تاریخ انتشار : یکشنبه 27 اردیبهشت 1394 - 10:06
کد خبر : 7253

عزم دولت برای تصویب لایحه مدیریت یکپارچه شهری جدی است

عزم دولت برای تصویب لایحه مدیریت یکپارچه شهری جدی است

به گزارش دارا نیوز به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی، رحمانی فضلی گفت: عزم دولت برای تصویب لوایح درآمدهای پایدار شهرداری ها و مدیریت یکپارچه شهری جدی است و تصویب این دو لایحه می تواند بسیاری از مشکلات موجود در شهرها را حل کند. وی افزود: این لوایح در کمیسیون کلان شهرها در حال بررسی

۵۸

به گزارش دارا نیوز به نقل از خبرگزاری جمهوری اسلامی، رحمانی فضلی گفت: عزم دولت برای تصویب لوایح درآمدهای پایدار شهرداری ها و مدیریت یکپارچه شهری جدی است و تصویب این دو لایحه می تواند بسیاری از مشکلات موجود در شهرها را حل کند.
وی افزود: این لوایح در کمیسیون کلان شهرها در حال بررسی می باشد که به زودی برای تصویب به دولت می رود تا در آینده نزدیک به شکل قانونی به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.
وزیر کشور با بیان اینکه اگر نتوانیم مدیریت یکپارچه را حاکم کنیم، نابسامانی شهری ادامه پیدا می کند، افزود: حرکت در مسیر عقلانیت و اعتدال با رسیدگی به مشکلات شهرهای کشور محقق می شود و عزم دولت در این زمینه ها بسیار جدی است.
وزیر کشور با انتقاد از کسانی که با این لایحه مخالف می کنند اظهار کرد: عده ای هنوز با نگاه ارباب و رعیتی به موضوعات نگاه می کنند و تلاش بسیار برای عدم تصویب این لایحه در دولت انجام می دهند.
رحمانی فضلی گفت: شهرداری ها در کشور یکی از نهادهای تاثیرگذار هستند و به دلایلی همچون نبود اصول و قاعده مناسب در شهرسازی با مشکلات بسیار روبرو هستند.
وی با بیان اینکه شهرهای کشور در یک بستر مناسب تاریخی شکل نگرفته اند افزود: در برخی مناطق کشور هیچ تناسبی میان ضوابط علمی و قواعد شهرسازی نیست، بافت فرسوده و انبوه جمعیت سبب شده جمعیت در یک بستر جغرافیایی مناسب رشد نکند.
وزیر کشور به اختیارات شهرداری ها و قوانین نامناسب شهری اشاره کرد و گفت: نبود ارتباط مناسب میان نهادهای مدیریتی و شهرسازی، روابط غیرمطلوب میان نهادهای اجتماعی و توجه نکردن مدیران گذشته به معماری شهری سبب شده است شکل و شمایل شهرها هیچ تناسبی با مبانی علمی نداشته باشد.
وی اظهار کرد: دسترسی آسان مردم به خدمات، ایجاد امنیت و آرامش پایدار، توزیع و شکل گیری عدالت در تمام نواحی شهری از جمله مولفه های اصلی مدیریت شهری در تمام کشور های دنیا است.
وی به عزم جدی دولت در رفع مشکلات کلانشهرهای کشور اشاره کرد و افزود: توازن و نگاه ساختارگرایانه متناسب میان نهادها ایجاد نشده است، دولت در برنامه کوتاه مدت در نظر دارد در کمیسیون کلانشهرها که در وزارت کشور با حضور برخی از وزرا، رییس شورای شهر تهران و شهردار تهران تشکیل می شود به برخی از این مشکلات رسیدگی کند.
وی از عضویت رییس شورای عالی استان ها در این کمیسیون خبر داد و گفت: اولویت اصلی وزارت کشور آسیب شناسی کلان شهرها با همکاری محیط زیست و وزارت راه و شهرسازی و شهرداری ها است.
وزیر کشور ادامه داد: ممکن است نیاز مالی شهرداری ها را نتوانیم برآورده کنیم؛ اما باید به فکر درآمدزایی شهرداری ها در سراسر کشور باشیم و دولت مصمم است لایحه درآمد پایدار شهرداریها به تصویب برسد.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.