تاریخ انتشار : سه شنبه 3 آبان 1401 - 13:34
کد خبر : 31103

ترکیه به دنبال همه پرسی برای «حق داشتن حجاب»، معترضان ایرانی در پی آزادی «کشف حجاب»!

ترکیه به دنبال همه پرسی برای «حق داشتن حجاب»، معترضان ایرانی در پی آزادی «کشف حجاب»!

به گزارش داراخبر،در شرایطی که معترضان خیابانی در کشور یکی از خواسته‌ها و بهانه‌های اصلی خود را «آزادی حجاب» و یا آزادی پوشش و یا به بیان ساده تر، «آزادی کشف حجاب» می‌دانند، دولت ترکیه در اندیشه برگزاری یک همه پرسی برای «حق داشتن حجاب» است.  این در حالی است که ترکیه در نظر بسیاری

به گزارش داراخبر،در شرایطی که معترضان خیابانی در کشور یکی از خواسته‌ها و بهانه‌های اصلی خود را «آزادی حجاب» و یا آزادی پوشش و یا به بیان ساده تر، «آزادی کشف حجاب» می‌دانند، دولت ترکیه در اندیشه برگزاری یک همه پرسی برای «حق داشتن حجاب» است.

 این در حالی است که ترکیه در نظر بسیاری از همین معترضان خیابانی در ایران، دست کم در زمینه آنچه آزادی پوشش نامیده می‌شود، یک الگو تلقی می‌شود!

واقعیت آن است که در شماری از کشور‌های اروپایی، آزادی محجبه بودن یعنی حق داشتن حجاب اسلامی در بسیاری از اماکن عمومی به رسمیت شناخته نمی‌شود. به بیان ساده تر، بسیاری از دانشگاه‌ها و مراکز دیگر در شماری از کشور‌های اروپایی، افراد محجبه را راه نمی‌دهند و برای ورود به این اماکن الزاماً باید حجاب اسلامی را از سر برداشت!

سرآمد این کشور‌ها فرانسه است که در سالیان اخیر بار‌ها با این چالش مواجه شده است. چند سال پیش در برخی شهر‌های فرانسه حتی پوشیدن یک نوع لباس شنا که بانوان مسلمان از آن برای پوشش خود استفاده می‌کردند هم ممنوع شده بود! یعنی در برخی شهر‌های این کشور، حضور بانوان مسلمان در کنار سواحل با یک پوشش معمولی – که صرفاً بدن آن‌ها را بپوشاند و نه اینکه لزوما پوشش اسلامی تلقی شود – هم ممنوع بود!

ترکیه نیز یکی از کشور‌هایی بوده که با وجود داشتن اکثریت قاطع مسلمان، به دلیل داشتن یک حکومت لائیک در سال‌های اخیر بار‌ها با چالش محرومیت بانوان از حقِ داشتن حجاب اسلامی در اماکنی مانند دانشگاه‌ها درگیر بوده است.

حالا رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور این کشور در جریان یک سخنرانی تلویزیونی پیشنهاد کرد که «حق داشتن حجاب» در دستگاه‌های دولتی، مدارس و دانشگاه‌ها به همه‌پرسی گذاشته شود و در صورت موافقت شهروندان ترکیه، قانون اساسی کشور اصلاح گردد.

حالا الگوی ترکیه پیش روی معترضان ایرانی است؛ معترضانی که از آزادی پوشش می‌گویند هنوز حرفی درمورد ممنوعیت حجاب در کشور مسلمان ترکیه نزده اند. طنز تلخی است که معترضان ایرانی دنباله رو نظامی مانند ترکیه شده اند؛ حکومتی که به دنبال یک همه پرسی است تا خود را از چنگال «اجبار به بی حجابی» خلاص کند.

ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.