تاریخ انتشار : دوشنبه 2 آبان 1401 - 8:01
کد خبر : 31060

شرکت مس آذربایجان در اسرع وقت تشکیل شود

شرکت مس آذربایجان در اسرع وقت تشکیل شود

به گزارش داراخبر،رئیس اتاق تبریز با بیان اینکه انگیزه لازم برای سرمایه‌گذاری در بخش معدن در میان فعالان بخش خصوصی استان آذربایجان شرقی وجود دارد، گفت: هم‌اکنون معادنی در استان داریم که در اختیار مجموعه‌هایی همچون ایمیدرو است، اما در اکثر این معادن نه سرمایه‌گذاری شده و نه واگذاری انجام می‌شود. یونس ژائله در جلسه

به گزارش داراخبر،رئیس اتاق تبریز با بیان اینکه انگیزه لازم برای سرمایه‌گذاری در بخش معدن در میان فعالان بخش خصوصی استان آذربایجان شرقی وجود دارد، گفت: هم‌اکنون معادنی در استان داریم که در اختیار مجموعه‌هایی همچون ایمیدرو است، اما در اکثر این معادن نه سرمایه‌گذاری شده و نه واگذاری انجام می‌شود.

یونس ژائله در جلسه کمیسون صنعت و معدن اتاق تبریز که با حضور مدیرعامل شرکت ملی مس ایران برگزار شد، افزود: تشکیل شرکت مس آذربایجان یکی از مصوبات سفر ریاست جمهوری به استان است که انتظار داریم برای تشکیل هر چه سریع‌تر آن، مشارکت‌های لازم صورت گیرد.

وی با بر تأکید بر لزوم تسریع در تشکیل شرکت مس آذربایجان، گفت: استان علاقه‌مند است که شرکت مس آذربایجان تشکیل شود، مالیات آن در خود استان پرداخت کند و مشارکت همه‌جانبه در استان داشته باشد.

رئیس اتاق تبریز همچنین بر ضرورت بهره‌گیری از مشارکت بخش خصوصی در بخش تولید کاتد و پروژه‌های تغلیظ تأکید کرده و از آمادگی فعالان اقتصادی استان برای همکاری در این حوزه خبر داد.

ژائله، دریافت مالیات از بخش‌های تولیدی و صنعتی را یکی از مهم‌ترین منابع مالی دولت عنوان کرده و گفت: باوجود دریافت مالیات از ۶ هزار واحد تولیدی، متأسفانه مشارکت و نقش معادن استان آذربایجان شرقی در پرداخت مالیات در حدود صفر بوده است.

رئیس اتاق تبریز همچنین با اشاره‌ای به مشارکت واحد‌های تولیدی و صنعتی در مسائل اجتماعی و امور خیرخواهانه گفت: متأسفانه از محل درآمد معادن، مشارکت چشم‌گیری در ایفای نقش‌های اجتماعی وجود نداشته است که باید در این زمینه هم تجدیدنظر شود.

ارجاع تشکیل شرکت مس آذربایجان به مشاور

مدیرعامل شرکت صنایع ملی مس ایران در جلسه کمیسون صنعت و معدن اتاق تبریز با اشاره به حاشیه سود بالا در تولید مس و اشتغال ۲۸ هزار نفری در این حوزه گفت: به دنبال ایجاد آزمایشگاه مرجع معدنی در شمال غرب و با رویکرد استان آذربایجان شرقی هستیم.

علی رستمی، با اشاره به پایین بودن تعداد شرکت‌های اکتشاف معدنی در استان گفت: استان آذربایجان شرقی با توجه به ظرفیت‌های بالایی که در حوزه معدن دارد، باید دارای تعداد زیادی شرکت مهندسی در حوزه اکتشاف معدنی باشد که در صورت شکل‌گیری این نوع شرکت‌ها، می‌توان مجتمع مس سونگون را وادار به برگزاری مناقصه بین شرکت‌های مهندسی معدنی استان کرد.

رستمی ادامه داد: برای نیل به هدف برنامه‌ریزی شده در استان، باید یک‌میلیون تن دیگر کنسانتره تولید شود که برای این حجم، سرمایه ۴۰ هزار میلیارد تومانی نیاز است.

مدیرعامل شرکت صنایع ملی مس ایران با اشاره به برنامه شرکت برای ایجاد صنایع پایین‌دستی مس در استان گفت: همچنین خالص‌سازی کاتد مس، تکمیل زنجیره تولید و ایجاد کارخانه‌های ذوب از جمله مواردی است که مدنظر بوده و برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نیز می‌تواند مناسب باشد.

او همچنین با اشاره به اینکه این شرکت چند صد میلیارد بابت مسوولیت اجتماعی در منطقه هزینه کرده است، گفت: پروژه‌های راه‌سازی، باشگاه‌های ورزشی، طرح‌های فاضلاب شهری و دیگر پروژه‌های مشابه در منطقه توسط شرکت اجرایی شده است.

رستمی در خصوص انتقال حساب‌های مجتمع مس سونگون به استان نیز گفت: از ۳۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی شرکت ملی مس، هفت الی هشت هزار میلیارد تومان در بانک‌های استان متمرکز شده است.

او با بیان اینکه در خصوص پرداخت مالیات در خود استان نیز مذاکراتی با سازمان مالیاتی صورت گرفته و روند در حال انجام است، گفت: در خصوص تشکیل شرکت مس آذربایجان که در سفر ریاست جمهوری به استان تصویب شده، موضوع به مشاور ارجاع شده تا مطالعات لازم صورت گیرد و البته مشاور نیز تشکیل شرکت را به ما توصیه کرده است. در این خصوص انتظار می‌رود طی دو سه ماه آینده، شنونده خبر‌های خوبی باشیم.

رستمی از سرمایه‌گذاری ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی شرکت ملی مس در استان خبر داد و گفت: منابع آن از نقدینگی مس و فاینانس‌های تأمین شده از کشور‌های دیگر خواهد بود.

او همچنین از امکان مشارکت بخش خصوصی در ایجاد کارخانه ذوب در استان خبر داد و گفت: در این زمینه، ما حاضر به تأمین کنسانتره لازم هستیم که حجم سرمایه‌گذاری برای ایجاد یک کارخانه ذوب ۲۰۰ هزار تنی، حدود ۷۰۰ میلیون یورو است.

انتقال حساب‌های درآمدی و پرداخت مالیات مس آذربایجان در خود استان

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با اشاره به تأکید استاندار آذربایجان شرقی و به دنبال آن تصویب رئیس‌جمهور برای ایجاد شرکت مس آذربایجان گفت: انتظار می‌رود پروسه ایجاد این شرکت، شتاب بالاتری به خود گرفته و در کنار آن نیز ایجاد زیرساخت‌ها و صنایع تبدیلی مورد توجه باشد.

محمد کلامی با تأکید بر انتقال حساب‌های درآمدی و همچنین پرداخت مالیات شرکت در خود استان گفت: در این راستا تأکید ویژه‌ای بر اجرای نامه ۱۴ ماده‌ای معاون اول رئیس‌جمهور وجود دارد که اگر این نامه اجرایی شود، بخش بالایی از مطالبات استان پاسخ داده می‌شود.

وی با تأکید بر رصد و پیگیری اجرای این نامه گفت: این نامه ۱۴ ماده‌ای به‌عنوان میثاق مردم استان با مسوولان مس ایران مطرح بوده که امیدواریم هر چه سریع‌تر اجرایی شود.

مس سونگون به مسوولیت‌های اجتماعی خود عمل کند

نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و هوراند در مجلس نیز در این جلسه با بیان اینکه مس سونگون در قبال خسارت و آسیبی که به برخی شهرستان‌ها وارد می‌کند، دارای مسوولیت اجتماعی نیز است، گفت: این خسارت‌ها باید به‌درستی جبران شده و به پرداختی‌های بسیار جزئی اکتفا نشود.

حسین حاتمی همچنین بر استفاده از ظرفیت‌های بخش خصوصی در حوزه مس تأکید کرده و گفت: باید متناسب با شأن استان، در این زمینه نقش‌آفرین باشیم.

لزوم ایجاد صنایع پایین‌دستی مس در استان

نماینده مردم ورزقان و خاروانا در مجلس نیز با اشاره به اینکه یک درصد از فروش مس باید در مناطقی که وجود معدن و کارخانه به آنجا آسیب‌زده، هزینه شود، گفت: مس سونگون یک درصد عوارض آلایندگی هم دارد که باید برای توسعه منطقه مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

الهویردی دهقانی همچنین بر لزوم تشکیل شرکت استانی و ایجاد صنایع پایین‌دستی مس در استان تأکید کرده و گفت: این شرکت باید به سمت هلدینگ شدن پیش برود؛ هلدینگی که تمامی اختیارات آن در خود استان باشد.

شرکت ملی مس به تعهدات خود در قبال مردم استان عمل کند

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس نیز گفت: شرکت ملی مس، آن‌طور که باید در استان آذربایجان شرقی انجام وظیفه نکرده است که تمامی مردم استان انتظار زیادی از این شرکت دارند.

احمد محرم زاده ادامه داد: باید شاهد ایجاد صنایع پایین‌دستی در شهرک‌های صنعتی و شهر‌های هم‌جوار باشیم تا میزان ارزش‌افزوده تولید مس بالا رود.

طرح‌های توسعه مس در استان به‌سرعت پیش نمی‌رود

نماینده مردم مرند و جلفا در مجلس نیز با بیان اینکه اگر در صنایع پایین‌دستی مس در استان سرمایه‌گذاری خوبی صورت گیرد، شاهد ارتقای استان خواهیم بود، گفت: بخش خصوصی ما در استان ظرفیت بسیار ویژه‌ای داشته و درصد بالایی از اقتصاد استان در اختیار این بخش است.

معصومه پاشایی ادامه داد: در بررسی‌های اخیر متوجه شده‌ایم که شرکت مس، هفت هزار میلیارد پول در حساب‌های استان دارد با‌وجوداین طرح‌های توسعه مس در استان به‌خوبی پیش نمی‌رود.

او افزود: باید زمینه‌های مشارکت بخش خصوصی در طرح‌های مس تبیین شده تا این بخش بتواند در این حوزه وارد عمل شود.

صابر پرنیان، رئیس سازمان صمت استان نیز در این جلسه با بیان اینکه ۳۰۰ معدن غیرفعال در استان وجود دارد که در حال کار بر روی تک‌به‌تک آن‌ها هستیم، گفت: ارزش‌افزوده مس ظرفیت ویژه‌ای برای استان ما به همراه دارد که باید از آن به نحو مطلوب بهره ببریم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.