تاریخ انتشار : سه شنبه 5 اردیبهشت 1402 - 11:32
کد خبر : 31471

شهر که بی کلانتر شود، قورباغه هفت تیر کش می شود!

شهر که بی کلانتر شود، قورباغه هفت تیر کش می شود!

به گزارش داراخبر، این روزها کار انتخاب شهردار مرند بجایی رسیده است که بعضی از دهیاران شهرستان نیز در صدد معرفی و تحمیل خود بعنوان شهردار بوده و از طرفی شهرداران بعضی از شهرهای کوچک  که از مدیریت یک واحد کوچک شهرداری نیز عاجز هستند مدعی حضور در شهرداری و نشستن بر جلوس شهر مرند

به گزارش داراخبر، این روزها کار انتخاب شهردار مرند بجایی رسیده است که بعضی از دهیاران شهرستان نیز در صدد معرفی و تحمیل خود بعنوان شهردار بوده و از طرفی شهرداران بعضی از شهرهای کوچک  که از مدیریت یک واحد کوچک شهرداری نیز عاجز هستند مدعی حضور در شهرداری و نشستن بر جلوس شهر مرند با حمایت بعضی از اعضای شورای شهر مرند شده اند.

این تفکرات نابجا و بیمارگونه حاصل عملکرد ذلت بار اعضای شورای شهر دوره های گذشته وکنونی و بی تفاوتی نماینده کنونی مرند وجلفا است.

اگرشورای اسلامی شهر در انتخاب شهردارمرند شان، جایگاه و الویت های قانونی انتخاب شهردار را حفظ میکرد، امروز شاهد این همه بی تدبیری ونا کار آمدی نبودیم و دیگر اینگونه افراد ضعیف مدعی شهردار شدن در باغ شهر مرند را حتی در تخیلات خود نمی گنجاندند.

انتخاب شهردار یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که  اعضای شورای شهر باید در این مدت باقی مانده از نمایندگی مردم در شورای شهر انجام دهند چرا که آئینه تمام‌نمای آنها برای توسعه شهر است.

استفاده از ظرفیت جوانان تحصیل‌کرده و متخصص در امور شهری فارغ از نگاه‌های غضب‌آلود سیاسی  که می‌توانست ضمن برقراری توسعه شهری، پیشرفت عمران و آبادانی و در خصوص تغییر سیمای شهری کمک شایانی بنماید.

اما بدون شک اعضای شورای اسلامی شهر مرند در آزمون انتخاب شهردار تابحال نمره قبولی نگرفته  ودر ادامه بعداز استعفاء یا برکناری نظری شهردار مرند بعداز گذشت چندین ماه متاسفانه این مسئولیت اجتماعی وسیاسی برای اعضای شورای اسلامی شهر با ضعیف‌ترین حالت ممکن در حال سپری‌شدن است چرا که پس از مشخص‌شدن ماهیت و ناتوانی  اعضای شورای اسلامی شهر در انتخاب یک شهردار قوی وغوطه ور شدن آقایان در مسائلی ، هیچ فکر، ‌ایده و تصمیم قطعی در بین اعضا دیده نمی‌شود تا انتخاب درستی داشته باشند وتنها مردم هستند که دراین بین ضربه می بینند وشهر به حال خود رها شده است.

اتخاذ تصمیمات اعضای شورای شهر در انتخاب شهرداری ، آینده ی این نهاد را در مرند با چالش جدی روبرو ساخته است و بیم آن می‌رود که در مسیر انجام وظایف شان، عملکردی به مراتب بدتر از اسلاف خویش داشته وخود ومرند را با مشکلات عدیده ای مواجه سازند.

شورای  شهر باید بداند انتخاب گزینه هایی که قبلا درس پس داده و نتایج خوبی بدست نیاورده اند؛ صرفا بازی با اسامی و نامهاست و برای برون رفت از شرایط کنونی شهر، اینگونه وارد گود شدن، نتیجه مطلوب را رقم نمیزند. سوال اساسی این است که چرا این شورا قادر نیست از مدیران زبده که سوابق اجرایی درخشانی دارند در مدیریت شهری استفاده کنند؟

احتمالا عدم پختگی و نداشتن سوابق مدیریتی برخی اعضای شورای جدید و ناهمگونی سنی با دیگر اعضاء ، موجبات این قبیل اشتباهات را فراهم آورده باشد.
از طرفی مشورت نکردن و یا سوء مشورت نیز ممکن است از جمله علل بروز این دست انتخاب های غیر فنی و غیرکارشناسی باشد. اخیرا برخی مصاحبه های تبلیغاتی نیز از سوی اعضای شورا در سایتهای خبری منتشر شده که نه تنها درمان و تسکین دردها نیست، بلکه بر آلام این شهر محروم می افزاید.

امیدواریم اعضای شورا این چند نکته را مدنظرخود قرار دهند:
اول اینکه مهم‌ترین وظیفه ایشان انتخاب مناسب یک شهردار پاکدست و متخصص است تا امورات شهرداری را به نحو احسن بچرخاند. بهتر است اعضای شورا به جای عقب گرد برای انتخاب شهردار، دنبال نیروهای زبده تر باشند لذا هرگونه سوء گزینش، موجبات سلب اعتماد عمومی و حامیان از ایشان را فراهم می آورد.

دوم اینکه بهتر است بجای انتخاب‌های ناصواب، ضمن بهره گیری از تجارب ادوار قبلی، با رایزنی و تعامل مناسب، اقدام به انتخاب شهردار نمایند و خود را از ارتباط با محافل مدنی و گروههای مرجع  جامعه بی نیاز ندانند.

سوم اینکه هشدار جدی از سوی جامعه مدنی ، فعالین ، کنشگران سیاسی  وفعالین رسانه ای شهر را جدی گرفته و در مسیر درست گام بردارند. چراکه نتیجه ای جز خودسوزی برایشان درپی نداشته باشد.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.