• امروز : دوشنبه - ۴ مهر - ۱۴۰۱
0

مقام و منزلت خبرنگار با هیچ شغلی قابل مقایسه نیست

  • کد خبر : 1334
مقام و منزلت خبرنگار با هیچ شغلی قابل مقایسه نیست

دارانیوز:این روز را به یاد او و همراهانش بعنوان روز خبرنگار گرامی میداریم و به این بهانه جا دارد از انسانهایی که با سلاح قلم در زمینه اطلاع رسانی شفاف به مردم فعالیت دارند تقدیر بعمل آوریم. برسم یادبود و همه ساله در چنین روزی و طی مراسمی بعضی از دستگاهها و نهادهای دولتی و […]

niknafs-4444دارانیوز:این روز را به یاد او و همراهانش بعنوان روز خبرنگار گرامی میداریم و به این بهانه جا دارد از انسانهایی که با سلاح قلم در زمینه اطلاع رسانی شفاف به مردم فعالیت دارند تقدیر بعمل آوریم.

برسم یادبود و همه ساله در چنین روزی و طی مراسمی بعضی از دستگاهها و نهادهای دولتی و غیر دولتی از اصحاب رسانه تجلیل و قدردانی می کنند که در جای خود تقدیر و تشکر دارد.

اما آنچه در این نوشتار کوتاه سعی دارم فارغ از برگزاری چنین مراسماتی به آن بپردازم شان و جایگاه خبرنگاران، این قشر زحمتکش و محروم می باشد. با کمال تاسف باید اذعان کرد شان و اعتبار خبرنگاری آنچنان که باید رعایت نشده است. الیته دلایل مختلفی برای این امر میتوان آورد که هم خود خبرنگاران را شامل می شود و هم مسئولین را.

بعنوان کسیکه این افتخار را داشتم که از اوایل دهه هشتاد بعنوان عضو کوچکی در عرصه خبر و اطلاع رسانی فعالیت کنم و با اکثر این قشر زحمتکش در ارتباط بوده و هستم باید این واقعیت تلخ را قبول کنیم که برخی افراد فقط نام و عنوان خبرنگاری را با خود یدک می کشند و این افراد را تنها در بعضی نشستها و مراسمات تجلیل می توان دید و تنها عشق آنها گرفتن لوح تقدیر از دست مسئولین و دریافت کارت هدیه و پز دادن جلو دوربین هاست. جالبتر اینکه این افراد همواره خود را یک سر و گردن از خبرنگاران واقعی و آنهائیکه خاک این حرفه را خورده اند بالاتر میدانند و با این کارشان نه تنها شان خبر و خبرنگاری را زیر سوال می برند بلکه باعث می شوند تا متولیان و مسئولین نیز وظیفه اصلی خود را در قبال این قشر زحمتکش فراموش کرده و جایگاه آنها را در حد یک کارت هدیه و یا تقدیرنامه پایین بیاورند. مسئولین باید بدانند که حمایت از خبرنگار در شعار دادن و مراسم روز خبرنگار خلاصه نمی شود بلکه حمایت از خبرنگار در عمل، با احترام به آزادی قلم و آزاد اندیشی به اثبات می رسد.

وظیفه خبرنگاران است که خودشان در قالب تشکل، انجمن و یا هر جمع دیگری که با توجه به شرایط موجود امکانش هست در حفظ و پاسداشت جایگاه خطیر خبرنگاری فعال بوده و کسانی را که سعی دارند از این جایگاه سوء استفاده کنند کنار بزنند.

مقام و منزلت خبرنگار با هیچ شغلی قابل مقایسه نیست، خبرنگار آئینه جامعه و افراد آنست و هر آنچه را در جامعه است و افراد انجام میدهند بدون کم و کاستی می نمایاند. حتی ممکن است به خاطر همین شفافیت در اطلاع رسانی و خبردهی بعضی ها تاب نیاورند و آنرا بشکنند و اینجاست که بازهم این جسم شکسته از انجام وظیفه کوتاهی نمی کند.

تعهد، بصیرت، روشنگری، بیان حقایق، نقد منصفانه و سازنده، در نظر گرفتن مصلحت جامعه و نظام بخشی از آرمانهای شهدای والامقام عرصه خبر و اطلاع رسانی است که میراث عظیم اخلاق رسانه ای را برای قشر فرهیخته، فرهنگ ساز و زحمتکش اصحاب رسانه بر جای نهاده اند تا رسالت خویش را به نحو احسن انجام دهند.

خبرنگار تنها کسی است که بیشتر از خود به فکر دیگران است و دغدغه و مشکلات جامعه بر مشکلات خودش ارجح بوده و هم اوست که بدون هیچ چشم داشتی همواره بدنبال بیان مشکلات جامعه است.

خبرنگاران توان آن را دارند که با انجام درست و دقیق وظایف ذاتی خود و بدور از مسایل حاشیه ای و تفرقه افکنانه جامعه را بسوی توسعه پایدار رهنمون سازند.

اینجاست که نگاهی می کنیم به قسم باریتعالی (( نون والقلم و ما یسطرون)) ، پس بیایید حرمت و جایگاه قلم را که بدان قسم داده شده است پاس بداریم و خبرنگاری نه تنها یک شغل در امتداد سایر شغلها بلکه واژه ای مقدس در نظر بگیریم که در آن تمامی خوبیها، مجاهدتها، ازخودگذشتگیها، راستیها و ……جمع شده اند.

سخن آخر با مسئولین اینکه اگر روز خبرنگار را گرامی میدارید به فکر روزی آنها نیز باشید. امنیت شغلی، بیمه، مسکن و …… اگر واقعا به خبر و اطلاع رسانی شفاف بعنوان یکی از ابزارهای قدرت نرم در دست جوامع و حکومتها اعتقاد دارید و آنرا در شرایط کنونی یکی از ابزارهای مهم دفاع نرم در مقابل جنگ نرم دشمنان میدانید پس وظیفه دارید که به مسایل و مشکلات این قشر محروم رسیدگی کنید تا بتوانیم به کمک آنها مسایل و مشکلات جامعه را نیزحل کنیم.

لینک کوتاه : https://www.daranews.ir/?p=1334

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.