• امروز : شنبه - ۹ مهر - ۱۴۰۱
1

نیاز به ارتقای سطح مذاکرات از وزرای خارجه به سران کشورها نیست

  • کد خبر : 1627
نیاز به ارتقای سطح مذاکرات از وزرای خارجه به سران کشورها نیست

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری روز شنبه در کنفرانس خبری، با اعلام دستاوردهای دولت در زمینه مهار تورم و تشریح برنامه های خروج از رکود اقتصادی ، درباره مسایل مختلف در حوزه سیاست داخلی و خارجی سخن گفت و تاکید کرد: تحریم غیرقانونی ، تجاوز به حقوق ملت بزرگ ایران است و […]

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری روز شنبه در کنفرانس خبری، با اعلام دستاوردهای دولت در زمینه مهار تورم و تشریح برنامه های خروج از رکود اقتصادی ، درباره مسایل مختلف در حوزه سیاست داخلی و خارجی سخن گفت و تاکید کرد: تحریم غیرقانونی ، تجاوز به حقوق ملت بزرگ ایران است و ما باید با همه توان و قدرتی که در اختیار داریم در برابر این تجاوز ایستادگی کنیم.

157274

به گزارش دارانیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، متن کامل سخنان و پرسش و پاسخ رییس جمهور با خبرنگاران داخلی و خارجی را در ادامه می خوانید:

*تا پایان سال نرخ تورم کمتر از ۲۰ درصد خواهد بود
رییس جمهوری حرکت دولت در مهار تورم طی یکسال گذشته را موفقیت آمیز دانست و گفت: تا پایان سال نرخ تورم کمتر از ۲۰ درصد خواهد بود.

دکتر روحانی اظهارداشت: تصمیم دولت ، پیگیری تداوم کاهش نرخ تورم است و ما تلاش داریم به گونه ای عمل کنیم که تورم در سال ۹۵ یک رقمی بشود. امیدوارم این پیش بینی و هدف تحقق یابد که این در تاریخ ۴۰ ساله اخیر بی سابقه است.
رییس شورای اقتصاد، موضوع رکود را مهم‌ترین مساله اقتصادی دولت دانست و اظهار داشت: تلاش بر این بود که در سال ۹۲ از رشد منفی کاسته شود. در سال ۹۱ رشد منفی ۶.۷ بوده و در سال ۹۲ منهای ۱.۱ بوده است بنابراین تا حدی رشد منفی را کاهش دادیم. البته آمارهای بانک مرکزی با مرکز آمار مقداری تفاوت‌ دارد و همواره اختلاف جزئی بین آمار این دو مرکز وجود داشته است.

*اقتصاد کشور بزودی از رکود عبور می کند و وارد رونق می شود
رییس جمهوری افزود: در سال جاری تمام تلاش ما این است که از رکود خارج شویم و رشد ما در پایان سال مثبت باشد. بسته خروج از رکود دولت ۱۷۷ بند دارد، که ۳۰ بند آن نیاز به قانون دارد لذا به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده و بقیه در دولت تصویب شده و دستور العمل اجرایی برای آنها صادر می شود که با این برنامه امیدواریم از رکود عبور کنیم و کشور شاهد رونق اقتصادی باشد.
رییس جمهوری با اشاره به برنامه های دولت در زمینه رفع معضل بیکاری گفت: بی تردید اگر رشد تولید داشته باشیم، معضل اشتغال هم کم و بیش حل خواهد شد البته معضل بیکاری معضل جدی و اساسی در سراسر کشور است و امیدواریم امسال به پیش بینی هایی که برای اشغال داریم برسیم و تا پایان سال یک حرکت مثبت و خوبی در زمینه اشتغال خواهیم داشت.
دکتر روحانی گفت: در زمینه مسأله درآمد و وضع خزانه و وضع مالی، در سال گذشته بودجه را اصلاح کرده و بودجه ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی را تقدیم مجلس کردیم که البته مجلس کمی اضافه کرد و به ۱۷۰ هزار میلیارد تومان رساند.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه درآمد سال گذشته دولت با رقمی که در اصلاحیه لایحه بودجه پیشنهاد کرده بود، نزدیک بود و از ۱۵۰ هزار میلیارد پیشنهادی دولت، ۱۴۸ هزار میلیارد تومان آن تحقق پیدا کرد، گفت: در سال جاری بعید است بر مبنای بودجه مصوب بتوانیم همه آمار و ارقام را محقق کنیم ولی تلاش دولت بر این است که بودجه عمرانی را تا جایی که امکان پذیر است عملیاتی و اجرایی کند.
دکتر روحانی رقم تخصیص یافته بودجه عمرانی در ۵ ماهه اول امسال را نسبت به پارسال ۳.۲ برابر ذکر کرد و افزود: بودجه استانی نیز در این ۵ ماه، ۱۳ برابر بودجه استانی پنج ماه ابتدایی سال گذشته است.
رییس جمهوری اظهار داشت: دولت تحرک بسیار خوبی در زمینه بودجه عمرانی در استان‌ها داشته و در کل، وضع نسبت به پارسال بسیار بهتر است، اما باید به تلاش‌های خود ادامه دهیم تا همه وعده‌ها محقق شود.
دکتر روحانی با بیان اینکه در زمینه وضع آب، لوله‌کشی‌ها و زهکشی‌ها در سراسر کشور، مهار آب و بهره‌وری درست در زمینه آب کشاورزی، دولت قدم‌های بسیار مهمی برداشته است، گفت: در سال جاری و پایان سال گذشته مجموعاً ۱۰ میلیارد دلار در زمینه آب و لوله کشی و زهکشی اختصاص دادیم که البته ۲ میلیارد دلار آن امسال اجرایی و عملیاتی می‌شود و بقیه‌اش طی ۳ تا ۴ سال آینده عملیاتی خواهد شد.
رییس جمهوری خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح‌ها تحول بسیار خوبی در زمینه رفع یکی از مشکلات بزرگ کشور بوجود می‌آید چرا که آب، معضل بزرگ کشور است. برای رفع این مشکل باید دو کار مهم انجام گیرد، یکی مهار آبهای مرزی و دوم ارتقای بهره‌وری استفاده از آبهای کشاورزی.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه اگر بتوانیم در مصرف آب در کشاورزی صرفه‌جویی قابل توجهی انجام دهیم، می‌توانیم در حل معضل آب در کشور توفیق داشته باشیم، گفت: در این زمینه در استان‌های غربی کشور، در استان خوزستان و سیستان و بلوچستان طرح‌های مفصلی داریم که قبلاً ‌در سفرهای استانی اعلام شده است.
رییس جمهوری اضافه کرد: در سفرهای استانی مبنا بر این است که پروژه‌هایی اعلام شود که امسال یا نیمه اول سال ۹۴ به اتمام می‌رسد و یا طرح‌های بزرگ و مهمی که در دولت یازدهم اجرایی شود و یا بخش اعظم آن در طول سه سال عملیاتی و اجرایی شود.
دکتر روحانی با بیان اینکه دولت در زمینه انرژی تلاش بسیار زیادی کرده تا نفت و میعانات گازی را به مقداری که کشور نیاز دارد، بتواند بفروشد، چرا که هنوز در شرایط تحریم هستیم و بحمدالله آن مقداری که جزو برنامه‌ریزی ما بوده اجرایی و عملیاتی شده است، اظهار داشت: در زمینه گاز کشور بسیار به افزایش توان صادرات و تولید نیاز داخلی نیاز دارد که امسال ان شاء الله ۱۰۰ میلیارد متر مکعب به تولید گاز افزوده خواهد شد و سال آینده نیز به همین مقدار به ظرفیت تولید کشور افزوده می‌شود و همچنین طرح‌هایی در زمینه منابع مشترک گازی با کشورهای همسایه داریم.

*طرح های بزرگ دولت در عرصه کشاورزی و انرژی 
رییس جمهوری تصریح کرد: در زمینه کشاورزی در کل وضع ما از سال کشاورزی گذشته بهتر بوده است. مثلاً در تولید گندم امسال تاکنون بالای ۷ میلیون تن محصول خریداری شده که ممکن است یک مقدار دیگر اضافه شود که نسبت به سال قبلش خیلی متفاوت است.
دکتر روحانی تاکید کرد: در زمینه تولید بقیه محصولات زراعی نیز به طور نسبی وضعیت خوب بوده و در زمینه کشاورزی برنامه‌ریزی که وزارت جهاد کشاورزی دارد این است که در طول ۴ تا ۵ سال آینده کاملاً کشاورزی کشور متحول شود و بر طبق این برنامه داریم پیش می‌رویم.
رییس جمهوری با اشاره به اقدامات دولت در زمینه محیط زیست گفت: مسأله محیط زیست مسأله بسیار پیچیده و مشکل کشور ما بوده و در این خصوص قدم‌هایی را برداشته‌ایم و امروز در شهرهای بزرگ وضع هوا نسبت به سال گذشته بهتر است البته نه اینکه همه مشکل حل شده باشد بلکه بهتر شده است. 
دکتر روحانی اضافه کرد: در زمینه محیط زیست مشکلات فراوانی داریم که برای همه آنها در حال برنامه‌ریزی هستیم و حل و فصل بعضی از آنها به برنامه طولانی نیاز دارد و برخی کشورهای همسایه باید ما را یاری و کمک کنند.
رییس جمهوری با بیان اینکه دولت در بخش سلامت کار بزرگی را شروع کرده که فکر می‌کنم در تاریخ ایران بی‌‌سابقه بوده است ، اظهار داشت: امیدواریم این راه را بتوانیم ادامه دهیم تا هزینه درمانی مردم را کاهش دهیم . 
دکتر روحانی با تاکید بر تلاش دولت برای تقویت آشتی و وحدت در مسایل داخلی و سیاسی گفت: در زمینه مسایل داخلی و سیاسی همه تلاش ما این است که به آنهایی که زیست‌شان در شکاف‌ها است بفهمانیم که این شکاف‌ها رو به پایان خواهد بود و ما آشتی و وحدت را در جامعه بیشتر خواهیم کرد.

*جامعه نباید دو قطبی شود/ قواعد بازی رعایت شود

رییس جمهوری تصریح کرد : شکاف‌های سیاسی و اجتماعی را کم می‌کنیم و خواهان ملت واحد، و امت واحده هستیم، البته باید دست به دست هم بدهیم و بدون وحدت و هماهنگی در کشور عبور از این پیچ تاریخی که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند به نظر من امکان‌پذیر نیست. برای عبور ،باید متحد بوده و دست به دست هم دهیم.
دکتر روحانی گفت: جناح‌ها و احزاب، فعالیت خودشان را انجام می‌دهند ولی همانطور که رهبری عزیز فرمودند جامعه نباید دو قطبی شود. همه احزاب و جناح‌ها و فعالان سیاسی باید قواعد بازی را رعایت و در چارچوب قانون اساسی فعالیت کنند تا در جامعه هم شاهد نشاط و هم شاهد انسجام و وحدت باشیم .
رییس جمهوری تاکید کرد: دولت مصمم است شکاف بین اقوام و مذاهب را بردارد البته بعضی‌ها ممکن است به دلایلی خوشحال نباشند اما این کار را ضروری می‌دانیم. تمام اقوام، مذاهب و ادیان زیر یک چتر واحد به نام ایران زیر یک پرچم، بنام پرچم جمهوری اسلامی ایران و همه زیر چتر یک قانون به نام قانون اساسی و همچنین هدایت‌های مقام معظم رهبری کار را پیش خواهیم برد.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه کشور ما یک دولت بیشتر ندارد، اظهار داشت: در مسایل اجرایی تصمیم‌گیری با دولت است و دولت به تصمیمات خود عمل خواهد کرد. در چارچوب وعده‌هایی که در انتخابات رییس‌ جمهوری به مردم داده و در چارچوب قانون، هیچ یک از وعده‌هایی که به مردم دادیم از آن عقب‌نشینی نخواهیم کرد و اگر جایی بخواهند ما را مجبور کنند که راه دیگری را انتخاب کنیم، حتماً قبل از گردش به راست و چپ، به مردم خبر می‌دهیم و اگر مردم به ما اجازه دادند این کار را خواهیم کرد، اما تصمیم و اراده ما بر این است که نه یمین و نه شمال بلکه آن جاده وسطی و آن طریق مستقیم که مسیر اعتدال است را ادامه دهیم.
رییس جمهوری تصریح کرد: اکثریت قاطع جامعه خواهان اعتدال هستند و جامعه ما جامعه اعتدال‌خواه است . جامعه ما از افراط گریزان است و از افراط و تفریط خیری نبرده است. اگر گروه کوچکی هم می‌خواهند مسیر افراط یا تفریط را طی کنند از آنها خواهش می‌کنیم در مسیر اعتدال وارد شوند و خواهند دید خیر و رحمت و سعادت دنیا و آخرت در مسیر عدل و اعتدال است. همان مسیری که سیره پیامبر اسلام(ص) و ائمه اطهار علیهم السلام در آن مسیر است.
دکتر روحانی گفت: در زمینه مسایل فرهنگی ما معتقدیم که پرچم فرهنگ جامعه ما باید بر دوش صاحبان فرهنگ باشد و آنها به خوبی با تجربه و دانشی که دارند این کار را خواهند کرد و دولت آنها را یاری می کند. معیار ما قانون است، هیچ گروهی و جمعیتی حق ندارد کار خودسر در زمینه فرهنگ انجام دهد هر چه قانون است ما باید آن را عمل کنیم و جایی که قانون کافی نیست باید قانون را شفاف کنیم و لوایح لازم را تقدیم مجلس شورای اسلامی بکنیم.
رییس جمهوری در ادامه به مباحث سیاست خارجی اشاره کرد و با تاکید بر اینکه مبنای دولت در سیاست خارجی معرفی چهره واقعی ایران و انقلاب اسلامی و تبیین اسلام رحمانی برای جهانیان است، گفت: مردم ایران اهل ادب‌، اخلاق و فرهنگ هستند و می‌خواهند با ملت‌های دیگر زندگی مسالمت‌آمیز داشته باشند و مستند این گفته هم این است که طی ۲۰۰ سال گذشته ایران به هیچ کشوری تجاوزی نکرده است.
دکتر روحانی ادامه داد: می‌خواهیم با کشورهای منطقه و به خصوص کشورهای همسایه روابط بسیار خوب و نزدیکی داشته باشیم. بسیاری از سران کشورهای همسایه در این مدت به ایران سفر کردند و در مجموع برنامه دولت همکاری و برادری با همسایگان و کشورهای منطقه است و می خواهیم در معضلاتی که برای منطقه بوجود می‌آید به کمک مظلوم بشتابیم.
رییس جمهوری ایران را در مبارزه با تروریسم جدی توصیف و تصریح کرد:‌ تروریسم هر کجا که باشد جمهوری اسلامی ایران با ترور و خشونت مخالف است و هر کشور و ملتی در این زمینه از ایران کمک بخواهد به آنها کمک می‌کنیم. در این زمینه شاهد کمک ایران به مردم عراق، سوریه، فلسطین و لبنان در ماه‌ها و سال‌های اخیر بوده‌اید و این راه را ادامه می‌دهیم.
دکتر روحانی مبنای رویکرد ایران در مسأله هسته‌ای را ادامه مذاکرات با ۱+۵ عنوان کرد و اظهار داشت: اگر زیاده خواهی در کار نباشد و اگر صداقت در طرف مقابل باشد همانطور که طرف ایرانی هم صادقانه حرکت می‌کند و هم جدی است، در فرصت باقی‌مانده می‌توانیم به تفاهم و توافق نهایی دست پیدا کنیم.
رییس جمهوری گفت: البته مسیر یک مقدار پیچیده است اما تاکنون آنطور که از آغاز کار در ذهن ما بوده پیشرفت کردیم، موفقیت به دست آوردیم و امیدواریم در ادامه راه بر مبنای پیش‌بینی‌ها به توافقات لازم دست پیدا کنیم و تحریم ظالمانه، غلط، غیرقانونی از سر مردم ایران برداشته شود.
رییس‌ جمهوری در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه دنیای اقتصاد درباره مهار تورم گفت: مهار تورم در سال‌های پیش‌رو باید مداومت داشته باشد، تا ان شاء‌الله در سال ۹۵ به تورم یک رقمی برسیم . هدف دولت همین است و امیدواریم که بتوانیم به این هدف برسیم.
دکتر روحانی افزود: من نگفتم پایان امسال تورم ۲۰ درصد خواهد بود، گفتم زیر ۲۰ درصد خواهد بود. این زیر ۲۰ درصد می‌تواند هر رقمی باشد، البته ما رقم نهایی را چند ماه دیگر اعلام خواهیم کرد که دقیقاً پیش‌بینی ما در اسفند چه مقدار است. سال قبل برنامه‌ریزی دولت بر این مبنا بود که در پایان سال ۹۲ رقم تورم به ۳۵ درصد برسد و در پایان سال ۹۳ به ۲۵ درصد برسد. در پایان سال ۹۲ به رقم ۳۴.۷ درصد رسیدیم و امسال برنامه این بود که به رقم ۲۵ درصد برسیم. بحث‌های زیادی در جمع اقتصادی ما مطرح بود که اگر هدف ۲۵ درصد باشد با چه مشکلاتی در سال بعد مواجه می‌شویم و لذا هدف را تغییر دادیم و زیر ۲۰ درصد برداه ایم و شاید هم رقم‌هایی بالاتر یا پایین‌تر باشد که بعداً اعلام می‌کنیم.
رییس جمهوری اظهار داشت: در هر حالت دو هدف را دنبال می‌کنیم که جمع آنها مقداری سخت است، یکی اینکه می‌خواهیم مهار تورم را ادامه دهیم، یعنی در سال ۹۴ از آنچه در سال ۹۳ بوده، پایین‌تر بیاید و دیگر اینکه تورم امسال چه مقدار باشد که بتواند با این هدف سازگار باشد، حتماً باید تورم در پایان امسال زیر ۲۰ درصد باشد که بتوانیم در سال آینده تورم را کاهش دهیم، اما اینکه این زیر ۲۰ درصد یعنی چه مقدار، ۱۸ درصد، ۱۷ درصد یا کمتر یا بیشتر، این مسئله‌ای است که در طول یکی دو ماه آینده این پیش‌بینی را می‌کنیم. این به معنای آن نیست که در حال حاضر پیش‌بینی نداریم، ولی برای اطمینان بیشتر آن را بعداً اعلام می‌کنیم.
دکتر روحانی در پاسخ به پرسش خبرنگار شبکه تلویزیونی المنار نیز تصریح کرد: همانطور که سال گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کردم مبنای این دولت این است که همه کشورهای جهان علیه خشونت و افراطی‌گری دست به دست هم دهند. همان طرحی که تحت عنوان «wave» مطرح شد و بعد در مجمع عمومی سازمان ملل به اتفاق آراء به تصویب رسید.
رییس جمهوری اضافه کرد: در همان سخنرانی و بعد در مصاحبه‌هایی که در نیویورک داشتم پیش‌بینی کرده بودم که اگر دنیا در این زمینه اقدامات جدی انجام ندهد، آنچنان گرفتار خشونت، افراطی‌گری و تروریسم خواهد شد که این معضل ممکن است نه تنها منطقه خاورمیانه، بلکه بسیاری از کشورهای دیگر را مبتلا کند و امروز داریم می‌بینیم که افراط و خشونت و تروریسم در منطقه چه کار می‌کند و می‌بینید که در سراسر منطقه متاسفانه هم گروهک‌های تروریستی به ترور و جنایت ادامه می دهند و هم رژیم صهیونیستی.
دکتر روحانی تصریح کرد: اینکه چگونه باید با ترور مبارزه کرد، نکته اول این است که کشورهایی که ادعا می‌کنند، می‌خواهند با تروریسم مبارزه کنند، در ادعای خودشان جدی باشند و با اعمال و رفتار آنها هم سازگار باشد. همین گروه‌های تروریستی که پارسال در سوریه جنایت می‌کردند و ما می‌گفتیم که اینها چه خطری هستند و برخی کشورهای منطقه و کشورهای بزرگ باور نمی‌کردند امروز می‌بینند که همان‌ها تروریست‌ها امروز در عراق جنایت می‌کنند.
رییس جمهوری با بیان اینکه “از نظر ایران، جنایت، جنایت است”، خاطرنشان کرد: اینکه فردی آمریکایی کشته شود و ما بگوییم می‌خواهیم با تروریسم مبارزه کنیم و اگر فردی غیر آمریکایی کشته شود بگوییم تردید داریم در مبارزه با تروریسم، اینها معنایش این است که در مبارزه با تروریسم جدی نیستیم. اینها مسائل جهانی و انسانی است، موضوع ترور و خشونت مربوط به کل انسان‌هاست. از نظر جمهوری اسلامی ایران هر انسان بی‌گناهی در دنیا کشته شود، مثل این است که بشریت ذبح و قربانی شده است.
دکتر روحانی بر عزم جدی ایران برای مبارزه با ترور تاکید دوباره کرد و گفت: ایران از اینکه جهانیان به طور واقعی با ترور و تروریسم مبارزه کنند، استقبال می‌کند. ایران در منطقه خود با تروریسم مبارزه می‌کند ولی برای مبارزه موثرتر نیاز به یک هماهنگی و همکاری و وحدت بین کشورهای منطقه وجود دارد.
رییس جمهوری در پاسخ به سوال شبکه خبر مبنی بر اینکه دیروز آمریکا تعداد دیگری از شرکتها، افراد و حتی چندین نفتکش را در لیست تحریمهای جدید قرار داد، پاسخ احتمالی دولت شما به این تجاوز چه خواهد بود؟، گفت: تحریم غیرقانونی ، تجاوز به حقوق ملت بزرگ ایران است و ما باید با همه توان و قدرتی که در اختیار داریم در برابر این تجاوز ایستادگی کنیم. 
رییس شورای عالی امنیت ملی افزود: البته بهانه آنها این است که ما ایران را تحریم کردیم و آنها تحریم را دور زدند و ما برای جلوگیری از دور زدن ، تحریم مجدد را نسبت به افراد و یا شرکتها انجام می دهیم .
رییس‌ جمهوری در پاسخ به این پرسش خبرنگار کیهان مبنی بر برنامه دولت برای عمل به توصیه رهبر معظم انقلاب درخصوص فاصله گذاری دولت با فتنه گران ،گفت: دولت برای همه نکات مقام معظم رهبری، برنامه‌ریزی و آنها را اجرایی و عملیاتی خواهد کرد و به مسایلی هم که مربوط به سال‌های گذشته است و در کشور وجود دارد، در چارچوب قانون عمل خواهیم کرد.
دکتر روحانی اظهار داشت: معیار ما، قانون خواهد بود و اگر کسی محکومیتی دارد و قوه قضائیه فردی را محکوم کرده و محکومیتش محرومیت از حقوق اجتماعی است ،یعنی دادگاه فردی را از حقوق اجتماعی محروم کرده، ما به قانون و حکم دادگاه عمل می‌کنیم ولی اگر کسی بخواهد بر مبنای توهمات، فردی را محکوم کند و یا به دولت بگوید که وی از حقوق اجتماعی محروم است ، باید بداند که برای محرومیت از حقوق اجتماعی، حکم دادگاه لازم دارد و درباره هر کسی که با حکم دادگاه از حقوق اجتماعی محروم شود، معیار ما قانون است.
رییس‌ شورای عالی امنیت ملی تصریح کرد: البته آنچه که مقام معظم رهبری خطاب به وزرا فرمودند حتماً وزرای محترم به فرمایشات ایشان در همه زمینه‌ها عمل می‌کنند ضمن اینکه دولت همه نکاتی را که ایشان فرمودند، اجرایی و عملیاتی می‌کند.

*در برابر هرگونه تحریم ایستادگی می کنیم/ کار آمریکایی ها با روح توافقات سازگار نیست
رییس‌ جمهوری در پاسخ به پرسش خبرنگار کیودوی ژاپن درباره” اقدامات جدید آمریکا علیه ایران و اینکه آیا فکر می کنید تحریم ها جدید بوده؟ یا اینکه ادامه تحریم های کنونی و قبلی است؟ آیا توافق ژنو نقض شده یا خیر؟ آیا تصمیم به سفر به نیویورک و ملاقات با رئیس جمهور آمریکا دارید؟ ” ، گفت: بر فرض اگر حرف آنها درست هم باشد، باز با روح توافق ژنو منافات دارد ضمن اینکه اصل تحریم غیرقانونی و غلط بوده و شکل جدید آن هم غلط ، غیرقانونی ، ناصحیح و غیرسازنده است. درخصوص سفر به نیویورک هنوز تصمیم نهایی نگرفتم. هر وقت تصمیم گرفتیم خود به خود اعلام می‌شود و برنامه‌ای هم برای ملاقات با آقای اوباما ندارم.

رییس‌ جمهوری در پاسخ به پرسش خبرنگار ایسنا درباره ملزومات پیشرفت علمی و دلایل مخالفت با اینترنت پرسرعت ، گفت: مسأله پیشرفت علم بسیار اهمیت دارد و یکی از اهداف مهم کشورمان است. مقام معظم رهبری روی این مسأله تأکید دارند، دولت هم در این زمینه همواره در تلاش است تا پیشرفت‌های علمی بیش از گذشته باشد، در زمینه شرکت‌های دانش بنیانی که فعال هستند، پارک‌های علمی، فناوری‌ و حتی بر مبنای مقالات و مراجعه به مقالات که معیارهای مختلفی دارد، پیشرفت ما پیشرفت قابل ملاحظه‌ای بوده و ۷الی ۸ ماه پیش ردیف و رتبه ما که ۱۷ بوده ،امروز به ۱۵ رسیده و رتبه ما افزایش پیدا کرده است. 
دکتر روحانی اظهار داشت :یکی از راه‌های پیشرفت علمی ،اینترنت پرسرعت است. با اینترنت سرعت پایین ، نمی شود کار تحقیقی انجام داد از این روی بنای این دولت اضافه کردن پهنای باند است. یکی از تصمیمات این دولت ایجاد شبکه ملی اطلاعات است که در این زمینه قدم‌های اولیه برداشته شده و بودجه لازم برای آن پیش‌بینی شده است. دولت این کار را خواهد کرد و در آن شبکه ملی اطلاعات ،سرعت خیلی بیش از آنچه که امروز شاهد هستید، شاهد خواهید بود بنابراین تصمیم دولت بر ادامه این روند خواهد بود. 

*راه تحریم به ضرر همه است/ مذاکره با ۱+۵ را ادامه می دهیم
رییس‌ جمهوری در پاسخ به پرسش خبرنگار ان بی سی آمریکا مبنی بر اینکه با توجه به تحریم های دیروز و اینکه مذاکرات بار دیگر تمدید شده، چقدر امیدوارید مذاکرات به نتیجه برسد؟ آیا ۱+۵ با حسن نیت مذاکره می کند و اگر به نتیجه نرسید چه می شود؟، گفت: من فکر می‌کنم در جمع ۱+۵ آن کشوری که روی آن تردید است که آیا حسن نیت کافی برای حل و فصل مسایل دارد، آمریکا است والا بقیه کشورها معمولاً رفتاری نشان ندادند که فکر کنیم آنها بخواهند مذاکرات به نتیجه نرسد.
دکتر روحانی اظهار داشت :آنچه در مجموعه مذاکرات حس می‌کنیم این است که همه ۷ کشور به دنبال حل و فصل مسأله هستند و می‌خواهند مسأله به حل و فصل برسد دلیلش این است که راه قبلی، راه غلط و اشتباهی بوده است. یعنی راه تحریم، پاسخ و جواب نداده و به ضرر همه بوده است. 
رییس‌ جمهوری تصریح کرد: راهی که قبلاً‌ انتخاب شده بود راه باخت باخت بوده و امروز همه به دنبال برد- برد هستیم، راهی که به نفع همه باشد. منتها مذاکرات ، مذاکرات سختی است و آسان نیست. حداقل ۳ الی ۴ مسأله پیچیده‌ای وجود دارد که ساعت‌ها روی آن مذاکره شده و باز هم مذاکره خواهد شد و در همین هفته باز هم مذاکراتی با آنها خواهد بود و ما مذاکره را ادامه می‌دهیم تا اینکه به نتیجه برسیم. 
دکتر روحانی با اظهار امیدواری از اینکه اگر در طرف مقابل حسن نیت باشد ما در زمان باقی‌مانده به تفاهم و توافق برسیم ، گفت: تحریم‌هایی که دیروز انجام گرفته که به تعبیر آنها تحریم جدید نیست و همان‌ تحریم گذشته است که بعضی‌ها دور زدند که به نظر ما کار درستی نبوده ،به اصل مذاکرات ما لطمه نمی‌زند، البته یکی از پایه‌های مذاکره اعتماد و صداقت است؛ این نوع کارها به مسیر اعتماد و صداقت لطمه می‌زند اما در عین حال ما مذاکره را با ۱+۵ ادامه می‌دهیم.
رییس‌ جمهوری اظهار داشت: امیدواریم در فرصت باقی‌مانده بتوانیم به توافق و تفاهم برسیم ، ممکن است به تفاهم کامل نرسیم و ممکن است برسیم ولی آنچه که من گفته ام و باز تکرار می‌کنم بازگشت شرایط به یکسال گذشته ،امکان‌ناپذیر است یعنی اگر ۱+۵ با ایران به تفاهم نرسد این معنایش این نیست که سازمان تحریم باقی می‌ماند، سازمان تحریم در هم شکسته شده و باقی نخواهد ماند و البته مشکلاتی ممکن است برای آنها و برای دیگران درست شود اما در عین حال مسیر، مسیری است که ما برای شکستن تحریم‌ها ادامه می‌دهیم ما در مذاکره جدی هستیم و با حسن نیت جلو می‌رویم و امیدواریم در زمان باقی مانده به نتیجه برسیم.

*برای مذاکره با عربستان آماده ایم/همه باید در برابر ترور و تروریسم بایستند
رییس‌ جمهوری در پاسخ به پرسش خبرنگار تهران تایمز درباره روابط تهران – ریاض، گفت: ایران رابطه خوب با همه همسایگان از جمله عربستان را در دستور کار قرار داده است. ما می‌خواهیم با همه همسایگانمان رابطه خوب و بهتری داشته باشیم. اختلاف نظرهایی که بین ما و عربستان وجود دارد نسبت به روابط دو جانبه نیست بلکه این اختلاف نظرها مربوط به منطقه است که از شمال آفریقا تا خاورمیانه را می تواند در بر بگیرد.
رییس شورای عالی امنیت ملی با تاکید بر اینکه اختلاف نظرها همواره وجود دارند ، گفت و گو به منظور یافتن راه حل را بهترین راه برای رفع اختلاف نظرها توصیف کرد و اظهار داشت : نباید از همدیگر فاصله بگیریم ما همیشه برای مذاکره آماده بوده ایم و الان هم برای مذاکره با عربستان آماده هستیم.
دکتر روحانی با بیان اینکه اکنون شرایط منطقه کاملاً با گذشته متفاوت است زیرا رژیم صهیونیستی در غزه و تروریست‌ها در لبنان ، سوریه و عراق شکست های سختی خوردند ، گفت : اوضاع پاکستان و افغانستان‌ ایده آل نیست اینها همه مسایلی است که به هرحال برای دید آینده ما نسبت به منطقه باید مد نظر باشد . با این وجود ما آمادگی داریم با عربستان حرف بزنیم و مذاکره کنیم تا به تفاهم برسیم .
رییس جمهوری با اشاره به اینکه برخی از اختلاف نظرها بین دو کشور نسبت به مسایل منطقه ممکن است حل نشود، تصریح کرد : اگر ما با کشوری رابطه نزدیکی داریم معنایش این نیست که نظرات‌مان نسبت به مسایل منطقه عین هم باشد . همانگونه که رابطه ایران با ترکیه ارتباط خیلی خوب ، نزدیک و صمیمانه‌ای است، هرچند دو کشور نسبت به تحولات سوریه اختلاف نظر دارند ، بنابراین با عربستان نیز می‌توانیم رابطه خوب و صمیمی داشته باشیم البته ممکن است نظرات ما در برخی از موارد یکی نباشد.
رییس‌ جمهوری در پاسخ به این پرسش خبرنگار رسانه انگلیسی در خصوص مبارزه با تروریسم ،گفت: من قبلاً اشاره کردم جمهوری اسلامی ایران اساساً با تروریسم مخالف است و هر کشوری بخواهد با تروریسم مبارزه بکند ما آماده کمک هستیم . فرقی نمی کند که در عراق، سوریه ویا لبنان باشد و یا ملت بزرگ فلسطین با تروریسم مقابله کند. ما آماده کمک به همه آنهایی هستیم که با قدرت‌های تروریستی مبارزه می‌کنند .متاسفانه ما در آمریکایی‌ها یک اراده جدی در مبارزه با تروریسم ندیدیم. 
رییس شورای عالی امنیت ملی با طرح این سوال که این گروه‌های تروریستی از کجا بوجود آمدند؟ طالبان، القاعده و گروهک‌های تروریستی که الان به اسم‌های مختلف انشعاب از القاعده فعالیت می کنند چطور ایجاد شدند و در سوریه به کشتار مردم ادامه می‌دهند؟ ، گفت: چرا آمریکایی‌ها هیچ کاری نمی کنند؟ در عراق به کشتار مردم پرداختند و تازه آمریکا برای مبارزه با آنها اعلام می‌کند که ما می‌خواهیم از سفارتخانه و از کنسولگری‌های خودمان دفاع کنیم و تهدید می کنند اگر بخواهند به کنسولگری ما در اربیل حمله کنند ، ما آماده دفاع هستیم!
دکتر روحانی ادامه داد : معنای این مواضع خیلی بد است و آمریکایی‌ها باید از این لحن بیان خود شرمنده باشند . همه دنیا باید در برابر ترور و تروریسم ایستاده و با آن مقابله و ایستادگی و از همه توانش استفاده کند . اگر کشوری در دنیا با تروریسم مبارزه کند خوب است. هر کشوری با ترور مبارزه کند مورد استقبال ما است، اما هیچ برنامه‌ای برای همکاری و هماهنگی با آمریکایی‌ها در این زمینه نداریم.
رییس‌ جمهوری در پاسخ به پرسش خبرنگار شرق درباره انجمن صنفی روزنامه نگاران ، گفت: دولت در فکر ارایه لایحه‌ای در این زمینه است. اگر ببینیم راه‌حل فعلی به نتیجه نمی‌رسد ما لایحه‌ای را تقدیم مجلس خواهیم کرد. البته می‌دانید که دولت در بعضی از زمینه‌ها باید با قوای دیگر همکاری کند و این طور نیست که دولت یک تصمیم بگیرد و قوه قضائیه و مجلس تصمیمی دیگر اتخاذ کنند.ما باید با هم تصمیم بگیریم و هماهنگ شویم و جایی که لازم است باهم تفاهم بکنیم گاهی ممکن است این تفاهم زمان ببرد اما این کار را دولت دنبال خواهد کرد .
رییس شورای اقتصاد دربخش دیگری از سخنانش تصریح کرد : به مردم می گویم قول‌هایی که به آنها ، انجمن‌ها، اصناف و گروه‌های مختلف دادیم از یاد نبرده و فراموش نکرده ایم و دنبال می‌کنیم.
دکتر روحانی در پاسخ به سوالی در خصوص سفر به نیویورک ، اظهار داشت: هنوز معلوم نیست اما نیویورک امسال غیر از مجمع عمومی، اجلاسی هم در خصوص محیط زیست دارد که برای آن اجلاس هم دعوت شده ام. بر فرض که به این سفر هم نروم وزیر خارجه حتماً آنجا حاضر خواهد شد و در نیویورک وزرای خارجه ۱+۵ با هم ملاقات خواهند داشت و مذاکره را ادامه می‌دهند. قبل از نیویورک یک مذاکرات کارشناسی انجام می‌گیرد و امیدوارم بتوانیم از فرصت فضای سازمان ملل برای بحث هسته‌ای و چه برای روابط با کشورهای دنیا ، بهترین بهره برداری را انجام دهیم .
رییس‌ جمهوری در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری فرانسه درباره استیضاح وزیر علوم و مطرح شدن بحث ماهواره ها، گفت: در کشور ما همه نظر واحد درباره یک موضوع ندارند و ممکن است نظرات مختلفی وجود داشته باشد. ضمن اینکه نهادها و ارگان‌ها با توجه به وظایف ، اختیارات و مسئولیت‌هایی که دارند، می‌توانند اقداماتی انجام دهند. در ایران مجلس شورای اسلامی حق دارد که اگر احساس کرد وزیری وظیفه اش را به درستی انجام نداده، درباره آن وظیفه از وزیر سوال کند و او را به مجلس برای استیضاح فرا بخواند و در نهایت رأی دهد.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه از استیضاح وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری نگرانی نداشته و نداریم زیرا استیضاح راه دولت را تغییر نخواهد داد، افزود: مسیری که دولت در وزارت علوم انتخاب کرده است و بنده در آغاز کار به آقای فرجی دانا سفارش کردم، مسیری بوده که بر مبنای آن فضای دانشگاه باید آرام باشد، از کمیت به سمت کیفیت حرکت کند و معیار عزل و نصب‌ها جناحی نباشد بلکه شایسته سالاری باشد. همین‌ راه را به وزیر بعدی خواهم گفت و دنبال خواهم کرد.
رییس جمهوری اظهار داشت: بر اساس قول و وعده‌هایی که به مردم دادم و آنچه که از قانون اساسی و اجرای قوانین موضوعه درک می‌کنم، به راهمان ادامه می‌دهم. هنوز این را که استیضاح برای مقابله با دولت باشد را درست حس نکردم، بلکه ظاهر امر این است که مجلس سوالاتی داشته و آن را به صورت استیضاح طرح کرده و البته اکثریت مجلس قانع نشده است.این چیزی است که در مجلس می‌بینیم و ما هم در چارچوب قانون، تسلیم قانون هستیم.
دکتر روحانی افزود: ممکن است نظرات در کشور واحد نباشد، یعنی کسانی حامی دولت باشند و به جد از دولت حمایت کنند، کسانی هم باشند که هم از دولت حمایت کنند و هم منتقد دولت باشند، کسانی هم ممکن است مخالف باشند؛ اینها اشکالی ندارد در کشور ما این مسایل پذیرفته شده است. این دولت راهی را ادامه می‌دهد، اکثریت موافقند و حامی‌اند و کار را پیش‌ می‌برند و افرادی هم هستند که ممکن است نظرات دیگری داشته باشند.
رییس جمهوری با بیان اینکه آن چیزی که از نظر ما قابل قبول نیست، تخریب است، تصریح کرد: تخریب دولت یا سنگ پیش پای مجریان گذاشتن قابل قبول نیست، مردم ما نمی‌پذیرند و اگر کسی بخواهد لباس زیبای نقد را بر تن کند اما عمل تخریب انجام دهد، آن لباس را از تنش در می‌آوریم و به مردم معرفی می‌کنیم و می گوییم این لباس، لباس واقعی نیست و تقلبی است.
دکتر روحانی ادامه داد: نقد مورد استقبال دولت است، ولو اینکه لحن نقد تند هم باشد، به هر حال نقد است و همه جور آن را باید دولت بپذیرد و قبول کند، اما تخریب قابل قبول نیست. من در طول یک سال گذشته، نسبت به منتقدین بسیار با حوصله بودم ، اما نشان دادم که نسبت به تخریب بسیار قاطع خواهم بود. چون تخریب یعنی علیه ملت قدم برداشتن و این قابل قبول نیست. اقلیت حقوقی دارد و اکثریت هم حقوقی دارد. اقلیت حق نقد و سخن گفتن دارد، اما حق تخریب ندارد. اگر خواست تخریب کند هم اکثریت در برابرش می‌ایستد و هم دولت.
رییس جمهوری گفت: تا اینجای کار مشکلی در مسیر آنچنانی که شما در سوال‌تان بود، نمی‌بینم. یعنی یکسری مسایلی در همه کشورها وجود دارد و در کشور ما هم وجود دارد. دولت به کارش ادامه می‌دهد، اعتقاد دولت بر این است که اکثریت حامی دولت است، نظرسنجی‌ها هم همین را می‌گوید و در برنامه‌هایمان نیز تاکنون در عرصه سیاست‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، اجتماعی و همچنین سیاست‌ خارجی در حد یکسال ،خودمان را موفق می‌دانیم. البته هر کشوری یا هر دستگاه اجرایی مشکلاتی دارد که باید مشکلات را تحمل کنیم.
دکتر روحانی در پاسخ به پرسش خبرنگار واحد مرکزی خبر درباره برنامه دولت برای حل مشکل بیکاری گفت: مهمترین مشکل اقتصادی و اجتماعی کشور بیکاری است که خودش می‌تواند مشکل فرهنگی هم به طور طبیعی باشد. در کنار رکود اقتصادی، مسأله بیکاری هم هست. وقتی رکود است، بیکاری هم هست و وقتی رونق باشد، مشکل بیکاری حل می‌شود. دولت دو برنامه دارد، یک برنامه شکستن و عبور از رکود است که این همان برنامه ۱۷۷ بندی است که ماه‌ها روی آن کار کردیم و برخی هم که قانون خواسته است، ما تقدیم مجلس شورای اسلامی کردیم. فکر می‌کنیم امسال موفق شویم که از رکود عبور کنیم و در پایان سال پیش‌بینی ما این است که ان شاء الله رشد اقتصادی و رونق خواهد بود.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه برخی وزرا معتقدند از رکود رد شده ایم و الان رکودی نیست، گفت : من با احتیاط حرف می‌زنم و می‌گویم در حال عبور هستیم، اگر در حال عبور باشیم وضع اشتغال هم به تدریج بهتر می‌شود.
دکتر روحانی اظهار داشت: البته برای هر وزارتخانه‌ای اقداماتی برای خروج از رکود پیش بینی کرده و صحبت کردیم، اما علت اینکه نمی‌گویم از رکود خارج شده ایم این است که این پیشنهاد ما و قول آنهاست. مثلاً وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به ما وعده داده که امسال ۳۰ هزار شغل جدید درست خواهد کرد، ما این را نگفتیم و اعلام نکردیم برای اینکه چارچوب آن را بنا نهادیم و ممکن است این ۳۰ هزار تا ۳۵ هزار نفر ارتقا یابد و یا در کف شامل ۲۵ هزار نفر شود، لذا گفتیم این بماند تا سال تمام شود. یا در بخش صنعت قول‌هایی به ما داده شده و به هر حال در بخش صنعت پیشرفت قابل ملاحظه‌ای صورت گرفته است. در حال حاضر در بخش خودرو سازی در پنج ماه گذشته رشد ۸۰ درصد بوده است . در معادن خیلی بهتر است و در زمینه نفت و گاز حرکت خوبی شروع شده است که حتماً ما اشتغال خواهیم داشت.
رییس جمهوری با اشاره به اینکه یکی از وزرا گفته امسال یک میلیون شغل ایجاد خواهد شد، اما بنده الان نمی‌توانم قولی به مردم بدهم، تصریح کرد: البته می توانم بگویم مسیر اشتغال باز شده است. در این زمینه راه سختی در پیش داریم که باید طی کنیم. برای اینکه بسیاری از جوان‌ها می خواستند اشتغال داشته باشند و به دانشگاه رفتند، چون دانشگاه یکباره وسعت کمی زیادی پیدا کرد که ان شاء الله کیفی هم بوده است، اینها همه فارغ التحصیل می‌شوند و به هر حال شغل می‌خواهند و یکی از مسایل مهم ما اشتغال تحصیل‌کرده ها خواهد بود که اکنون آمار نشان می‌دهد که بیکاری در میان تحصیل‌کرده‌ها بالاست.

لینک کوتاه : https://www.daranews.ir/?p=1627

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : ۰
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.