شهرام خدایی در جلسه صبح امروز شورای شهر تبریز گفت: اقدامات اعضای شورای شهر و شهردار محترم، نشانگر دغدغه فرهنگی این عزیزان است.

او با بیان اینکه امروز کتابخوانی حال خوشی ندارد اظهار داشت: دلیل عمده این اتفاق شیوع بیماری کرونا است.

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استان اظهار داشت: همواره برای رشد حوزه‌های فرهنگی تلاش کردیم داشتیم  ولی متاسفانه حوزه های فرهنگی در ذهن مردم کم اهمیت بوده و در این برهه ها نیز بیشتر به چشم می آید. حوزه کتاب هم از این قاعده مستثنا نیست.

خدایی با اشاره به اینکه هر سال انتطار داشتم که تعداد کتابخانه ها را در سطح شهر افزایش دهیم گفت: سرانه دولتی برای افزایش کتابخانه‌ها کافی نبوده و پروژه‌های ما حرکت کندی داشتند. به همین منظور از خیرین شهر کمک گرفتیم.

او ادامه داد: در حال حاضر ۱۱۵ کتابخانه نهادی در استان فعالیت دارند که ۳۳ کتابخانه مشارکتی نیز بین نهاد کتابخانه و اداره های مختلف به صورت مشترک اداره می‌شوند.

مدیرکل نهاد کتابخانه های استان با تعداد کتاب های عرضه شده به مراجعین را ۳ میلیون جلد دانست و گفت: عضوگیری در کتابخانه‌های عمومی رایگان است. امروز ۱۲۰ هزار نفر عضو در کتابخانه‌های عمومی داریم.

خدایی با بیان اینکه در سال ۸۸ چشم‌انداز ۲۰ ساله برای کتابخانه های استان تدوین شده است اظهار داشت: امروز برای هر ۱۰۰ نفر ۲ متر و نیم فضا داریم که در پایان برنامه باید به ۸ متر فضا برای هر ۱۰۰ نفر برسیم.

او با بیان اینکه شهرداری تبریز در حوزه کتاب و کتابخوانی اقدامات خوبی انجام داده است گفت: از نطر تخصصی سازی و فضاسازی موجود اگر تغییراتی ارائه دهیم، شاهد ارائه خدمات بهتری به مراجعین خواهیم بود.

مدیرکل نهاد کتابخانه های استان با تاکید بر اینکه لازم است که کتابخانه‌های عمومی را بر اساس استانداردهای جهانی جلو ببریم گفت: بر اساس این استانداردها تلاش کردیم تا بخش کودک را در تعدادی از کتابخانه های عمومی توسعه دهیم.

خدایی با درخواست از شهرداری برای گسترش کتابخانه های شهر گفت: اعضای کمیسیون فرهنگی و شهردار محترم تبریز در تجهیز و راه‌اندازی کتابخانه قره‌چمنی حمایت چشمگیری داشتند. شهرداری در منطقه مارالان، زمینی در اختیار یکی از خیران( پروفسور سعادت‌جو) قرار داده است که با حفظ مالکیت شهرداری اقدام به ساخت کتابخانه می‌کند. بزرگترین خیر فرهنگی کشور، آقای قره‌چمنی هستند که توسط وزیر نیز مورد تقدیر قرار گرفت.

او ادامه داد: امروز می‌توانیم در شهر تبریز فرهنگ جذب خیرین شهر به سمت احداث کتابخانه را گسترش دهیم.

خدایی باقدردانی از شهرداران مناطق ۱ و ۱۰  گفت:برخی از شهرداران مناطق در حوزه کتاب حمایت خوبی از ما داشتند. از محل بازآفرینی شهری، دو کتابخانه در محله ملازینال و گورستان ستارخان، در حال ساخت هستند.

مدیرکل نهاد کتابخانه های عمومی استان گفت: ما حاضریم که با حفظ مالکیت شهرداری، به عنوان دستگاه بهره‌بردار کتابخانه‌های شهرداری را تحویل گرفته و به سمت استانداردسازی پیش ببریم که بر اساس آن ۵ کتابخانه را در مرحله اول درخواست کردیم.

خدایی در ادامه با اشاره به وضعیت کتابخانه های شهر تبریز، کتابخانه تربیت را قدیمی ترین کتابخانه فعال کشور خواند و گفت: کتابخانه مرکزی تبریز، بزرگترین کتابخانه حال حاضر ایران است. ۱۴ هزار مترمربع وسعت این کتابخانه است. با این وجود ما به دنبال افزایش وسعت این کتابخانه هستیم.