمی تامین شد.
وی با اشاره به توزیع محلول ضدعفونی در مناطق کم برخوردار گفت: در اسفندماه سال ۹۸ با شیوع ویروس کرونا و کمبود ماسک و مواد ضدعفونی با هماهنگی های انجام شده با سازمان صنعت، معدن و تجارت ۱۰۰ بطری ۲۰ لیتری محلول ضدعفونی و با کمک بسیج اصناف ۳۵هزار عدد ماسک تهیه شد و۲۰هزار عدد ماسک از بازار آزاد و ۳۰هزار عدد ژل ضدعفونی خریداری و به هر کدام از خانواده ها ماسک و محلول ضدعفونی تحویل داده شد.
این شهروند خیر تبریزی بعد از اینکه با همسرش به مدت پنج سال به صورت چراغ خاموش در این مسیر حرکت کرده اند با شیوع ویروس کرونا و نیاز بیشتر همشهریان به بسته های معیشتی و تاکید رهبر معظم انقلاب گستره فعالیت های خود را افزایش داده اند. چنانکه در این زمینه متذکر شد: بعد از اینکه مقام معظم رهبری در نیمه شعبان بر اجرای رزمایش مواسات تاکید کردند ما نیز تصمیم گرفتیم فعالیت های خود را به کمک دوستان رسانه ای انجام دهیم، به همین منظور بعد از فرمایشات رهبر معظم انقلاب در سالن شهید عدالت اکبری با حضور حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم ۶۰۰ بسته معیشتی آماده و توزیع شد.
همچنین یک هزار و ۵۰۰ بسته معیشتی در ۶ مرحله و هفتمین مرحله آن همزمان با شهادت حضرت زهرا ( ع) به تعداد ۵۰۰ بسته به ارزش هر بسته ۵۰۰ هزار تومان تهیه و توزیع شد.
رسانه ای شدن فعالیت های این زوج خیر جوان تبریزی سکوی پرتابی برای آنها می شود، چرا که اکنون تعداد دوستانی که آنها را در این کار زیبا و خداپسندانه همراهی می کنند به ۲۰۰ نفر رسیده است و آنطور که می گوید: ۱۰۰ نفر از اعضای این گروه از طریق رسانه ها با همدیگر لینک شده اند.
در اردیبهشت ماه سال ۹۹ موسسه خیریه با عنوان” خیرین جوان تبریز” تشکیل شد و این جوانان همان هایی بودند که با آقای بیرق دار دست به دست هم داده و مرهمی بر روی زخم و آلام نیازمندان هستند.
تامین ماهانه داروی ۸۳ بیمار نیازمند، توزیع رایگان ۶۰۰ انسولین قلمی، راه اندازی پویش جمع آوری لباس برای نیازمندان، احداث، تعمیر و بهسازی مسکن محرومان، تهیه لوازم ضروری زندگی برای خانواده های نیازمند، تهیه گوشی همراه و تبلت برای دانش آموزان بی بضاعت و توزیع مستمر بسته های معیشتی از جمله فعالیت های موسسه خیرین جوان تبریز است.

فعالیت این گروه جوان محله محور است و به طور عمده در ۳۰ محله حاشیه شهر فعالیت می کنند
بیرق دار با اشاره به اجرای طرح های مختلف در آستانه عید نوروز خاطرنشان کرد: همزمان با میلاد حضرت علی علیه السلام، هزار بسته معیشتی و در آستانه عید نوروز یک هزار دست لباس و ۳۶۰ جفت کفش در بین نوجوانان مناطق محروم و کم برخوردار توزیع گردید و تا کنون در ۱۷ مرحله جمعا ۱۰ هزار بسته معیشتی در بین نیازمندان توزیع شده است.
کمک های این زوج خیر جوان به همراه سایر دوستان خود تنها به مناطق کم برخوردار خاصی خلاصه نمی شود بلکه اگر در سایر مناطق شهر نیز سوژه های موردی به آنها معرفی شود آنها بی درنگ در حل مشکلات آنها کمک می کنند، یکی از این موارد کمک به یک مادر و دو فرزند دخترش بود که پدرشان در زندان بود و صاحب خانه عذر آنها را خواسته بود به محض اینکه این خبر به گوش آنها رسید با تعامل و هماهنگی مشکل این خانواده نیز حل گردید.
مدیر موسسه خیریه خیرین جوان تبریز در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به سابقه زیاد خیریه ها در تبریز بیان داشت: شهر تبریز دارای خیریه های متعددی است که مردم را بسیار حمایت می کنند، در حالی که در برخی شهرها باندهای تبهکاری کودکان را برای مقاصد شوم خود اجیر می کنند در تبریز چنین مواردی وجود ندارد، همه این موارد دست به دست هم می دهند تا من با کمال افتخار و غرور بگویم به ترک بودن خود افتخار می کنم.
وی با اشاره به احساس آرامش ناشی از این کار در زندگی شخصی خود گفت: انجام این نوع فعالیت های انسان دوستانه احساس آرامش بسیار خوبی به زندگی انسان می بخشد. برکت در زندگی انسان بیشتر می شود و اگر پیش از این مشکلاتی در زندگی بود به لطف خدای مهربان آنها حل می شود. خودروی من قیمت دارد ولی خوشحالی بچه هایی که نیازشان رفع شده و از ته دل می خندند قیمت ندارد. آرامشی که بچه ها به دست می آورند با هیچ چیز عوض شدنی نیست.
بیرق دار گفت: مهم ترین هدف ما در آینده تاسیس یک مرکز خیریه است که ثبت کرده و فعالیت های خودمان را با نام این مرکز خیریه انجام داده و گسترش دهیم.
درآمد همسرم از گاوداری بوده و در کنار آن خودروی شاسی بلند لندکروز داشتیم، وقتی علاقه بیش از حد همسرم را در این موضوع دیدم به او پیشنهاد کردم خودرو را فروخته و خودرویی با مدل پایین تر بخرد و با باقیمانده پولش اهداف و برنامه هایی که دارد را دنبال کند، همسرم از این پیشنهادم استقبال کرد.
فهیمه خواجوی، همسر آقای بیرق دار نیز به خبرنگار فارس در تبریز گفت: همسرم پیش از این در خرید لوازم التحریر برای دانش آموزان علاقه زیادی داشت و فعالیت می کرد، از پنج سال قبل با تهیه پک های یلدایی دامنه فعالیت خود را گسترش داد، چون من هم به این نوع فعالیت ها علاقمند هستم با او همراه شده و در تهیه پک های یلدایی کمک می کردم.
وی افزود: آن روز که او ماجرای اصرار کودک برای خرید هندوانه توسط پدرش را در خانه تعریف کرد از یک تصمیم بزرگ صحبت می کرد. تصمیمی که به شاد کردن دل انسان های نیازمند منجر می شد. انسان هایی که دلشان به نور خداوند روشن است و خداوند انسان های دیگر را برای کمک و یاری رساندن آنها می فرستد.
خواجوی با اشاره به خیرات و احسان های قبلی خاطرنشان کرد: همسرم در اوائل کار هر ماه یا دو ماه یک بار گوسفند قربانی کرده و گوشت آن را در مناطق محروم و کم برخوردار توزیع می کرد. دخترم نیز با شور و شوق زیادی پدرش را همراهی می نمود.
وی با اشاره به تامین هزینه طرح های مختلف تصریح کرد: درآمد همسرم از گاوداری بوده و در کنار آن خودروی شاسی بلند لندکروز داشتیم، وقتی علاقه بیش از حد همسرم را در این موضوع دیدم به او پیشنهاد کردم خودرو را فروخته و خودرویی با مدل پایین تر بخرد و با باقیمانده پولش اهداف و برنامه هایی که دارد را دنبال کند، همسرم از این پیشنهادم استقبال کرد.
خواجوی ادامه داد:بعد از شیوع ویروس کرونا فعالیت های همسرم در قالب تهیه بسته های معیشتی ادامه داد و در مناسبت های مختلف کیف، کفش و لباس را برای کودکان و نوجوانان تهیه می کند.

گزارش از معصومه درخشان

لینک کوتاه : https://www.daranews.ir/?p=28193
  • منبع : فارس

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.