تاریخ انتشار : جمعه 27 بهمن 1402 - 0:09
کد خبر : 35050

ویترینی خاک خورده و هنری از یاد رفته سهم محصولات صنایع دستی تبریز

ویترینی خاک خورده و هنری از یاد رفته سهم محصولات صنایع دستی تبریز
مغازهای کوچک با آثار هنری ارزشمند هنرمندان در پشت ویترین ها خاک خورده منتظر بازدید کنندگان بودند. اکثر مغازها بسته بودند.

به گزارش داراخبر, روایتی  تامل برانگیز از خبرنگار تبریزی دیروز به پیشنهاد یکی از دوستانم به بازار هنر و صنایع دستی تبریز رفتیم. وارد بازار شدیم انتظار داشتم رفت و آمد مردم مثل پاساژهای مدرن در آنجا هم موج بزند ولی چنین نبود. آهسته و با تامل قدم زنان به هر گوشه‌ای سر زدیم. مغازهای کوچک با آثار هنری ارزشمندی به وسعت اقیانوس در پشت ویترین ها خاک خورده منتظر بازدید کنندگان بودند. اکثر مغازها بسته بودند و چند مغازه هم به همت جوانان هنرمند باز بود و ترکیبی از عشق و هنر آثار زیبایی خلق کرده بودند و منتظر گردشگران و مشتریان با ذوقی بودند که حاصل هنر دستشان را ارائه دهند و آنان را برای لحظاتی هم شده از دنیای ماشینی امروز دور کنند و با صنایع دستی به زندگیشان لطافت و زیبایی ببخشند

 

متاسفانه، اکثر مردم در دنیای امروز چنان در سرعت سرسام آور زندگی مدرن، گرفتار شده‌اند که ارزش‌هایی مانند زیبایی، هنر، و صنایع دستی را فراموش کرده‌اند. این روزها، اغلب مردم به دنبال خرید اشیاء جدید و مدرن هستند.و چنان در این آشفته بازار مدرن غرق شده اند که حتی به ارزش‌های هنری و دست‌ساز فکر نمی کنند، چه برسد که آن‌ها را خریداری کنند.
با این گزارش می خواهم به خودم و خوانندگان گرامی و هنرمندان عزیز یادآور شوم که خودمان دست بکار شویم و برای آرامش خود و هنرمندان از صنایع دستی حمایت کنیم.  به ارزش‌های هنری و صنایع دستی توجه کنیم و از زیبایی و دقت کار هنرمندان لذت ببریم. نه تنها صنایع دستی را حفظ کنیم، بلکه باید به نسل‌های آینده منتقل کنیم و زیبایی و هویت فرهنگی خود را حفظ کنیم منتظر کسی نباشیم که کاری کند.

صنایع دستی همچنان زیبا و ارزشمند هستند و نیاز است که این ارزش‌ها حفظ شوند.
مسئولین گرامی، هنرمندان و صاحبان صنایع دستی نیاز به حمایت دارند تا بتوانند ادامه حیات دهند و اثرات زیبای خود را به جامعه ارائه دهند. باید به یاد داشت که هنر و صنایع دستی نه تنها زیبایی به زندگی ما می‌آورند، بلکه هویت و فرهنگ ما را نیز زنده و پویا نگه می‌دارند.

اقداماتی که می‌تواند توسعه و رونق بازار هنر و صنایع دستی نقش داشته باشند

مسئولین و اقشار مختلف دولتی و غیردولتی می‌توانند نقش مهمی در توسعه و رونق بازار هنر و صنایع دستی تبریز داشته باشند.

برخی از اقدامات که مسئولین می‌توانند انجام دهند عبارتند از:

۱٫ حمایت مالی: ارائه یارانه‌ها و تسهیلات مالی به هنرمندان و صاحبان صنایع دستی برای ترویج و توسعه کسب و کارهایشان.
۲٫ ارائه زمینه‌های مناسب: فراهم کردن فضاهای مناسب برای نمایشگاه‌ها، توسعه گردشگری و ایجاد بازارهای هنری و کارگاه‌های آموزشی به منظور ترویج هنر و صنایع دستی.
۳٫ توسعه بازار: ایجاد شرایط مناسب برای صادرات محصولات هنری و صنایع دستی تبریز به بازارهای خارجی به منظور افزایش درآمد صاحبان صنایع.
۴٫ حمایت از آموزش: ارائه برنامه‌های آموزشی متخصص برای هنرمندان و صاحبان صنایع دستی به منظور افزایش کیفیت و توانایی‌های آن‌ها.
۵٫ ترویج فرهنگ هنری: تشویق مردم به حضور در رویدادها و فعالیت‌های هنری و صنایع دستی تبریز به منظور افزایش آگاهی عمومی در این زمینه.
۶٫ حفظ تاریخ و فرهنگ: حفظ و حمایت از صنایع دستی سنتی و تاریخی تبریز به عنوان بخش مهمی از ثروت فرهنگی این منطقه.
با این اقدامات، و تبلیغات و بسته های تشویقی برای هنرمندان و خریداران، مسئولین می‌توانند به ترویج هنر و صنایع دستی و رونق این بازار کمک شایانی نمایند.

خبرنگار معصومه محمدزاده

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.